Kmotr III (1990)

Třetí díl je sice slabší než jeho dva předchůdci, ale stále si udržel vysokou kvalitu a je to důstojné završení ságy. Takže pod slabších pět hvězdiček jít nemůžu.

Kožená tvář (1990)

"Proč nás nenecháte na pokoji?" - "Máme hlad." - "Neslyšeli jste někdy o pizze?!" Série TCM dostala nového režiséra, Leatherface novou pilu a scénárista pár dobrých nápadů. Třetí díl na události předchozích dílů prakticky nenavazuje (kromě zmínky o obětech prvního filmu na začátku v titulcích) a to je jenom dobře. Díky tomu je ve filmu plno originálních prvků. Leatherfaceova nová rodinka zde má vskutku zajímavé složení (matka, malá holčička a nechybí ani starý známý děda) a je pořádně zrůdná. Herci vůbec nebyli špatní. Silné atmosféry se ve filmu najde plno. Pár slabších míst tu sice je, u některých scén jsem si říkal, co tím asi chtěl básník říct, ale jinak jsem se bavil. Všechny ty změny trojce prospěly. P.S. Už dlouho jsem v podobném filmu neviděl tak sympatickou postavu, jako byl ten černoch. Tomu jsem vážně fandil :)

Mr. Bean (1990) (seriál)

Skvělá klasika, která si vysokou úroveň humoru drží ve všech scénkách.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Westerny nemám moc v lásce, ale toto spojení s BTTF se povedlo. Výborné a důstojné uzavření legendární trilogie. Víc netřeba psát.

Pán much (1990)

Knihu jsem zatím nečetl, ale tahle filmová verze byla výborná. Zejména herecké výkony těch kluků jsou zdařilé. I hudba je slušná. Jenom mi to celé nějak rychle uteklo, klidně to mohlo být delší.

Policajt ze školky (1990)

Je to oddechová komedie rodinného typu, ale je to i celkem slušná zábava. Arnold si tu dělá legraci sám ze sebe a dokazuje, že v tomto filmu mu jde jen o pobavení diváka. A to se mu daří.

Rocky V (1990)

Filmy v sérii o Rockym se dají rozdělit na kvalitní sportovní dramata (jednička, dvojka, šestka) a na zábavná osmdesátková béčka (trojka a hlavně moje nejoblíbenější čtyřka). Pátý díl se snaží o návrat spíše k prvním dvěma dílům, ale vůbec se mu to nedaří. Tohle je čistá stominutová hrůza a nuda. A že to mohl natočit režisér jedničky, to mi hlava nebere. Ještěže po šestnácti letech přišel Stallone a rozhodl se sérii důstojně ukončit podle sebe. Však to také byla odjakživa JEHO série...

Rychlá změna (1990)

Jako jeden z mála se této komedie musím zastat (už jen proto, že jsem si k ní sám přeložil české titulky). Je sice pravda, že o pět let starší verzi s Belmondem jsem zatím neměl tu možnost vidět (a možná je vážně lepší, to nikomu nevyvracím), ale o "Rychlé změně" nelze jen tak říct, že je to remake tohoto filmu, stejně tak nelze říct, že je Belmondova "Bezva finta" originál. Oba dva filmy čerpají z knihy "Quick Change", která byla napsána v roce 1981. Každý z obou filmů zpracovává tento příběh jiným způsobem. Takže film Rychlá změna ve své podstatě není remakem, ale jen dalším zpracováním příběhu (snímek "Červený drak" z roku 2002 také není remake filmu "Manhunter" z roku 1985, jen vychází ze stejné předlohy). No, to byl jen tak na okraj můj názor na to, proč má tato komedie poměrně nízké hodnocení. On je to v podstatě takový zapomenutý a přehlížený film. Zkuste se na to nekoukat jako na "remake", ale jako na obyčejnou komedii s Billem Murrayem. "Rychlá změna" je typická komedie, které Murray v 80. a první půlce 90. let točil. Není to jeho nejlepší kousek, ale i tak je zde dobrý a vtipný. Stejně tak i jeho dva kumpáni Geena Davis a Randy Quaid nebyli vůbec špatní, společně vytvořili sympatické trio. Uznávám, někdy byly nabručenosti Davisové a Quaidova hloupost otravné. Policejní náčelník Jasona Robardse není zrovna tou nejsympatičtější postavou, ale o to víc pak divák fandí partě lupičů. Film možná nepatří k těm nejvtipnějším komediím, ale zábavné a vtipné momenty a dialogy zde jsou. Zábavné jsou i postavy, které ústřední trojice během svého smolného prchání potkává (mafiáni, anglicky nemluvící taxíkář Tony "Monk" Shalhoub nebo třeba pedantský řidič autobusu, který vás nevezme, pokud nemáte drobné). Prostě pro mě je tento film příjemná a nenáročná komedie, u které si mohu odpočinout. Ale jak už jsem napsal, mé hodnocení pochází z originální verze. Třeba za negativní názory může nepovedený dabing...EDIT: Tak jsem Bezva fintu konečně viděl a Rychlá změna se mi stejně líbí víc...

Sám doma (1990)

Nestárnoucí klasika, kterou můžu vidět znovu a znovu. Výborný český dabing, dnes už legendární scény a hlášky a hlavně velmi povedená hudba. Prostě klasika, která má to kouzlo i v době, kdy zrovna nejsou Vánoce. Pro mě je to na stejné úrovni, jako druhý díl.