Cranford (2007) (seriál)

Nemám ráda příběhy z viktoriánského období. Většinou totiž tuto éru idealizují a zabývají se pouze lovem na ženicha, na drb, na nový ohoz či na blýsknutí se před sousedy. Cranford sice zpočátku působí stejně povrchně, jenže to by to nesmělo být od BBC. Když na konci druhého dílu děj nabere na obrátkách a tvůrci vláčí postavy bahnem, za něž by je i G. R. R. Martin pochválil, začne to být teprve zajímavé. A jsou to právě výtečně napsané a zahrané postavy, kvůli čemu jsem vydržela až do titulků posledního dílu a neodstřelila to hned na začátku, jak jsem původně chtěla.

Černá labuť (2010)

(Následující komentář může být lehce spoileroidní) Tři dny jsem ten film rozdýchávala. A dokázala jsem ho docenit teprve po druhé projekci. Aronofsky proměňuje původně pohádkový motiv v depresivní snímek o rozkladu jedné labilní duše, dost náročný na shlédnutí, a varuje před neopatrným nakládáním s nevědomými aspekty lidské psychiky. Některé scény doslova bolí, dokonce mohou připomenout Cronenbergovu Mouchu. Dokonalá symbióza obrazu, zvuku, hudby a ústřední postavy. Ačkoliv nemám Natalie Portman zrovna v oblibě, v roli neurotické baletky byla naprosto perfektní, beze zbytku uvěřitelná a zaslouženě oscarová. Clint Mansell vytváří za pomoci Čajkovského nezapomenutelný soundtrack, který povyšuje výsledný film a zdůrazňuje už tak depresivní podívanou. Projekce a latentní pudy jsou holt sviňa. Palec nahoru za tanec černé labutě, zhýralce Cassela a psychopatickou Winonu. 9/10

Černobyl (2019) (seriál)

Jako by jste u toho byli... Napadá mě jediný seriál, který se Černobylu autentičností a kvalitou vyrovná, a to je Bratrstvo neohrožených. Většinu seriálové produkce tyhle dva televizní klenoty nechávají daleko za sebou.

Čokoláda (2000)

Důrazně doporučuju pouštět si tenhle film jen s dostatečnými zásobami čokolády.

Ďáblův uzel (2013)

Jak mohli o tak neuvěřitelný kauze, jakou je West Memphis Three, natočit tak průměrnej a zapomenutelnej film? Nechápu...

Dánská dívka (2015)

Tom Hooper si vybral další silnou látku s oscarovým potenciálem a zase si s tím poradil na výbornou. Liliino i Gerdino utrpení si empatický divák dokáže dopředu představit, ale díky Hooperově režii a výkonům ústřední dvojky je ta bolest až hmatatelná. Eddie Redmayne podává další parádní výkon a být mezi nominovanými na Oscara si rozhodně zaslouží, proto pro mě bylo trochu překvapením, že Alicia Vikander byla podle mě ještě o fous lepší. Tahle půvabná Švédka má vážně kopu talentu. A když se k tomu přidá krásná Cohenova kamera a uchu lahodící Desplatův OST, vyleze z toho vydařené dílo, které si všechnu tu slávu a uznání zaslouží. K dokonalosti mu ale přece jen něco chybí. Především to, že se režisér málo zajímá o reakce okolí, které v té době musely být pěkně bouřlivé. I v tolerantním Dánsku.

Dárek (2015)

Joel Edgerton se teda nezdá. I když snímek má své mouchy, na režijní prvotinu dalšího profláklého hollywoodského ksichtu je nebývale zdařilý, o to víc, že ho nejen režíroval a hrál jednu z hlavních postav, ale napsal si i scénář. Ale teď k těm negativům. První půlka je překvapivě nudná, protože je příliš dlouhá, pomalé budování atmosféry je příliš pomalé a samotná atmoška by mohla být mrazivější, aby to diváka přikovalo do sedačky. Dialogy v průběhu celé stopáže působí občas trochu těžkopádně a třeba postava Robyn, i když ji hraje půvabná a talentovaná Rebecca Hall, by mohla být načrtnuta trochu více do hloubky. V půlce se totiž film překlápí ze vztahového dramatu do lehce paranoidního thrilleru a prim začne hrát ústřední mužská dvojice. Pak už nám začne ona zpočátku vytýkaná atmoška housnout, děj nabývá nečekaného směru a taky přijde pár zvratů, z nichž ten nejzásadnější mě zastihl celkem nepřipravenou. Jestliže u první půlky filmu jsem měla chuť poslat tenhle film k šípku, od té druhé už se odejít prostě nedá. Jako film je Dárek jen lehce nad průměrem, ale jako režijní debut skýtá naději do budoucna a já jsem rozhodně zvědavá, co nám Joel naloží příště.

Deadpool (2016)

Pohádky se dějí i v Hollywoodu! Protože to, co se kolem tohohle filmu dělo, se jinak nazvat nedá, zvlášť když takhle velký úspěch asi nikdo nečekal. Ryan Reynolds a ostatní, kteří za tohle nevychované dítko léta kopali, si ho vážně zaslouží. Já jsem se na Deadpoola těšila od chvíle, kdy na internet "uniklo" ono úspěšné testovací video. Kvůli tomu všemu mě obzvlášť těší, že můžu napsat, že ten film je jednoduše pecka! Jasně, člověk by našel chyby, kdyby chtěl, ale to by v tomhle případě nebylo úplně fér. Úvodní titulky jsou skvělé a nápadité a potitulková scéna je naprosto boží. Deadpoola si nejde nezamilovat a Ryan se pro tuhle roli vážně narodil. I týden po návštěvě kina mnou cloumá nadšení, že nevím co chválit dřív. Nečekaně dobrou romantickou linku dvou looserů? Eda Skreina, kterému jsem nevěřila a který byl nakonec jako Ajax taky skvělý? Kopu vtipů, litry krve a záplavu hlášek? Praštěný scény jako Deadpool s taškou Hello Kitty? Doufám, že tahle sprostá a násilnická vlaštovka nám přinese minimálně stejně povedenou dvojku a víc podobně riskantních projektů. Hollywood je potřebuje a my, fanouškové taky.

Demolition Man (1993)

"Johne Spartane, máte pokutu jeden kredit za porušení slovního morálního statutu!" Budoucnost je naivní.

Deník Bridget Jonesové (2001)

Bridget Jonesové jsem se hodně dlouho vyhýbala kvůli dojmu, že jde o tuctovou romanťárnu pro hloupé nanynky, ale ona je to zatím moc příjemná romantická komedie, která nezapomíná být ani opravdu romantická, ani opravdu vtipná. A přitom se nesnaží z diváka udělat vola. Pozitivní dojmy zapřičiňují také skvělé postavy a perfektní obsazení v čele s Colinem Firthem, který by to svoje sympaťáctví mohl klidně vyučovat. P.S.: "It's raining men" rvačka je nejlepší scéna z filmu.