Zátopek (2016) (TV film)

Musel jsem si spravit chuť po tom zbastleným filmu. Tohle se Ondříčkovi povedlo daleko líp : /

Zázračný běžec (1997)

Ve 24 letech měl teprve všechno před sebou, a podle těch výkonů to vypadalo, že by jednou i něco velkýho vyhrál, patrně ve světovým rekordu. Nejznámější běžec, který nic nevyhrál, a já jsem o něm donedávna nic nevěděl. Jak je to možný, když jsou o něm natočený minimálně dva filmy? Dokonce jsem na něj narazil úplnou náhodou, kdy jsem na youtube viděl to finále 5000m v Mnichově a já mu normálně fandil, aby to vyhrál. Poslední 4 kola závodu běžel první, a kdykoliv ho někdo z favoritů předběhl, tak mu to okamžitě vrátil. A znova. Ta bojovnost v něm byla strašně vidět a hodně mě to oslovilo. Ale to jsem ještě nevěděl, že nakonec skončil čtvrtý. Běžel jen na výhru, nějaká stříbrná nebo bronzová ho nezajímala a proto tak dopadl, v průběhu závodu nešetřil. To zklamání potom muselo být strašný. Ještě taková Zátopkovská perlička z tý doby. Zátopkův světový rekord na 5000m, v čase 13m52s, zaběhlo na olympiádě 1972 celkem 33 běžců v pouhých kvalifikačních bězích, a ve finále ten čas samozřejmě všichni běžci překonali, první tři v pořadí dokonce o půl minuty. Tak moc šel ten sport tenkrát dopředu.

Zdrojový kód (2011)

Konec to trochu shodil, bohužel. Kdyby to skončilo jak mělo, bylo by to za 5 :) Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Trávníkáře (tehdy docela přelomové scifi). V tom konci totiž vidím menší podobnost. Ale zatímco u Trávníkáře jsem zůstal několik minut v úžasu, tady se nic podobného nekonalo : / i když mohlo! ono se to přímo nabízelo! Jones je však obrovským příslibem do budoucna. Jeho styl mi sedí daleko víc než třeba Nolanův. Pomyslného krále současného scifi totiž Jones absolutně překonává v práci s postavami a jejich charaktery, ve vyprávění příběhu tak, že sám sobě neláme vaz krkolomností, a hlavně dokáže vytvořit "milenecký" pár, který jiskří a zahřeje diváka u srdce. Nepodbízí se lacinnou (a špatně natočenou) akcí, která přehluší vše ostatní včetně samotného vyprávění. Dokud bude Jones točit takovéhle filmy, o scifi žánr nemám strach. Navíc to vypadá, že vzniká poměrně početný Jonesův fanklub (po ještě lepším filmu Moon). A to je jen dobře.

Zelená kniha (2018)

Už při scéně, kdy Tony Držka sebere na parkovišti na zemi ten zelený kamínek, a ten černoch ho pod tunou moralistických keců donutí jít ten kamínek okamžitě vrátit, jsem věděl, že tomuhle nemůžu dát víc než 2 hvězdy (a to jen díky Mortensenovi, který vystřihl parádního anti-Aragorna). Je to strašně přihlouple výchovný až nesnesitelně moralistický, strašně primitivně návodný, aby i největší tupec tu lekci pochopil. Přitom na tomhle tématu není co znovu otevírat, co znovu objevovat, co znovu připomínat. Ne vážně, v tomto podání opravdu ne.. Přiznávám však, nedokoukal jsem to.

Zelený rytíř (2021)

Blade Runner 1049. Už to samo o sobě stačí na 5 hvězd. K tomu takový to ježíšovský dilema. Jestli hned u prvního questu přijít o život a stát se slavným, anebo zbaběle prchnout a vzpomínky na vaše selhání vás pak budou pronásledovat celý život. Anebo díky tomu, že přežijete, taky můžete splnit ceou řadu větších a důležitějších questů, které můžou během života přijít později? Kdo ví, co dalšího a většího by Ježíš dokázal, kdyby se nenechal tak hloupě čapnout a odsoudit. Oh, Wait.. : )

Země medu (2019)

Ten typ dokumentu, u kterýho si uvědomíte, že jste spokojeni. Úplně se vším.

Zemský ráj to napohled (2009)

Těžko se to hodnotí. Najednu stranu to tak špatné nebylo, nadruhou je to fakt shit. Celkově to je hodně nevyvážené, střídají se dobré scény s horšími. Celou dobu váháte co si o tom myslet, když to nakonec za vás vyřeší scéna trojitého striptýzu matky s oběma dcerami (takže nakonec ten shit). Historicky vypovídající hodnotu to má pramalou. Tenkrát bylo všechno šedivé. Všechny budovy, lidi, auta. Nablejskaný moskviče v ulicích působí přímo rušivě. Koukněte na záběry z listopadu 89, co ti lidi nosili, jak se skutečně oblíkali! Takový spodní prádlo jaký maj při tom striptýzu fakt neexistovalo. Lidi ve filmu jsou načesaní, slušně a rozmanitě oblečení, pořádají večírky, souloží ostošest a mají se docela dobře. Nedostatek toaleťáku tedy vážně neřeší. Autentický pohled do doby minulé to není ani náhodou. Herecky to špatné není, ale místy také nevyvážené. Výraz paní cibulkové někdy neodpovídá situaci. A já nevěděl jestli to byl vtip, ironie, nebo mám být smutný? Nakonec nevím co je lepší, jestli tehle paskvil s občas dobrými scénami, nebo Pelíšky, které sice pohromadě drží daleko líp, ale nakonec jsou jen pohou povrchní zábavou (policajt se tam neobjeví ani jeden, žádná prohlídka bytu, žádný zatčení, kriminál, ztráta zaměstnání, žádná hrozba, jen celou dobu nevíme na co ti lidi od stolu nadávají, když se mají tak dobře). Zkátka, český film je na tom špatně.

Zkrocená hora (2005)

Viděl jsem to už asi 5x a pokaždý si to ještě víc vychutnám a dostane mě to. Zajímavý, takový emoce bych od westernu nečekal :) Zvedám na pjet

Zkrocení zlé ženy (2005) (TV film)

Už jsem to viděl asi 5x a pokaždý v tom objevím něco novýho. Zejména to je špičkový herectví od obou hlavních postav, to se opravdu jen tak nevidí. Tolik detailů mimiky, hlasu, gest, pro dokonalé vykreslení postav, a hlavně pro vypointování vtipu :D Opravdu masterpiece, doufám, že za to dostali nějakou cenu. U těch explozí hněvu se směju pořád, jako když jsem to viděl poprvý. No a nakonec je to i nečekaně sladký a romantický. A v kontrastu s tou zlobou je to ještě sladčí.. Awww. Nechápu proč tohle nevezme česká televize a nedá do českýho znění. Na kanál ČT2 --- Co jinýho ????!!!!! Film je ke shlédnutí pouze na youtube https://youtu.be/qdwlP6V3Rdo

Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

Úvodní serie skutečně mají s názvem seriálu něco společného, totiž scénky se zaměřují na sedmdesátá léta v USA a jsou tedy o sociálních problémech, postoji k sexu, o drogách, o konfliktu generací. A opravdu dobře, vtipně, a často docela nekorektně :D Ale to je to co se mi na tom líbí. Nevím proč tento seriál nešel u nás hned v době vzniku, Místo toho tady běželo Beverly hills, Krok za krokem, a Přátelé, jinak NIC. No jasně, nekorektní humor prostě jít nesměl. O 5 let později byl u nás snad první seriál krutějších vtipů Al Bunda, ale ten mě vůbec nebavil a byl příliš jednosměrně zaměřený na zesměšňování otce rodiny. Pozdější série sedmdesátých let už se zaměřují spíš na vývoj vztahů mezi postavami, a připomínají spíš ty Přátelé, ovšem pořád je tam daleko víc humorných nápadů, např. díl kdy Eric zničí své snoubence Donně svatební šaty je opravdu povedený, přestože to je už bůhvíkolikátý díl bůhví kolikáté série. No abyste tento seriál začali sledovat potřebujete mít štěstí a vidět opravdu povedený díl, pak si všimnete že na tom fakt něco je a že to stojí zato.