Zwart water (2010)

Duchařiny nijak zvlášť nemusím, jelikož nebývají strašidelné a snaží se stavět vše na lekačkách, přesto jim občas dám šanci. Tentokrát jsem byl příjemně překvapen, o klasickou duchařinu se totiž nejedná. Ponurý příběh holandské rodiny, která se nastěhuje do chátrající vily, připomínající antický chrám, v Belgii, je syrový a bezvýchodný. Když malá Lisa, co vypadá jako Jaroslava Schallerová (Valérie a týden divů), objeví ve sklepě ducha, začne to jít s rodinou s kopce. A v jeden moment se všichni členové rodiny dostanou do fáze, kdy jsou zcela na dně. Výborná kamera, temná hudba, velmi dobré herecké výkony, především malé Lisy. K původním třem hvězdám přidávám jednu za poslední čtvrtinu a závěr. Kdo ale čeká žánrově čistokrevný horor, bude asi zklamán...

Tha se do stin Kolasi, agapi mou (1999)

Temné mysteriózní drama tří postav s nádherným vizuálem. Měkké pastelové barvy připomínají poetiku klipů osmdesátých let. Hra na kočku a myš, kdy myš by snad i vyhrát mohla, ale protože kočka je predátor, šancí příliš nemá. - Zabít má smysl jen toho, koho opravdu milujeme. - Ač tu jde zdánlivě o zločin a peníze, tak fakticky je hlavním motivem láska. Dokonalé barevné ladění, kontrast, detail, kompozice, symbolika. Film je erotický, nikoliv však vulgární a už vůbec ne pornografický. Představitelka Elsy podává naprosto bezchybný herecký výkon. Střídání všech možných citových poloh, pousmání, zvednuté obočí, přivřená víčka a tajemný hlas. Zdárně jí sekunduje představitelka Very. Scény v bazénu, milostný souboj v posteli, flashbacky v divokých barvách. Pokud jsou Postřižiny celovečerní reklamou na pivo, pak tenhle film je reklamou na cigarety. S jakou noblesou obě ženy zapalují, potahují a vydechují kouř je až neuvěřitelné. Snímek je zdánlivě rozbitý a nesrozumitelný. Trpělivý divák dostane nakonec skládačku celého příběhu s nejlepším možným zakončením. Skvělé dialogy. Spíše pro okrajové publikum.

Star Trek - Světla Zetaru (1969) (epizoda)

-Můžu být proti, když se vzácně a poprvé všichni zainteresovaní na Enterprise shodli?- Láska přenáší nejen hory, ale dokáže se postavit i nepřátelské síle mimozemské inteligence. Jako vždy nápadité a řešení přijde na poslední chvíli.

Devil's Gate (2017)

Výborný horor, ale asi ne pro každého. Když zmizí Maria se synem Jonahem, je místní šerif přesvědčen, že se prostě sbalili a utekli. To se ale nezdá agentce Darii, a tak přijede zmizení prošetřit. Přesvědčí zástupce šerifa Colta a vydají se na farmu znovu se přeptat jejího muže Jacksona. Tak prý je unesl démon! Tedy anděl. Vlastně démoni byli původně andělé. No, to mělo asi platit na Lucifera a jeho armádu, když byli svrženi na zem. A tak v očekávání jakéhosi satanského hororu najednou zjistíte, že všechno bude ještě zcela jinak. Syrové, bezvýchodné, s neutěšeným vizuálem ve studených barvách. Záběry krajiny temně poetické. Nevzpomínám si, kdy jsem viděl pohromadě tolik sečných a bodných nástrojů, nářadí a zbraní. Když se objeví chapadélka, napadne jednoho Věc. Že se člověk chytí do želez nohou, to není výjimečné, že se chytí celý, to už tak běžné není. Roztržení hrudi efektní. Tísnivá atmosféra se vine celým filmem a já byl nadmíru spokojen.

Mandrake (2022)

Mandragoru znali lidé odpradávna a v oblibě ji, dle pověstí, měly především čarodějnice a vědmy. Tajemný kořen dokázal léčit i zabíjet. Zdejší čarodějnice má své důvody, které divákovi odhalí až později. Pagan horor v němž jde o život. Když se ztratí dvě děti, mimochodem neposlušní spratci, co se sami toulají po lese, rozhodnou se obyvatelé městečka, vedení otcem dětí, pro pomstu. Do toho se ale prolínají osudy dalších postav, které se postupně protnou. Poslední záběry jsou luxusní. Vizuálně slušné, některé tajemné obrazy z nočního lesa jsou skvělé. Herecky obstojné. Film pro menšinové publikum, čemuž napovídá i zdejší hodnocení. 3,5*

Doppelgänger (1969)

Napínavý snímek s precizní, až polodokumentární formou přibližuje přípravy na start a odlet rakety. Dnešní divák by pomalejší tempo možná odzíval, mně ale právě přišlo věrohodnější. Výborná žánrová hudba pomáhá budovat tajemnou atmosféru a kamera je rovněž perfektní. Naprosto úžasné jsou ale triky, kdy rok po 2001: Vesmírná odysea už měli diváci laťku pěkně vysoko. Bombastické finále, kdy s cinkotem letí proti kameře ocelová trubka, je dokonalou ukázkou tehdejší pyrotechniky. Herci hrají přirozeně, herečky jsou krásné a nosná myšlenka zajímavá. Závěr mne tedy dostal....jo a přistávání modulu jsem doslova cítil a říkal si, že i tohle mohla být jedna z četných inspirací pro Vetřelce...

Static (2012)

Home invasion, kdy si pustíte do domu cizáka, a pak už se jen divíte. Snímek má velmi kolísavé napětí. Když se konečně navodí atmosféra a zdá se, že nyní jde o všechno, najednou se situace zvrtne a je po napětí. Postavy se nechovají moc chytře, což u těchhle filmů bývá často - chodit po domě s baterkou, který dobře znám, mrskat baterkou venku, abych byl dobře vidět a couvat, abych šlápnul na střepy skleničky, kterou jsem před chvílí rozbil... Film působí dost lacině, vizuálně je ošuntělý, jen několik záběrů, hlavně na začátku, na přírodní scenérie za to stojí. Dal bych 2*, ale závěrečná pointa film přeci jen vytáhla z bahna podprůměru, tak jednu navíc přidám.

Wednesday - Requiem pro krkavce (2022) (epizoda)

Nejhororovější díl a tím pro mě tak nějak nejlepší. Je smutné, že někdo, místo aby si vychutnal souboj monster, gotický vizuál a akci řeší feminismus a podobné nesmysly. Kdo chce, vidí to ve všem, kdo se chce bavit, je nad věcí. Já jen vždy nechápu, že někdo, koho to nebaví, sleduje každý díl, a pak tady trousí bláboly...asi pro to. Čistý masochismus. Osobně jsem zvědav na další řadu, anžto nastíněné motivy mě zajímají.

Wednesday - Čert aby se v tobě vyznal (2022) (epizoda)

Škoda, že strýček Fester nezavítal do více dílů (třeba se tak ještě stane), páč se ukázal být nejzábavnější postavou.

Smrtící přítelkyně (1986)

První polovina je dobrodružný příběh s prvky sci-fi pro děti. Paul sestrojil robota BB, kterého naprogramoval, ale to není vše, robot se za pochodu učí a zlepšuje. Jenže pak přijde první zlom - objeví se baba s puškou a robotka odpráskne. A pak přijde druhý zlom, který tu už vyzradil distributor, tudíž nejde o spoiler z mé strany. Dívka Sam, s níž se Paul sblížil, umírá. Paul si tedy zahraje na Boha, ale kdyby četl Frankensteina od M. Shelleyové, věděl by, že to nedopadne dobře. Sam, jak už název filmu napovídá, se změní ve smrtící stroj. Paul je nesympatický kretén s přitroublými průpovídkami, které jsou možná jen v českém dabingu, ale to nevadí. Prostě krajně nesympatická postava. Nejlepší jsou snové sekvence, kdy Sam navštíví slizký otec, a pak když se Sam proměňuje v robota. Z hlediska vraždění je nejlepší trefa míčem. Mít film větší spád a být kratší, nešlo by o špatný, byť v Cravenově filmografii nijak výrazný, kousek. Takhle jen průměr s pár pěknými scénami a dynamickým závěrem.