Králova řeč (2010)

Krásné, jednoduché, klasické, konzervativní, silné pohlazení po duši... Proč nás filmy o monarchii stále fascinují? Nemá tohle uspořádání společnosti opravdu něco do sebe i v dnešní době?

Roucho (1953)

Je velmi těžké hodnotit téměř 60 let starý film, a je třeba jej srovnávat s podobnými opusy téže éry. Ve srovnání s filmy jako Ben Hur nebo Quo Vadis? trpí Roucho jak slabším scénářem, tak velmi nevyrovnanými hereckými výkony (na jedné straně výborný Richard Burton - BTW, byl skutečně fešák - na druhé dřevěný a křečovitý Victor Mature), zdlouhavostí (zejména v první polovině) a celkovou kašírovaností scén. Ale konec s rozzuřeným Caligulou byl docela působivý.

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Wow! Tentokrát mě to zase dostalo. Nejnapínavější seriál, který jsem kdy viděla. Mnohokrát jsem si říkala, že jsem hrozná, že se dokážu nadšeně dívat na tu dávku násilí, krve, sexu, orgií, a toho všeho… Ale to, jaké jsme zažili zvraty, jak byly modelované postavy, jejich vývoj a konzistentnost, celá ta atmosféra, kdy mocným (nebo aspoň trochu mocnějším) ti slabší slouží jen jako nástroj k dosažení cílů… budiž odpuštěno mně i tvůrcům seriálu. Lepší než Krev a písek, naštěstí bez jeho slabého začátku. A ať už je tu brzo pokračování a znovu setkání s Gannikem!

Láska a vášeň (2000)

Průměrné drama, v němž jsem nepochopila, co na zjevně vyšinutém, afektovaném Craigovi mohlo britskou emancipovanou dámu tak přitahovat. Podle skutečné události, kdy ovšem motivace aktérů nebyly tak objasněny jako ve filmu. 50%

Štvanec IRA (2008)

Tento pohled na severoirský konflikt je zajímavý především realistickým a citlivým zobrazením motivací, s nimž se Martin na tenký led tajného agenta vydává, a jejich postupné proměny. Neokoukané tváři Jima Sturgese bohužel spíše ochotnicky sekunduje Ben Kingsley, který už má své nejlepší herecké výkony dávno za sebou. Syrová kamera, výborná hudba, drsný film... díky Bohu, že tam v tom Ulsteru už přišli k rozumu.

Černá labuť (2010)

Darren opět nezklamal: v příznačně "dokonalé" formě (tak jako ve finále Černé labutě!) zabalené jednoduché až plytké myšlenky a příběhy. Člověk by čekal, že ten chlapec je sotva odrostlý adolescent, a on by to měl být už zralý čtyřicátník! Proto asi oslovuje nejširší filmové publikum, jehož věkový průměr určitě není příliš vysoký. - Ale na druhou stranu, film ani chvíli nenudil, Natalie byla úchvatná stejně jako Čajkovského nesmrtelná hudba, divadelní prostředí a řevnivost mezi jeho aktéry má nepochybně předobraz ve skutečnosti, balet není masová záležitost, takže pro většinu diváků to bylo něco nového a neotřelého.

Ben Hur (2010) (TV film)

Mé hodnocení v průběhu sledování filmu bylo jako na houpačce: hrůza - silná scéna - nesmysl - fakt dobré... A stejně tak nevyrovnaný byl celý film. Především - nebyl to Ben Hur podle románu Lew Wallacea: ten má podtitul Příběh Kristův a příběh Judy ben Hura tak jde paralelně s příběhem Ježíše z Nazareta; zde je prolínání těchto dvou osudů téměř nepostřehnutelné a nakonec působí násilně jako deus ex machina. Pak mi vadil casting: všichni velmi slušně hrají, ale proč Juda vypadá jako árijec a ne jako žid? Proč vybrali do role Messaly někoho tak extrémně nesympatického? A co realismus? Hlavní hrdina na galejích vždy hladce oholen bez jediné poskvrnky? Na druhé straně lze kladně hodnotit lehce nevzrušený tón celého vyprávění, který téměř odkazuje do Shakespearovských výšin, na televizní zpracování slušně odvedený závod čtyřspřeží, obohacující postavu Athene. Takže verdikt? Průměr.

Rudý baron (2008)

Jako by do zajímavého osudu jednoho z nejslavnějších válečných pilotů pronikla tradiční nuda a odtažitost německých filmů. Nezachránila to ani slušná výprava, sugestivní hudba a dobré herecké výkony (mimochodem, Lena Headey je o 8 let starší než Matthias Schweighöfer a bylo to dost vidět). Průměr 50%.

Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny (2009) (TV film)

Spíše průměrné zpracování jednoho z nejúžasnějších a nejvíce mnohovrstevnatých románů 19. století. Představitelé hlavních ani vedlejších rolí nebyli výrazní, tu vášeň za hrob mezi Heathcliffem a Cathy jsem v tom prostě necítila. Film sice měl několik zajímavých momentů, ale rozhodně se nepřiblížil verzi s Fiennesem a Binocheovou.

Pilíře Země (2010) (seriál)

Pilíře Země Kena Folletta, ač vydávané reklamou za úžasný bestseller, nenabízejí příliš fundovaný pohled do duše středověkého člověka. Rozmáchle natočený čtyřdílný televizní film děj ještě více přiblížil "populáru", ale přesto se na to docela dobře koukalo. Solidní herecké výkony, slušná výprava, strhující hudba (zejména v kombinaci s úvodními titulky), poskytly neurážející zábavu a malé poučení o době anarchie po čtyři příjemné večery.