12 let v řetězech (2013)

Nemůžu se zbavit dojmu, že McQueenův režijní styl se k tomuhle snímku moc nehodí. Dialogy jsou možná poplatné době a dodávají filmu na autenticitě, ale mě, zhýčkanému dítku moderní doby, do uší moc nepasují. Což je samozřejmě čistě můj problém, nikoliv autorův. Jinak jde samozřejmě o celkem dobře zpracované drama se silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. P.S.: Inception, fakt že jo.

127 hodin (2010)

Óda na lidské hrdinství, vycházející z prosté touhy přežít. Boyle to vyřešil šalamounsky. One man show Jamese Franca, toho Oscara by si zasloužil.

1984 (1984)

Kdybych před shlédnutím filmu nečetla knižní předlohu, asi by se mi líbil víc. Jenže mě stále v hlavě rezonuje poslední věta z knihy, tak jednoduchá a prostá, a přesto dost silná na to, aby budovanou atmosféru třemi slovy umocnila natřikrát a můj mozek rozmělnila na prach. Podobně silný prožitek jsem ze snímku bohužel necítila. 1984 je jednou ze stěžejních antiutopických knih a převést ji na plátno musí být setsakra těžké. Mám pocit, že Radford to ne tak docela zvládl a z potenciálu příběhu využil jen zlomek.

500 dní se Summer (2009)

...aneb jak se rodí cynismus. Na celém filmu mě nejvíc mrzí, že černý humor, který autoři nasadili na začátku, jim nevydržel až do konce. To je jako dát děcku olíznout bonbon a pak ho zase zabalit a schovat. Joseph Gordon-Levitt je úžasně přirozený a charismatický a dává tušit, že to nejlepší nám ještě neukázal, zato nesympatická Zooey mě štvala. Jen mi nějak nejde na rozum, jak se snílek může zamilovat do cynika. Přesto je 500 dní svěžím větrem, který zavál do žánru romantických filmů, ovoněn mnoha dobrými nápady a tvůrčí invencí. "Největší pohroma postihne lidstvo v den, kdy zmizí všichni snílci." (Friedrich Nietzche)

6 Days to Air: The Making of South Park (2011) (TV film)

Bomba! Pro všechny fandy South Parku velice příjemná povinnost. Je obdivuhodné, co dovedou Trey s Mattem napáchat během šesti dní. Jsou to opravdu sympaťáci a tím, co vyváděli na Oscarech, si definitivně získali mou nehynoucí přízeň.

8. míle (2002)

Eminem umí hrát! Já zírám jako blázen, že částečně biografický snímek o raperovi se může líbit i kovaným rockerům. Vzestup outsaidera je dost opotřebovaný filmový motiv, ale zde voní aspoň částečně novotou, protože byl restaurován do drsné, autentické a upřímné podoby.