Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 29.5.2016  18:53
    11.22.63 (TV seriál) (2016)

Uchádzajúca miniséria podľa uchádzajúcej Kingovky. Rozumiem, že je to kvôli vzťahom a emočnému dojazdu dlhšie, než to potrebuje byť (ideálnych 5 dielov), no bohužiaľ to občas stratí tempo. Ale je to dobre natočené, príbeh, akokoľvek pritiahnutý za vlasy, pobaví a herci sú presní. Takto je potreba robiť tie 600+ stránkové Kingovky.

• 24.2.2014  23:00

Skvelo natočená a hlavne iná dobovka o otrokárstve. V popredí je tu hlavne to bytostné utrpenie, ktoré je vyjadrené v sérií skutočne nepríjemných scén (menovite Plattove obesenie, bičovanie na konci, útek a narazenie na vešanie), až v pozadí ten boj proti tomu. V tom je to zaujímavejšie. Naviac poctivé herecké výkony, hlavne démonicky Fassbender. 8/10

• 27.7.2014  00:05
    21 gramů (2003)

Extrémne nelineárna a o to komplexnejšia a brilantnejšia ukážka akýchkoľvek životných "twist and turns". To, že si tú skladačku musíte poskladať samy, pridáva na zážitku ešte viacej, nakoľko film jemne nadhodí ťažký záber a divák len dychtivo čaká na to, čo ho spôsobilo a čo nasledovalo. Silné herecké výkony, skvelý sladkokyslý scenár a záverečná bitka v hotelovej izbe so samotným zachráneným situácie od Paula (zastaviť infarkt aj bitku) jednoducho zaplakania hodné.

• 24.2.2013  15:03

Vo svojej podstate neskutočne skvelý film o jednom dlhom hľadaní bez akéhokoľvek finálneho zadosťučinenia, ktorý nemá na poli dokutrillerov tohoto druhu konkurenta. Cesta sebedeštrukcie hlavnej hrdinky filmovo ideálna, pričom sa mi zdá že to celé bolo o jej osobnom boji s týmito udalosťami a menej o samotnom love na UBL. Naviac strašné blúdenie v sérii nič nehovoriacich postáv s tonami arabských mien mi trošku dalo zabrať. Všetko to však naprávajú pamätné scény, suverénna réžia a perfektná herecká zostava. 8/10

• 7.6.2014  23:54

Najkrajšia žena sveta vs. pár spotených svalnatých aténčanov ktorý nezradia svoju vlasť ani za prísľubom ohmatať si tie dokonalé prsia. Scenár opäť zložený z motivačných preslovov o tom že všetci sú pripravený zomrieť a zároveň ochrániť svoju vlasť, krv tečie potokom, herci v tesnom závese za počítačovými efektami. To isté čo prvý diel, len tu už nastáva aj mierne rozčarovanie, niečo ako vidieť jednotku asi po 10 krát v repríze v telke.

• 2.12.2011  22:21
    50/50 (2011)

Sila a uvoľnenosť. To robí 50/50 jedným z najlepších filmov tohto roku.

• 16.11.2015  19:40

Nemôžem inak len to nazvať strašnou pokurvenosťou. Prvých dvadsať minút argentínska telenovela, potom klasický Megatonov strih šesťdesiat záberov na jednu minútu a voľby kamerových uhlov ktoré by nespravil ani Uwe Boll. Scenáristické šmejdoviny typu Whitaker s šachovou figúrkou a gumičkou, nesmrteľný Bryan a pre kristove rany celý príbeh, čo s pôvodným Taken nemá nič spoločné. Dokonca ani ten Liam už nie je v tejto postave tak moc drsný ale skôr unavený a oproti jednotke nezaujímavý starý rádoby najlepší zabijak.

• 24.12.2015  15:38

Nie tak úplné instantná klasika či nejako extrémne dokonalý projekt (i keď samotný nápad je skvelý), no je to také príjemné a čarovné, naviac preplnené charizmatickými ľudmi a mojim obľúbeným Billom, že na tom nechcem hľadať chyby. No dobre, jedna tam je, má to iba hodinu.

• 24.3.2016  00:15
    Adaptace (2002)

Ako začať pri orchideách a skončiť pri krokodílovi trhajúcom človeka na kusy. S láskou, Donald... teda Charlie.

• 15.11.2015  14:53
    Agresivní virus (TV seriál) (2014)

Samozrejme, tie low budgetové bitky a pár scenáristických výplní tomu uberajú na kráse, no má to premakanú mytológiu a zaujímavé postavy ktoré to ťahajú hore. Ku šťastiu mi stačí aj to, že tam upíri nesexujú a neriešia nezmysly, miesto toho je to šťavnatý masaker a krvavá občianská vojna. //1.séria- 75% //2.séria- 70% //

• 18.4.2016  17:35
    American Crime Story (TV seriál) (2016)

1. séria- 85% - Skvelo vystavaná a na faktoch založená výpoveď o procese storočia, dobre obsadená a pútavá. Ten horký koniec to ešte podtrhol, ale fakt je to jedinečný projekt.

• 3.9.2015  19:44

A čistým svedomím to marketingovať ako zhuleneckú komédiu (s čisto digitálnym dymom) a pritom to je akčná romantika a závod o najkreatívnejšie zabitie, je odvaha. Škoda, že všetko prítomné je už mierne opozerané a bez jediného zaujímavého twistu, ale aj tak je to fajn guilty pleasure. Možno pod iným režisérom by to mohla byť zaujímavá drama, verim, že to na sekundu Landisovi na papieri niečo také pripomínalo, až také vtipné to nebolo.

• 30.5.2016  19:51

Nesúď knihu podľa obalu. Z toho konceptu viac vytlačiť neišlo, ale v skutočnosti je to celkom uvedomelé a z dna to vyťahuje tá pestrofarebná akcia bez hlavy a päty a pár správne zvrátených vtipov pre starších divákov. Nemal som v pláne to vidieť, nakoniec to nebolo také zvrátené ako iné moneygraby.

• 17.9.2014  19:27

Ten brak som miloval už v obyčajných epizódach, takže v pohode. Problém bol, že som si neraz pri sledovaní povedal, že s Roflom končím. Ale želám mu to, tá robota je na tom dosť vidieť.

• 4.4.2013  20:03

Nemám problém s adaptáciou, ktorá je skrz naskrz šikovná a hravá, ale so samotnou predlohou, ktorá je v tomto storočí len obyčajným vzdychnutím nad tým, čo sa môže a čo nie. Milenec? Tehotenstvo s iným mužom? Skok pod vlak? Denný chleba. Takže už to neprekvapí a javí sa naivne. Aspoň mňa nie. 4/10

• 11.10.2014  10:16

Prudko zábavná a pútavá one man show Allena, kde mu zdatne sekundujú ostatné postavy. Jeho čarovný štýl rozprávania, búrania štvrtej steny a vykreslenia postáv to je niečo úžasné.

• 29.3.2017  18:18
    Anomalisa (2015)

Rovnako, ako po Synecdoche, ostávam vykoľajený, len príjemnejším spôsobom. Zatiaľ čo ona bola mätúcim no skvostným tripom o živote a smrti, tu Kaufman, výnimočným vizuálnym spôsobom, ktorý je totálne opodstatnený, jemnými komediálnymi prvkami a dôležitým, vlastnoručne napísaným songom na konci, opäť dokazuje, že je najvýnimočnejším tvorcom posledných niekoľko rokov. A to prostým vyjadrením sa k bežnému ľudskému problému- odcudzeniu sa. Pretože ako jeden z mála dokáže, aj v tak krátkej minutáži, priniesť toľko naratívnej perspektívy, otázok, katarzie a pocitov ohľadom tak "obyčajnej" veci. Za pomoci one night standu s rozbitou japonskou bábikou, samozrejme.

• 25.5.2014  22:11
    Another (TV seriál) (2012)

Luxus. Má to svoje úlety, finálne rozuzlenie spolu s celým tým posledným dvojdielom plným krvi je v podstate len zbierka nezmyselnej smrti a neskutočne nelogického nestarania sa o obete a prehliadanie problémov, deti sú flegmatické a nezaujíma ich čo sa okolo nich deje pokiaľ sa im nerozkáže štvanica na jedného z nich, prečo na deti zaútočila kuchárka sa nezistí. Ale má to skvelú atmosféru, je to príjemne rázne a rýchle, pekne krvavé, smrti sú vynaliezavé, má to skvelú animáciu a príbeh, akokoľvek divný, diváka proste opantá aby zistil čo sa to naozaj deje. Je to v podstate len japonská recyklácia na Nezvratný osud, ale pekne odporná a temná. 7/10

• 22.11.2015  14:30
    Ant-Man (2015)

Prekvapivo zábavný heist, výplňovka medzi dôležitými udalosťami univerza a dobrý origin. Väčší problém mám snáď len v tom, že ma to nechytilo tak moc ako by mohlo, niektoré pasáže scenáru a snahy o vážne chvíle či dialógy sú strašné. Naviac to opäť ide podľa schémy, no svojskou a zábavnou formou bez ktorej by to bolo strašne obyčajné. Takto to finálna bitka v izbičke a iné vychytávky zachraňujú. Ale stále by som chcel vidieť Wrightovu víziu.

• 20.5.2012  15:23
    Apokalypsa (2006)

Čo?

• 11.11.2016  23:42
    Army of One (2016)

Koncept je bizár a Cage je klasicky extrémne over the top, ale... prekvapivo to ukrutne nudilo. V tejto polohe to nefungovalo ani ako indie, ani ako true story. Proste nuda.

• 10.9.2018  17:45
    Arrested Development (TV seriál) (2003)

Krsný otec komediálny seriálov nového milénia, ktoré pravdepodobne právom ostáva v tuzemsku nespoznaný. Totižto sledovať všetken ten perfektne načasovaný humor, tie skvostné running jokes a všetky tie neuveriteľné a skvelo obsadené postavy inak, než v originále, je hriech. Škoda, že to v tom najlepšom sekli a tretia séria bola na hodne dlhú dobu posledná. Comeback od Netflixu (4. Séria, 15 dielov) totižto, aj napriek angažovanosti všetkých postáv a par skvelým momentom, pôsobí neucelene. Následný 22 dielny remix, v ktorom strihači predviedli neuveriteľný kus roboty, dáva väčší zmysel, viacej zabaví a upúta, no podobný výsledok mohol byť hneď. Ale bol som vďačný za každý moment s touto bandou, akokoľvek nezábavné niektoré epizódy dokázali byť (Michael so synom, Lindasay).

• 12.4.2016  22:50
    Ash vs Evil Dead (TV seriál) (2015)

Kolísavá kvalita jednotlivých dielov, frkov a príbehových zvratov prebila tá úprimná zábava, skvelý gore masky a trashové efekty. Po návrate do chaty mi napravilo aj chuť pár šťavnatých momentov a odkazov a samozrejme koniec, ktorý ale že totálne pasuje do Ashovej povahy a je to jedna z najúsmevnejších vecí z celej série. Bruce samozrejme mega kúl, zvyšná banda sympaťáci, teším sa na druhú sériu.

• 16.3.2017  22:37

Adaptácia (?), ktorá ide na pól plynu, nevyužíva potenciál, nerobí službu fanúšikom a vo svojej podstate je vyprázdnená jak pointovo, tak príbehovo. Za tie štylisticky podmanivé výlety do minulosti (na čo som sa od Kurzelovho Macbetha tešil najviac), ktorých je hoc trestuhodne málo, to ale stojí. No hrozne rýchlo zabudnem, že tento film vôbec vznikol, čo je škoda. Celé je to však na zamyslenie ohľadom faktu, ako chceme, aby vyzerali filmy podľa hernej predlohy. Pretože aj keď tento pôsobil viac autorsky, než štúdiovo, nevyšlo to.

• 3.11.2016  08:56
    Atlanta (TV seriál) (2016)

Kto sleduje Glovera a jeho alteregá dlhšie tak si na tomto uletí a povie si, že dať mu slobodu na desať dielnu komédiu bol ten najlepší nápad aký mohli v FX spraviť. Aktuálne, nekonečne zábavné a v niektorých miestach fakt silné (finálna scéna prvej série je srdcervúca). Niečo mi hovorí, že to stratí ten debutantský kŕč a druhá séria bude ešte viac šialene krásna...... a bolo to tak. Robbin Season je ako z iného sveta a dokonale si túto vlastnosť uvedomuje, stavia ju do popredia a núti diváka spochybňovať všetko čo vidí a to je kľúčovým aspektom v tom, čo sa nám Glover snaží ukázať a povedať. Ťažko surrealsitický trip, smutný a zábavný zároveň, preplnený skvelými postavičkami a dôležitými ideami, prenádherne nasnímaný (Hiro Murai pripísaný na checklist) a jedinečný. Ťažko niekomu vysvetliť prečo do toho ísť a ťažko očakávať, že si z toho odnesie to isté.

• 25.4.2019  17:00

Viac ako písať mám potrebu o Endgame rozprávať... 1. ako divák, ktorý je rád, že žije v dobe, kedy je obrovský hollywoodsky eskapizmus povýšený nielen na čisto vizuálnu zábavu, ale aj ovešaný nebojácnymi rozprávačskými metódami. 2. ako fanúšik, ktorý si to celé zažil, od detstva, kedy otváral štvorstrany komixov, na ktorých sa v majestátnom súboji stretala stovka postáv, až do dospelosti, kedy tú detskú radosť zažil znova na veľkom plátne (finále). 3. v kontexte jedinečnej filmovej udalosti, ktorou Infinity War a Endgame, čoby bodka za "za pochodu" tvorenou ságou, sú. 4. Ako človek, ktorý je presvedčený, že hlavným naratívnym vláknom naprieč celou ságou je práve príbeh Tonyho Starka s ktorým je celý čas dômyselne narábané. 5. Ako funkčne Endgame dáva mnoho odpovedí na mnoho otázok a ako nás vo finále nenecháva v beznádeji, ako Infinity War, no zároveň absolútne prefíkane necháva divákov odchádzať z kina s rovnakou otázkou: Čo teraz?

• 2.5.2018  11:40

Nielen poctivý payoff všetkých ústredných motívov, ktoré postavy väčšinu filmov riešili v mega náhule, vytvorenom tímom ľudí, ktorý poznajú svoju cieľovku, ale aj výborný film s príjemne nepríjemným cliffhangerom ktorý v nejednom divákovi zanechá emočnú dieru (Mr.Stark...). Samozrejme, že to eventuálne všetko dopadne obláčikovo, ale to hmatateľné zúfalstvo z nepremožitelneho titána a postupne padajúce hlavy hrdinov, s ktorými sme 10 rokov sedávali v kinách, to je presne to pre čo sme si práve teraz prišli a čo nás necháva v očakávaní další rok. A kudos tvorcom za to, že to niekoľko ročné navnadzovanie na ružovú cicinu ticho sediacu na asteroide zaklincovali tak charizmatickým, krehkým, no božským komplexom hnaným záporákom, ktorému čuduj sa svete aj fandíte (samozrejme v momentoch, kedy niekoho neškrtí alebo z neho nerobí konfety).

• 22.2.2015  20:50
    Až na krev (2007)

PTA, Elswit a Day-Lewis čoby traja králi v tom najkrvavejšom opaku rozprávky akú som kedy videl. Neexistuje happy end, radosť zo života alebo zo zlatých časov ropného boomu. Život je depresívny a jediným spôsobom ako si ho užiť, je dobiť do krvi nejakého falošného proroka. Ťažká a skvelá forma, pulzujúci soundtrack, brilantná posledná veta.

• 28.3.2015  19:04
    Babadook (2014)

Veľmi dobre napísaný a vlastne vo svojom žánri momentálne výnimočný film, už len pre to, aké sračky popri ňom vznikajú a ešte majú aj viacej pozornosti. Babadook je tichá, no agresívna sila na city a nepotrebuje k tomu lacné jumpscare a hudbu, ktorá vám hovorí kedy sa máte báť. A vo svojej podstate to nieje ani horor, len veľmi nepríjemná výpoveď o zármutku a utrpení.

• 28.7.2017  19:15
    Baby Driver (2017)

Našťastie to tá džejmsdínovská romanca a občasná chutná brutalita vyťahujú z videoklipovej roviny na plnohodnotný snímok. Po príbehovej stránke to trocha škrípe, ale film je tak dokonale hnaný audiovizuálnou stránkou ktorá nenechá vydýchnuť, že je všetko rázom odpustené.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16