Princ a Večernice (1978)

Klasická česká pohádka s dobrými herci, příjemným dějem a výtečnou hudbou, zlatá doba českých pohádek. "Ba i král Artuš pravil, ha ha ha, jsem tak vesel, že už ani nemohu být veselejší... veselejší."

Princezna Mononoke (1997)

Tenhle příběh má tak pěkně zpracovaný filosofický podtext, že nezávisle na tom, jestli se vám líbí animace nebo ne, jedná se o základní film, který by měl vidět každý. Kontrast se současným způsobem života západní civilizace za těch 20 let vygradoval ještě do zřetelnějšího obrazu.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Jeden z lepších akčně-dobrodružných filmů, na motivy stejnojmené hry. Je přesně tím, co byste od něj čekali, spousta akce, digitálních efektů, průměrní herci, hlavní milostné duo (které jev tomto filmu celkem příjemně sympatické a nikoli trapné) a jednoduchý předvídatelný děj. Řemeslnicky dobře zvládnuté a jako oddychová zábava na večer kdž hcete vypnout moek je Princ z Persie fajn. Ale v tomto žánru akčně-dobrodružných ilmů jsou i mnohem lepší kousky. 70%

Probudím se včera (2012)

Náhodou musím říct, že tohle nebylo tak špatné jak jsem čekal. U některých momentů jsem se opravdu zasmál a celý film působil tak nějak roztomile. Na druhou stranu to opravdu byla blbina, z dějového hlediska zoufalost z hereckého naopak celkem fajn.

Pro hrst dolarů (1964)

Velmi kvalitní, ono tedy ani nelze čekat něco jiného od Morrconeho, Eastwooda a Leoneho. I když, na druhou stranu je pravda, že vyjma Eastwooda tu ještě nedozráli. Ti Mexikánci mne ovšem bavili docela dost, největší borec je hrobník :) Přesto si film zaslouží pět hvězd protože kolik takových westernů máme? Přesně tak, málo.

Projekt Modrá kniha - Série 1 (2019) (série)

Hlavni konkurent se nabizi az prilis jednoduse, takze se srovnani s Akty X neubranim. Blue Book se odehrava v mnohem zajimavejsi dobe, s vyrazne lepsi hereckou dvojici (proti Gilien nemam nic, ale Hynek mě prostě baví víc) a naprosta vetsina mysteriozniho obsahu je zabavnejsi a min dementni nez v pripadech Muldera a Scullyove. Akta X obvykle trpeli na to, ze dobry byl uvod a konec serie a prostor mezi byl vyplnen epizodami s dost pochybnym obsahem. U Blue Booku je toho epizodniho intermezza vyrazne mene. Jedinym minusem je pak jen rodinny zivot profesora a vedlejsi linka s ruskymi spiony, protoze alespon v prvni serii (dal zatim nevim), se jedna o naprosto zbytecny a nudny motiv serialu, ktery se moh, vystrihat. Jsem opravdu napjaty n druhou serii! PS: zakladem je samozrejme od serialu cekat spooky televizni zabavu, rozhodne se nejedna o high scifi a uz vubec ne o neco zalozeneho na realite.

Projekt Modrá kniha - Série 2 (2020) (série)

Zatímco u první serie byl jasný motiv z Akt X tak druhá se vydala jiným směrem a najednou do sebe vše začlo hezky zapadat. Opět v podstatě neexistují epizodní díly, všechny postavy včetně ruských špionů dostali dávku charakteu a jsou zajímavé a všechny záplateky jsou zpracované na 100%. Tak jako u druhé serie jsem se u žádného seriálu hodne dlouho nebavil.

Prometheus (2012)

Tady si dovolím trochu delší polemiku, protože mě opět absolutně zaráží některé příspěvky zdejšího osazenstva. Opět spousta kritiky, srážení filmu za to, že v něm jeden prvek není úplně prima, opět se začíná rojit symptom příliného očekávání, ktrá na csfd bytostně nesnáším (Prequel k vetřelcům od ridleyho? to bude bomba jako prase... sakra tohle neni nejlepší film všech dob? tak to je fakt shit na jednu-dvě hvězdy. Kdyby netočil Ridley a nejednalo se o vetřelce tak tu všichni budou nadšeně ochat jaká je to pecka letošního léta.)... Ale od začátku. Z technické stránky věci nejde upřít vůbec nic, vizuály jsou dokonalé, peněz do filmu určitě nateklo spoustu, takže zázemí pro kvalitní film bylo zaručeno. To samé je možné říci o hercích, prvních pět jmen hereckého osazenstva mi je velmi dobře známo a všechno jsou to herci, kteří umí zahrát perfektně, tady ovšem vyniká hlavně Michael Fassbender a Idris Elba (jednoznačně nejlepší postava filmu). Je také známo, že se jedná o prequel k Vetřelcům, a tedy že látky na podklad pro děj je dost kvalitativně i kvantitativně. No a teď tedy jak se s těmito poklady Ridley a zbytek jeho týmu popral. První moje výtka k filmu směřuje na produkci, protože jsem nepochopil, co jsme točili za žánr. Na horor dost nuda, takže si osobně tipuju ten mysteriózní thriler s hororovými prvky. Triky, výprava fajn, herecky ok, audio průměr, kamera velmi dobrá a Ridley si opět pohrál s každou scénou. (Ridley má v rukou vážně zlato, protože třeba scény s ovládáním mimozemské lodi jsou vysloveně exkluzivní). A teď přichází kámen úrazu, protože člověk, který napsal scénář by si zasloužil zabít. Dějově nemám co vytknout (snad jen závěr by se mohl taky jednou uzavřít), napojení na Vetřelce funguje velmi dobře (co tu pořád někdo má za problém ohledně tohoto bodu? vznik a původ vetřelců je ve filmu naprosto jednoznačně vysvětlen), ale pokud se jedná o thriler ze sci-fi prostředí, tak bych se opravdu rád vyhnul scénáristickým přešlapům a píčovínám, kterých tu bylo opravdu požehnaně. NÁSLEDUJÍ SPOILERY: sci-fi klišé pominu (loď má ve vesmíru neustále zapnuté motory aniž by to bylo potřeba, vydává zvuky...) ale ten pád toho mimozemskýho plavidla? Si snad dělají prdel ne? A konkretně myslim třeba že kus kamene poslouží jako úkryt protože udrží milión-tunový kolos, který do země po pádu neudělal žádný kráter? Proč ta loď vůbec spadla? Ten porod taky nešlo udělat nějak víc realisticky? Nad tímhle člověk ještě přimhouří oči (třeba jako u Star Wars), ale pak přichází ty logické díry v ději, které vyvozují po shlednutí filmu spoustu otázek typu proč? jak? Namátkou: Proč kresby ukazují na nějakou mimozemskou vojenskou základnu někde ve vesmíru a ne třeba na domovskou planetu té rasy? Proč s neúspěšným startem jedné lodě neposlali na stejnou misi jinou loď? Proč nejsou v provozu ty ostatní základny na planetě? Kde jsou ty vetřelci co měli vyvraždit tu základnu atd atd. ZÁVĚR: Prometheus je velmi kvalitním filmem, který sráží z pěti hvězdičkové mety dementní scénárista, který prostě nedokázal sepsat všechny svoje myšlenky tak, aby to mělo hlavu a patu. Kdyby se jednalo o horor nebo akčňák, tak se nad tím nikdo zastavovat nebude, ale u dramatu je to průser, protože tolik výrazných děr v ději jsem už dlouho neviděl. I přesto všechno se jedná o velmi dobrou zábavu, ale kult se bohužel dle mého názoru tvořit nebude. PS: hodlají dělat dvojku?

Pro pár dolarů navíc (1965)

"Máš nějaký problémy? - Ne, ani ne. Bál jsem se, že neumim počítat, ale už je to dobrý." Pecka jak z broskve. Všichni tři hlavní herci hrajou skvěle, geniální režie i kamera a do toho prvotřídní hudba. O kilometr výš než suprový předchozí film "Pro hrst dolarů" a pro mě i zábavnější než třetí díl - Hodný, zlý a ošklivý. Opravdu perfektní western.