Duna: Část druhá (2024)

Hoci to bolo po remeselnej stránke super spravené a z hľadiska vizuálu neviem aké úžasne epické (videné v IMAX), Duna je pre mňa nový overhyped Pán Prsteňov, ktorý ma ako nefanúšika žánru či knihy absolútne nenadchol a pri tej dĺžke som sám zo seba prekvapený, že som takmer tri hodiny v kine vydržal. Vilenueveho počiny mám fakt rád, no tieto sci-fi rozprávky ma vôbec nebavia, doslova že nula emócia. Sorry.

The Beekeeper (2024) odpad!

Tak David Ayer na staré kolená skutočne senilnie a natočil tak neskutočne bezduchú béčkovú pitominu, že sa až divím Jasonovi Stathamovi, že sa na to podujal. Ten hrá zamračeného nasratého, čo mláti hlava-nehlava všetko čo mu príde po ruky (na čo sme už zvyknutí a tak trochu sa na to tešíme) tento krát ako "strážca spravodlivosti", akurát tá akcia absolútne nie je cool a v momente kedy sa akože rozbehne ďalší dej po tom, čo sme už videli v traileri, tak mám pocit akoby ten scenár vymýšľali dvaja 12 roční milovníci hry GTA tak nejak za pochodu.

Válka policajtů (2024)

Chceli sme zas byť svetoví, ale ostali sme opäť slovenskí najviac ako sa dá. Slovenský film za posledné roky určite dospel, no stále je niekde v adolescentnom veku a tomu zodpovedá aj spracovanie tohto filmu. Tá akože mafiánska atmosféra bola strašne detinská a hádam viac pílila uši tá pseudovýchodňarčina. Pokojne to mohlo byť kratšie a svižnejšie a v niektorých dialógoch sa nebrať tak vážne.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Antoán Fuka a Denzel si dali "do tretice všetko dobré", akurát že je to len recyklácia toho istého príbehu čo v jednotke a dvojke, s tým rozdielom, že tu v podstate obstarožný Denzel nič akčné nepredvedie. Hodinu cca sa nič vážnejšie nedeje a keď už to speje k vysporiadaniu sa s výpalníkmi, tak to vyšumí do stratena a je koniec skôr ako sa vôbec nejaké finále rozbehne. Je to však pekne zrežírované a vizuál čo do lokácií veľmi príjemný, takže dá sa to vydržať, inak pomerne slabý vývar toho čím táto séria prerazila.

Invalida (2023)

Nebyť dobrých ohlasov okolia ani to nezapnem, bohužiaľ som mal ale dať na prvý dojem a ušetril by som hodinu a pol na iný film. Miestami to bolo také, že heh, ale žiadne hurónske rehoty sa nekonali, inak docela nuda.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Oceňujem snahu do akcie vniesť niečo nové (bitky medzi jazdiacimi autami, RPG kamerové zábery), no bohužiaľ to nestačilo popri tých nesympatických a nezaujímavých lokáciách. Prehľadné akčné scény sú síce stále super, ale to je pri tomto formáte a takom rozpočte skôr samozrejmosť, ako dôvod na pochvalu. A z týchto dôvodov to bola viac zívačka ako entertainment. Rovnako nudné boli aj vedľajšie postavy, pri ktorých sa neviem rozhodnúť či je väčší fail to, že hlavný záporák nerozdá ani jednu facku alebo že slepý číňan v pištolovom dueli vedie rovnocenný súboj s Johnom, ktorého netrafia niektorí vidiaci ani z metra. Zase raz zbytočný overhyped film, kde budú tento mentálny výplach ťahať cez 5 dielov, len preto, že zarába.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Ethan Hunt po siedmy krát zachraňuje svet a opäť je to veľká motanica a naháňačka, tento krát s pomerne dlhou stopážou, ktorá však celkom rýchlo zbehne a nenudí, no zároveň ani nemá čím nadchnúť a človek má už pocit, že celá séria sa už nevládze a bolo by fajn skončiť. V podstate jediné dva svieže elementy bola sympatická a neokukaná Hayley Atwell a utekanie v padajúcom vlaku, poťažmo ešte ten Cruisov stunt s motorkou, ktorý s half-CGI efektami vo výsledku nevyzerá tak dobre. Snád by sme to pokračovaním už aj mohli dôstojne uzavrieť.

Nech svět světem (2023)

Zo začiatku skvelá atmosféra, napätie, a potom niekde v trištvrtine keď už človek čaká, že sa to niekam posunie, tak útlm, kopec zbytočných kecov, až sa nakoniec všetko rozplynie ako para vo vetre. Efektne natočené, s malým budgetom, filmársky pútavé, no to čo definuje celý film sa cyklicky v malom opakuje viac krát. Dobre sa to pozeralo, až do konca, nenudilo, no vo výsledku, to bolo také rozpačité, až by som povedal sklamanie. Je to asi iné keď to je v knihe a lepšie sfilmovanie by si asi žiadalo väčšiu investíciu do réžie.

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Zaujímavý koncept kedy sa film prelína s realitou, aj keď samotný ten "film" nestojí za veľa, je to natočené celkom pútavo. Je to vlastne typická kazmovina natiahnutá na hodinu a pol s pridanými akoby hranými pasážami. Keďže takéto niečo tu nikto nerobí, treba to oceniť a aspoň zo zaujímavosti si to pozrieť.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Hádam prvá polka ma takmer unudila k smrti a tá zvyšná kde sa už minul zvyšok rozpočtu na akciu bola podpriemernou rutinou. Najnudnejší a najzbytočnejší film s Jasonom Stathamom so far.