• Krátkometrážní
  • Hudební

Nene (2022)

Keďže už označili Jordana Peela za novodobého M. Night Shyamalana, tak si ako zadosťučinenie natočil svoje vlastné ZNAMENIA. Išiel na to celkom šikovne, s náznakmi vo veľkorysom počte a z dávkou humoru, ktorá mu bola blízka, keď ešte vystupoval v komediálnych skečoch. Celkovo je to však roztrieštený snímok, kedy neviete, či ide o paródiu v štýle MARS ÚTOČÍ, alebo vážne pojatú sci-fi hororárňu.

Strom na dřeváky (1978)

Vlastne, ide ,,len´´ o akýsi trojhodinový hraný dokument o živote sedliakov, ktorý cez svoju prostotu vlastne iba trpeli, pričom svojimi strasťami sa opierali o vieru, ktorá im vnášala ako taký zmysel do ich bytia. Naratívne cenené dielo, remeselne priemer, keďže takýto námet rozhodne nepotreboval vizuálnu opulenciu.

Take a Chance (1918)

Mal som možnosť zhliadnuť tento kraťas v kolorizovanom 4K a musím uznať, že je neuveriteľné, čo dokážu moderné technológie. Je to však dvojsečná zbraň a pravdupovediac dosť to ťahá oči a aj myseľ. Groteska ostane pre mňa stále tá obrazovo popukaná ČB zábava a žiadne vyčistené predstavenie. Samo o sebe tento snímok, nepredstavuje vo filmografii Harolda Lloyda nič extra.

Tulák (1917)

Ak by som to pustil laickému obecenstvu ( priznám sa, že keby som nevedel do čoho idem a neprečítam úvodné titulky, tak som na tom rovnako, bolo by mi to však krajne podozrivé ), určite by ich ani nenapadlo že nesledujú originál Chaplina. Možno by niektorým ťuklo, vidieť to v 4K. Ide o zdarnú grotesku a Billy West má naozaj k pôvodnému hitmakerovi blízko.

The Egg (1922)

Slabá ( pomalá a neoriginálna ) Laurelova groteska. Až mi bolo ľúto, že tu mrhá svojim talentom.

Below Zero (1930)

Zima zaliezajúca až do morku kostí. Táto krátka komédia ( zámerne nepíšem groteska, pretože neobsahuje až toľko situačnej komiky ) vám v teplej obývačke sprostredkuje, poriadny mráz.

The Barnyard (1923)

Larry Semon, je pre mňa veľkou neznámou nemej grotesky. V tomto dielku ukázal, že mu nieje cudzí fyzický humor a kaskadérske kúsky ( nakoľko ale neviem, či si ich robil sám ).

Il medaglione insanguinato (1975)

V tomto, skôr miernom horore, vidím ako jedno najväčšie mínus afektovaný herecký výkon mladej hereckej predstaviteľky. Pretože to, v čom hraje, je pomerne dobre našľahaný príbeh a mať to ešte odvážnejšie scény, 70. roky v tomto žánri, sa mohli pochváliť opäť raz jedným značným zárezom. Ale prehrávanie mladej slečny a minimum hororovej atmosféry, viac ako za dve hodnotiť nemôžem.

Manželství Marie Braunové (1979)

Jedno musím uznať, námet bol skvelý. Prečo ma ale neupútalo Fassbinderove spracovanie? Naozaj sa z toho dalo vytrieskať viac. Resp. šikovnejším spôsobom. Monotónnosť, tu však hraje prvé husle.

Lucy má děťátko (2021)

Podradný podpultový kaviár, pokropený feministickým citrónom. A podobne aj tunajší distribútor myslel, že názvom filmu bude apelovať na legendu žánru. Prvá polovica, resp. tá pred tehotenstvom, ešte pôsobí ako niečo, z čoho sa môže vyvinúť slušná žánrovka, ale ten zvyšok už vyzerá ako celkom z iného sveta, pričom záverečná desaťminútovka tomu dáva finálny slap.