Jiri_Jaros

Jiri_Jaros

Jiří Jaroš

okres Hradec Králové
zarostlý, s kafem, v županu


10 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Spy Game (2001)

  Jeden z těch filmů, kdy člověk čeká na každou další větu. Prostředí Beirutu je podchycené naprosto věrohodně a není problém čemukoliv uvěřit. Oblíbené téma americké CIA a špionáží ze studené války se dá ždímat na spoustu způsobů, ale tenhle je skutečně šťavnatý. Brad Pitt i Robert Redford tu mají tak perfektní role, že nezbývá než tleskat a pouštět si vše znova a znova.

 • poster

  Matrix (1999)

  Revoluční film. Revoluční ve smyslu "efektivnosti". Geniální scény i námět. Lehce pootevřená vrátka pro další díly. Hodněkrát jsem ho viděla hodněkrát ho ještě uvidím. Vždycky mě překvapuje, že hlavní roli hraje Keanu Reeves, ale on tam tak nějak pasuje. Z prvu naivní břídil a nakonec fenomenální bouchač a hrdina.

 • poster

  Tajný závod (1976)

  Doporučuju film sledovat v originálním znění, rozhodně mu to dodá na vážnosti a hodnotě. Není to ani tak komedie - komické prvky víceméně omlouvají to, že někdo natočil film o jízdě ve Ferrari Daytona a Shelby Cobra skrz USA. Je to však jediný takový film, který má skutečně blízko původnímu závodu včetně použitých vozů. Dvě hlavní dvojice řidičů jsou dobře zahrané i stylisticky dotažené. Ostatní postavy jsou inspirované originálním závodem Cannonball Baker Sea-To-Shining-Sea Memorial Trophy Dash (více v zajímavostech) nebo jsou jen stylizované v rámci pestrosti.

 • poster

  U pokladny stál... (1939)

  Neobyčejný film plný drobných i větších zvratů, roztomilých postav a výborných herců. Karel Lamač opět dovolil Vlastu Burianovi decentní "one man show". To však neznamená, že by ste ostatní postavy přehlédli. Velmi mě potěšilo, že i po několikátém zhlédnutí objevuji drobné narážky na politiku, fungování společnosti nebo jen lidské vztahy. Jak už je typické pro filmy tohoto stylu, hlavní zápletkou je záměna osob a propletení osudů, zprvu navzájem neznámých, lidí.

 • poster

  C'était un rendez-vous (1976)

  Zběsilá jízda, která začíná na Boulevard Périphérique a vede centrem Paříže až na Sacré Coeur. Motor Ferrari 275GTB burácí ulicemi a pneumatiky kvílí. Hlavní hrdina spěchá a čas běží. Tento snímek, který díky autentičnosti a způsobu produkce dostal autora do křížku se zákonem, zachycuje nebezpečně rychlou a strhující jízdu ranní metropolí.

 • poster

  Aféra Thomase Crowna (1999)

  Při sledování mám vždy pocit, že je to můj nejoblíbenější film. Viděl jsem ho nesčetněkrát a pokaždé si ho užívám. Je jednoduchý a zábavný. Skvělý soundtrack, dobří herci, perfektní námět. Originál byl možná kvalitativně lepší, tahle verze mě však baví víc. Rene Russo je tady sexy i když už to není slečna a Pierce Brosnan, ten jak je v obleku tak nemá konkurenci.

 • poster

  Argo (2012)

 • poster

  Amélie z Montmartru (2001)

  Neopakovatelná atmosféra tohohle světoznámého filmu mě vždycky nesmírně osloví. Hudba Yanna Tiersena je dokonalá, stejně tak jako kamera. Ze všeho tu kape Francie a Audrey Tautou je zde opět okatá a uculená.

 • poster

  Lítám v tom (2009)

 • poster

  Interstellar (2014)

  Interstellar je adaptací knihy, kterou nikdo nikdy nenapsal. Vzal mi dech a nechal mě nadšeně přemýšlet. Je to odvážná a úžasná vizualizace Nolanových představ o cestách vesmírem. Jeho i naše představy jsou však formovány představami jiných lidí z knih a filmů. Proto je vše známé a povědomé. Ale je to tak příjemné, že to nejde vyčítat. Umělá inteligence, která se magicky pohybuje v podobě čtyřnohého robota dodává všemu doslova lesk. Dodnes jsem nenašel moment, který by se hodil pro druhé zhlédnutí Počátku. Stejně tak asi nenajdu moment, kdy bych znovu pustil Interstellar. Ty filmy prostě nevyprchají.