Wednesday - Něco za nic (2022) (epizoda)

Když byl váš předek čarodějnicí, kontaktovat ho nemusí být dvakrát bezpečné. Temný dům má i světlá místa a zjevně není opuštěný, jak se o něm říká. Ředitelka se zdá být nekompromisní, ale kdo by se neslitoval, když W, asi poprvé ve svém životě, řekne prosím.

Wednesday - Co člověk zasévá, to smrtka sklízí (2022) (epizoda)

Zdálo by se, že když do školy dorazí rodiče, jde veškerá radost stranou. Jeden by nevěřil, jak snadné je se dostat do vězení. Aby ne, když se lidi zabíjejí rovnou na pitevně...Enid rozhodně nemá nutkání zvlčet, nýbrž i nadále hodlá zůstat sama sebou. Nejzábavnější je chytání ryb.

Wednesday - Vedle tebe umírám (2022) (epizoda)

Rozhodně nejlepší je tanec W na hudbu The Cramp. Skvělé černé šaty...jak burtonské! A vyvrcholení - Blade nebo Carrie? To je jedno, tyhle odkazy jsou zkrátka fajn. A zásah monstra byl nevyhnutelný.

Black Adam (2022)

Tak jsem Adama zbytečně odkládal, ale mohla mi napovědět nespokojenost určitých zdejších, že film tak špatný nebude. Zábavná jízda s nafrčeným Johnsonem, pohlednou Sarah a sympatickým Brosnanem. Akorát spratek Amon mi pil krev a zklamalo mě, že se jeho cesta neskončila. Souboje svižné, nahlédnutí do Pekla skvělé, avšak trestuhodně krátké, vizuálně dravé, nikoliv však nepřehledné. Ač by se mohlo zdát, že film staví jen na efektech, není tomu tak. Příběhově dobré...a ta paralela s realitou, kdy země je okupována cizí armádou, ale spolek spravedlivých se honí za bytostí, kterou vyhodnotila jako hrozbu, je mrazivá. Když Adam likviduje vojáky včetně vrtulníků, tanků a vozidel, měl jsem z toho pocit zadostiučinění a hned bych věděl, kam dál Adama poslat... jo a radost mi udělal Superman.

Wednesday - Přítel, nebo vrah (2022) (epizoda)

Prequel s tajnou společností byl zábavný, pak už pokračuje pátrání po tom, jaké hrůzy by se měly v budoucnu odehrát. Osobně bych uvítal něco krve. Wednesday je sice drsňačka, ale proč  v nejlepším skončí...kruciš, když dostala toho moulu do klády, mohla na něm alespoň zaúřadovat. A nebylo by na škodu přidat více magie, aby tajemno dostalo správné barvy. Jinak zatím fajn.

Wednesday - Jako kůl v hřbitovním plotě (2022) (epizoda)

Detektivní linka je příjemná, odkazy na Burtonovy filmy a nejznámější fantasy série pokračují a, jak se zdá, E. A Poe je stále v kurzu. Bezva cynický koktejl v době, která cynismem nešetří. Koneckonců válka je za humny, tak jaképak rozverné laškování... potěšila Paint it Black od The Rolling Stones.

Wednesday - Prokletá dívka Wednesday (2022) (epizoda)

Sabrina se mi zatím jeví jako lepší volba, ale zklamaný nejsem. Pečlivý vizuál, na jaký už si zmlsaný divák zvyknul, strašidelná hudba a solidní herecké obsazení. Zeta-Jonesová ok, ale Hustonová byla o trochu lepší....třeba se ještě předvede. Sympatie míří ke Gwendoline. Suchý a bizarní humor je fajn, kéž by byl ještě více přetaven do činů, tak jako tomu bylo s piraňami. - ...parní gilotinu, aby šlo stínání hlav panenek rychleji...-

Abrakadabra (2018)

Kouzelník Lorenzo Manzini se připravuje na své vystoupení. Před třiceti lety se stal svědkem smrti svého otce, rovněž kouzelníka. Ten zemřel během akce, kdy se pokoušel chytit do zubů vystřelenou kulku. Mělo jít o trik se slepými náboji, jenže v pistoli byl ostrý. A nyní jakoby se noční můra vrátila. Okolo Lorenze začínají umírat dívky a zdá se, že chce vraždy na něj někdo hodit a tím ho zničit. Vraždy jsou poměrně brutální, nechybí probodaný obličej nebo gilotina v přímém přenosu. Po formální stránce se jedná o perfektní poctu italskému giallu. Argentovské barvy - červená a modrá - jsou všudypřítomné. Vynalézavá kamera často snímá pokroucenou a deformovanou perspektivu, rozhozenou kompozici nebo záběry z neobvyklých úhlů tak, jak to opět dělával především Argento. Symboly, snové scény, opakující se záběry, prolínačky, rozdělený obraz. A samozřejmě vrah, který má místo černých rukavic bíle. Celková barevnost je volena tak, jako by šlo o obehranou kopii filmu ze sedmdesátých let. Skvělá hudba s retro obrazem přenáší diváka do druhé poloviny dvacátého století. Líbil se mi závěr, kdy se kruh uzavřel. Škoda jen, že nedošlo k jasnému vysvětlení medailonu, ale na tom film nestál. Snímek osloví asi především žánrové fanoušky, milovníky gialla a divných italských filmů. A neméně skvělé jsou také interiéry. Za mě spokojenost.

Netvor z pouště (2005) (TV film)

Některá mizerná laciná béčka by s větším rozpočtem a lepšími dialogy nebyla zcela marná. Babylónská mytologie, dračí dvojčata a touha po moci. Mnohé scény nepostrádají napětí, kupa mrtvol a několikrát střeva ven. Samozřejmě si člověk vzpomene na řadu žánrově blízkých filmů. Třeba scéna, kdy přistane záchranná helikoptéra, piloti vyčkávají a jeden se pomalu otáčí za sebe, jako by vypadla z Vetřelců, což kvituji, páč podobné odkazy mám rád. Neberu to jako plagiát, ale vědomou či možná nevědomou poctu. Závěr je hnán samozřejmě až na hranu a jak se mnohdy ukáže, nejúčinnější zbraně bývají ty nejjednodušší. Počítačové efekty jsou přirozeně tak špatné, že horší už snad ani být nemohou....divák ale ví, do čeho jde, tudíž by si pak neměl stěžovat.

Démon (1981)

Ve stejném roce natočil O. Stone Ruku a v tom samém roce vzniká i Evil Dead, v roce 1999 pak Ruka zabiják. Inspiraci nejspíš všichni pobrali v Rodině Adamsově (1964). Jennifer ve své naivitě osvobodí v podzemním okultním chrámu Ďáblovu ruku, jenže za chyby se platí a hrátky s Peklem se člověku vždy vymstí. Napínavý horor o ruce, co střídá majitele, aby se dostala k tomu, co ji osvobodil. Škoda, že nabízené gore zůstalo v plenkách, některé scény ale temné jsou. Nechybí nebezpečný důl, ani automobilová honička a vypjaté scény v kostele. Naprosto vynikající je hudba včetně chorálů. Trikové efekty zůstaly na půli cesty - občas vcelku reálné záběry s rukou, která v jiných komicky gumová. Zub času zahlodal, na jedno podívání ale dobré.