Einstein a Eddington (2008) (TV film)

Poněkud zromantizovaný pohled na věc ale Tennant a Serkis jsou sami o sobě zárukou kvalitního výsledku a důvodem k dobrému hodnocení. 4/5

Tenkrát poprvé - Série 1 (2020) (série)

Zprvu pohodové teen drama, které se ale zhruba od poloviny překlápí v klasickou woke agitku, která, jako obyčejně, celkem úspěšně ničí konzistenci celého děje. Celá série pak není ničím, co bych mohl doporučit a vzhledem k počtu dílů jde o významnou ztrátu času bez jakéhokoli pozitivního dopadu na diváka či momentů anebo postav, které by si po zhlédnutí zapamatoval déle, než maxiálně několik dní. Celý děj je pak zcela zapomenutelný do týdne a to je pro mě u jakéhokoli rozsáhlejšího seriálu hodně významný problém. 1/5

Zaklínač - Shaerrawedd (2023) (epizoda) odpad!

To se mi opravdu moc často nestává, že bych už po prvních 5 minutách snímku měl potřebu začít psát recenzi ale tentokrát mi to opravdu nedá, budu tedy psát sekvencovitě tak, jak to budu vnímat. Zatím jsem tedy na minutě 5. a moje dojmy jsou následující: 1. multikulti vládne naším světem, nicméně slovanský svět zaklinačův vizuálně a koncepčně totálně mrví, ať si tvůrci ve svých obhajobách tvrdí co chtějí. 2. Geralt se tady chová spíš jako nový člen Expendables a nevědět podle názvu, na co se dívám, zaklínače z knih bych v něm zatím rozhodně nepoznal. 3.Ciri byla rovněž mentálně vykastrována a zatím se chová jako levná šlapka v pozadí devadesátkového československého panelákového dramatu (ty ruce v kapsách.. mají tam vůbec ve štábu nějakého choreografa nebo to dělají z jedné vody načisto?). 4. Všechno je čistší a nablýskanější, než kdy dříve. Jeden by si Geralta snadno spletl s Milánským modelem, nebýt ztrýzněného Cavilova pohledu, který snad zatím jako jedinou věc celému dílu věřím. 5. Scéna vypálení opuštěné chatrče arabského stylu s nesmírně dramatickou hudbou působí opravdu velice komicky a když už nic jiného, alespoň jsem se upřímně zasmál. 6. Snímky z rodinného života zahřejí u srdíčka, nicméně pečlivého čtenáře stále svrbí nepříjemné vědomí, že Ciri by tu (a v jiném prostředí) mělo být tak o 10 let méně a celá scéna tak působí trochu jako předehra pro nízkonákladové porno. 7. Elfové se samozřejmě nechovají ani trochu jako kánoničtí elfové, nemluvě o jejich vyobrazení.. 8. Geralt je zde dále vykreslován jako naprostý idiot, panic a hlupáček v područí Yennefer. 9. Zaklínač, největší odborník a stopování a lov magických monster si nevšimne obrovského Svinožce několik metrů od sebe, nehledě na to, že nedokáže vystopovat Ciri, opět jen několik metrů před sebou.. 10. Radovid zcela mimo kánon, Marigold totální jelito ale tentokrát ve špatném slova smyslu. 11.  Z knižních přemýšlivých postav je úplně komando smrti, wow.. 12. Geraltovi už nevadí portály.. super.  Celé  to působí přesně tak, jako co to je - finančně obrovsky nafouknutá parodie na původní dílo od tvůrců, kteří knižní předlohy nečetli a herní nehráli, tedy zcela ignorují kánon a snaží se jít svojí, zcela debilní a amatérskou cestou, což se jim morbidně ošklivě nevyplácí a celý seriál tak vypadá opravdu jako nepodařený larp pár zbohatlíků. Cavillův sveřepý pohled a zákulisní oddanost původnímu lore tenhle paskvil nezachrání. Jestli má být tohle ta očekávaná poslední série s Cavillem, která má spasit tuhle frašku, tak potěš koště. Hodnocení zcela objektivní a adekvátní předvedenému výkonu odpad!

Nevyjasněné zločiny Roberta Dursta (2015) (seriál)

Takhle zoufale nudný true-crime dokument už jsem opravdu hodně dlouho neviděl. Ono samo o sobě nejde o kdovíjak zajímavé téma v porovnání s jinými (ne)slavnými sériovými vrahy a je znát, že tvůrcům docházejí ty příběhově zajímavější případy a uchylují se i k těm mediálně zapomenutým. Ono, kdo se chce téměř čtyři a půl hodiny dívat na zbohatlického zmetka, který přes všechny příležitosti zamordoval "jenom" 2 lidi, když existují mnohem lépe zpracované dokumenty o mnohem "zajímavějších" vrazích, kteří své oběti počítali v desítkách a jejichž úchylky se zapsaly do dějin psychiatrie? Nechci nijak snižovat úctu, již si oběti těchto vrahů zaslouží, nicméně nebo respektive právě proto mě snímky, jako je tento, už docela vytáčejí, jelikož právě jejich, bráno v širším měřítku, bezvýznamnost by je měla odsoudit leda ke studiím na příslušných fakultách a jejich filmová podoba má tudíž jediný cíl a tím je ždímání peněz na něčem, co zrovna vydělává, a to bez ohledu na jakékoli morální či jiné hodnoty či alespoň zábrany. 1/5

Sexbomba od vedle (2004)

Na tenhle film jsem se podíval se snad 15 letým odstupem a je to znát. Při prvním zhlédnutí jsem byl čistokrevný teenager tělem i duší a z filmu jsem si vzal jenom to, co jsem tehdy chtěl. Tedy přisprostlou komedii s dostatkem kvalitní muziky, loserem v hlavní roli a opravdu sexy sousedkou, která mu splní jeho pubertální sny ať už co se romantiky či tělesných choutek týče. Dnes se dívám jako dospělý muž a ve filmu vidím jiné věci, než kdysi a sice, na tento žánr, celkem kvalitní a nečekaný vývoj postav, morální dilemata a skvělý casting, kdy například Paul Dino je hereckým úkazem generace. Výsledné hodnocení se u mě tak ani v průběhu času překvapivě nemění, jelikož tento film má co říct všem a toho si především u béčkové komedie opravdu cením. Netvrdím, že jde o psychologické drama hodné ceny akademie ale co víc si vlastně od komediálního snímku přát, než že pobaví generace, vyvolá emoce buďto netušené či dávno zapomenuté a podnítí k zamyšlení? V podstatě jde, z mého pohledu, o takovou červenou knihovnu pro mladé kluky. Něco ve stylu Twillight či Sexu ve městě, jenže zaměřeném na pánské publikum a mám pocit, že tohle uvědomění přichází příliš pozdě, než aby dokázalo něco změnit na povaze člověka. Upřímně se těším, až se na film podívám za dalších 10 či 20 let a pochopím vše zase z jiného úhlu pohledu, který je mi prozatím skrytý. Nemůžu filmu upřít ani, v tomhle případě opravdu silně za vlasy přitažené poselství, že poctivost a morální hodnoty (ať už jakkoli pokroucené) se nakonec vždy vyplatí. Vlastně je to taková pubertální pohádka svého druhu.  4/5

Bo Burnham: Make Happy (2016) (TV film)

Samozřejmě jsem se na to podíval jenom proto, že to bylo na Netflixu, stejně jako všichni ostatní, kromě těch, kdo na to šli živě (kdo tvrdí něco jiného je lhář). Každopádně výborná show, téměř každý joke je hřebík na hlavičku a přesně o tom by měla stand-up komedie být. Místní scéna, včele s většinou obsazení "Na stojáka" si o téhle úrovni vtipnosti a trefnosti můžou nechat leda zdát, je ale smutné, že se o to stále pokouší. Make happy sice nedosahuje Burnhamova Opus Magnum v podobě Inside ale pořád jde o velice zábavnou podívanou, která ale není bezmyšlenkovitá a má silný sociálně politický podtext, takže vlastně naplňuje všechno, co může žánr stand-up komedie nabídnout. Největším highlightem představení je pro mě píseň "Lower Your Expectations", která ukazuje přesně tu emoční horskou dráhu, kterou si od představení podobného druhu přeji vidět. 4/5

Polski film (2012)

Tenhle film bych shrnul nejvýstižněji tak, že pánové si pro sebe natočili pěkné domácí video, do kterého jaksi opomenuli zahrnout případného diváka. S odstupem času jde o ryzí ztrátu času. 1/5

Akumulátor 1 (1994)

Jestli je tohle sci-fi, tak já jsem severokorejský ministerský zmocněnec pro genderovou rozmanitost. Jakási podivná, experimentální ezopatlanina, kterou sice pánům Svěrákům nezapírám, nicméně ji naprosto neoceňuji a upřímně mi nesedí a nelíbí se mi. Tenhle film má pro mě jedinou přidanou hodnotu a tou je velice decentní soft-core pornografie, páně Zdeňku Svěrákovi tolik vlastní. 1/5

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Co k tomu říct.. totéž, co u nás, v bledě modrém, respektive v poněkud sytějších barvách ale co není dnes, může snadno být zítra. Hnus, bezmoc, hněv, vztek, nespravedlnost, nenávist, zoufalství. Obávám se, zdaleka ne pouze vzhledem k tomuto pribehu, že slovo "beznaděj" bude v této zemi synonymem pro moji generaci. 4/5

Hra (2011)

Tedy až sem dospěla západní evropská společnost.. můžeme si gratulovat. Historie zažila už nespočet vzestupů a pádů různých civilizací ale prosperující a svobodná civilizace, která se sama a dobrovolně "vykastruje" a zcela submisivně se odevzdá barbarským hordám, to bude nejspíš skutečně premiéra. Beztrestnost vybraných skupiny obyvatel, vyplývající z pozivitni diskriminace poháněné slepě fanatickou politickou korektností, je něco bezprecedentního a po zhlédnutí tohoto filmu se upřímně divím, že ve skandinávských státech ještě nevypukla občanská válka. Je už jen vtipnou třešničkou na pomyslném dortu, že tento relativně bezzubý snímek byl hned po premiéře ve Švédsku označen za rasistickou propagandu a prakticky zakázán lidmi, kteří sami sebe považuji a označují za obránce svobody projevu a demokracie. Scéna s kolébkou je opravdu prozaická: společnost ohrožuje bezpečnostní problém, který je způsobený bezohledností menšiny, neochotné podřídit se zcela jasným a uceleným zákonům společnosti (hromadné přepravy). Tento problém má jednoduché a spravedlivé řešení, které ovšem poškodí pachatele, což je v rozporu s morálním smýšlením dané společnosti a ta se tak dostává do skutečně vtipné situace, do pozice kde společnost představuje obrovitého slona a menšina titěrnou a otravnou myš, která ovšem může slonovi dělat co se jí zachce, jelikož ten je paralyzován strachem z vlastní síly a morálních zábran, které mu sice dopomohly k velikosti, nicméně tváří v tvář čirému zlu ho činí bezbranným. Kéž by se ti správní lidé na film podívali a zamysleli se nad ním. Celkově jde o velice nepříjemný, mentálně náročný film o zákeřné a kruté formě psychologické šikany, která v dnešním světě, skrytá před zraky většiny, kvete lépe, než kdy dříve. Pátou hvězdu dávám za odvahu tvůrce, který tímto objektivním a umně zpracovaným filmem riskuje kariéru a možná i život (minimálně ten na svobodě). 5/5