• Krátkometrážní
  • Hudební

Joe Pesci: Wise Guy (1998) (hudební videoklip)

Mr. Goodfella v plnej poľnej, okolo neho mafoši či modelky, ako napr Naomi Campbell. Skvelý, zábavný videoklip.

Ska-P - No Te Pares (1996) (hudební videoklip)

Naratívne primitívny, ale náležitý videoklip pre punkovú kapelu, v žánri ktorý svoj vrchol už dávno zanechal v skorých 80. rokoch.

Night & Day (1990) (hudební videoklip)

U2 vs netradičným songom, v ešte netradičnejšom videoklipe ( teda aspoň pre nich ). Začínali sa 90tky, takže experimenty boli na mieste.

Korn: Blind (1995) (hudební videoklip)

Gitarové rify použil režisér McG o 5 rokov neskôr vo svojich CHARLIEHO ANJELOCH. Pekná pocta. Ináč, ide o priemerný metalový videoklip.

Jiří Korn: Ještě tě mám plnou náruč (1990) (hudební videoklip)

Videoklip hodnotím kladne hlavne za Kornovu neodolateľnú charizmu a za atmosféru porevolučnej doby, kedy sme sa v Čs chceli strašne podobať Západu.

Die Krupps: Fatherland (1993) (hudební videoklip)

Videoklip ocení množstvo fanúšikov podobných kraťasov. Hudba sekne, námet je ( v dnešnej dobe ) neprístupný, ale oceňuje sa odvaha.

U2: Stay (Faraway, So Close!) (1993) (hudební videoklip)

Videoklip s množstvom ikonických záberov. A z jedného z dvoch Wendersových anjelských filmov ( ďalší je NEBO NAD BERLÍNOM ).

With Byrd at the South Pole (1930)

Dokument, ktorý sa môže pochváliť unikátnymi zábermi z Južného pólu a hrdinstvom dobrodruhov a výskumníkov, ktorým určite nejeden deň išlo o život. Je to síce priemer dokumentárnej tvorby, ale tá živočíšnosť povyšuje snímok na nadštandard. A celkovo si myslím, že zaľadovatelé plochy, sneh a prakticky jednofarebná krajina, je pre ČB formát ideálna ( viď skorší Flahertyho dokument NANOOK OF THE NORTH ).

Utu (1983)

Film, sústreďujúci sa hlavne na kompozíciu obrazu a skvelé akčné scény. Naratívnosť však trochu zaostáva, aj keď ide o dosť podstatnú časť novozélandskej histórie. Bol však natočený ako akčný film a nie historický pomník, čo dokazuje aj pocit, akoby v snímku chýbali celé scény. Ale ako píšem, je to skvelý akčno-dobrodružný biják, ktorý rozhodne nenudí ani na sekundu.

Trosky: Tozmemi (1997) (hudební videoklip)

Klip vo svojom žánri presný, občas samozrejme jednoduchý, až trápny. Ale tak to je a nejde tu o žiadnu výnimku, ktorá by povyšovala v tomto hudobnom smere v Strednej Európe štandard.