Pelíšky (1999)

V kombinácii dráma a komédia vyhráva dráma. Smutný film. Ale... Také slzy cez smiech a takú tieseň cez zábavu som už dlho nemal. Pan Hřebejk, výborní herci! (A, samozrejme, Váš výber). Videné prvý krát 11. 04. 2024.

Esmeralda (1997) (seriál)

Ale áno, nech tie staršie dámy konečne pochopia, ako to má dopadnúť, tak za *

Anihilace (2018)

Ťažko sa to hodnotí. Z mužského (vlastne vojenského) pohľadu je nezmysel posielať päť - povedzme to slušne - duševne nevyrovnaných žien, aby zistili, čo spústa namakaných chlapov pred nimi nezistili. Až keď som film dopozeral, došlo mi, že tu nejde o akčné scény - tých je tu málo, navyše s mizernou grafikou, dokonca nejde ani o ten "šokujúci" záver, ktorý som už videl inde. Toto je psychologická dráma o žene (ale tie patetické kecy: "Som mu to dlžná" si mohli odpustiť). Balansujeme tu na hrane sebectva a sebaobetovania. Milo ma prekvapili exteriéry. Takto nejako som si to predstavoval u Strugackích (Stalker). Pár odkazov na Aliena, Blair Witch a zrejme aj ďalšie pobavilo, ale vlastne to len odvádzalo pozornosť. Ešte nikdy som tak necítil smútok, bolesť, beznádej a výčitky. Váhal som medzi tromi a štyrmi (dosť zvláštni herci okrem Natalie), nakoniec štyri, Garland zrejme trochu pozná baby.

Němý Bobeš aneb Český Tarzan (1997) (divadelní záznam)

Nebudem to porovnávať s verziou zo 70. rokov, keď sa na nej veľmi dobre bavil J. Werich, na LP to vyšlo v r. 80. - tych, toto je verzia z rokov 90. tych - stratilo to ten drive tej doby, čo to nestratilo, je humor a stále aktuálne témy. Chlapci, funguje to doteraz

Blade Runner (1982)

V rámci Dickovej predlohy za 3 *. Vynechanie úplne rovnakých oponentiek v rozhodujúcich sekvenciách, tak to je na - 2. Prečo vlastne toľko bodov? Že sa konečne Scott odhodlal urobiť niečo naozaj priame, a že to urobil fakt podľa seba ( a že to akosi funguje aj dnes? Vítajte v súčasnosti)

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Z technického hľadiska výborné. Len ma trochu zarazilo, že príbehovo je to až moc podobné jednotke. Robiť z Lindy ultratvrdú bojovníčku a z Arnolda učiaceho sa skoro ľudského kyborga mi prišlo trochu násilné. Ale čo, spád to malo, dramatická hudba urobila svoje, takže za 4.

Terminátor (1984)

Nielen z historického, aj zo súčasného hľadiska je to výborný film. Už len tá atmosféra, tú mu môže závidieť väčšina filmov natočených v ďalších 40 rokoch. Medzi nami, ani dvojka ju takú nemá. Nehrajúci Arnold, statočný Biehn, bezradná Linda a vynikajúci Cameron stvorili s minimom prostriedkov klasiku.

Čarodějův učeň (1977)

Ale áno. Tie detské strachy, predstavy, frustrácie a depresie.... Áno, videl som to v detskom veku. A poctivo som si to pozrel v hodne dospelom veku. Je to rozprávka a kruci dobre sa na to pozerá. Že to občas príbehovo moc nesedí a postavy sa občas chovajú divne - a nikto s hlavných oponentov si to ani nevšimne, O. K., je to rozprávka. Ale výtvarne, obrazovo a výrazovo je to špička (na rok 1977) o tom nie je pochýb (že tí kladní hrdinovia vyzerajú graficky najkrajšie a záporáci najškaredšie, to tu už máme vyše sto rokov - holt, princovia a princezné musia v prvom rade dobre vyzerať)

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Vyšinutá feministická vysokooktánová jazda. Ale ako dobre sa na to pozeralo. Taký akčný film s toľkými vychytávkami som dobre dlho nevidel, na Millerove šialenosti som už bol ako - tak pripravený z predchádzajúcich Maxov, ale aj tak ma občas prekvapil (nuž, doba pokročila). Maxa Hardyho je tam prekvapivo úsporne, ale pri takýchto automobilových naháňačkách je vlastne jedno, či akčné kúzla predvádzajú nadopovaní svalovci, postaršie dámy, slabí rachitici, úsporne oblečené modelky, telesne a duševne postihnutí jedinci alebo silou mocou ako muž sa tváriaca imperátorka Charlize. Napriek všetkým podivným momentom film, ktorý má neskutočný drive, takže, chlapi, nedá sa ináč, za päť.

Constantine (2005)

Po ďalšom zhliadnutí dávam päť. V rámci nastoleného božského - pekelného systému mi to zo začiatku pripadalo až moc jednoduché. Lenže - v rámci vyššie spomínaného systému je to výborný príbeh a tiež aj film. Reeves a Weisz hrajú výborne, všetko okolo nich sa tvári, že to tak má byť a divák tomu verí. Pôvodne som dal štyri *, lenže záverečný Stormare ma posadil do sedačky, takže napriek malým výhradám - veľká spokojnosť