• Krátkometrážní
  • Hudební

Huns and Hyphens (1918)

Stan Laurel síce len v mikro úlohe gangstra, ale úprimne napísané, ani nechýbal. Semonove deštruktívne prednosti, sú tu opäť do sýta využité.

Larry v módním salóně (1923)

Ultraakčný slapstick. Larryho Selmona nemám napozeraného až tak moc, ale zrejme ide o najdestruktívnejšieho komika nemej éry. Vo veľkej konkurencii musel prísť s množstvom veľkolepých atrakcií.

Water Dog, The (1914)

Roscoe Arbuckle, mal v tom celom obrovskom množstve grotesiek, aj zopár takýchto nepodarených ´´periel´´. Má to slapstickovú akciu, ale paradoxne aj tak nudí.

Flirt's Mistake, A (1914)

Celé mi to príde, ako keby si tvorcovia počas obedňajšej pauzy medzi filmovaním niečoho väčšieho, odskočili len tak s kamerou zablbnúť do parku.

Moje skvělá kariéra (1979)

...KARIÉRA je magicky nasnímané dielo. Poetická atmosféra, je tu sprostredkovaná sugestívnymi kamerovými kompozíciami a z tohto hľadiska je to nadpriemerný film. Jeho romantický príbeh, ma však nezaujal a z môjho pohľadu je to jeden z ďalších snímkov, ktoré vyhrávajú svojou formou a nie obsahom.

Lake Mungo (2008)

Po celý čas som si vravel, či by nebola lepšia voľba vsadiť na klasickú filmovú formu. Lenže ono ten hraný dokument, má predsa niečo do seba. Takže u mňa skôr posedenie na dvoch sedačkách, občas mi štýl vadil, občas bol priam náležitý. Nečakajte nijaké veľké strašenie, ale zopár scén zimomriavky privodí, hlavne v atmosfére noci.

A Christmas Carol (1938)

Je mi len ľúto, že tento skvelo dizajnovaný snímok, so strašidelno-vianočnou atmosférou, prináša legendárny príbeh skratkovite. Ak ste niekto, kto Scroogeove ´´lapálie´´ nepozná, vadiť vám to možno nebude.

Plechový bubínek (1979)

V dnešnej dobe by snímok nemal šancu vzniknúť. Predstavoval by pre dnešných politicky korektných, ,,rozvojových,, jedincov jedovatý námet. A tak by neexistovala šanca, že by vznikol film tak svojsky bizarný, v skutočnosti neškodný a vo svojej podstate realistický.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Ukážka, že žiadne sebalepšia CGI animácia nenahradí tú pookienkovú. Stop-motion ( či skôr Go-motion ? ) vo svojej vrcholovej forme. V príbehu nečakajte disneyovské lízatká a cukríky, vyberá sa to o dosť dospelejšou formou a aj postavy pôsobia skôr ako z panteónu strašidiel, než detských bábik. Del Toro ale predsa len občas pôsobí až príliš ´´deltorovsky´´ a bizarnosti potom pôsobia dosť samoúčelne. Rozhodne ale staviam vysoko nad tohtoročný konkurenčný, multikulti politicky korektný Disney+ remake.

The Pest (1917)

Tak, či onak, Billy West bol naozaj skvelým napodobovateľom Charlesa Chaplina a jeho Tuláka. Až prekliate dobrým, ako raz povedal sám Chaplin.