Yoda sama

Dávid Gajdoš

Slovensko

• 7.9.2017  16:11
    Wonder Woman (2017)

Vo svojej podstate najčírejší superhrdinský príbeh od čias prvého Donnerovho Supermana čo sa týka motivácie a poslania hlavnej hrdinky. Prakticky so všetkými superlatívmi či výčitkami súhlasím a nepotrebujem ich komentovať, feeling good DC movie čoby totálna rarita.

• 26.8.2017  13:52
    Death Note (2017)

Materiál, ktorý nemožno zadaptovať do sto minútoveho filmu, neprekvapivo, nedokázali zadaptovať do sto minútového filmu. Keď už z toho spraviť takmer y.a. s otravnými deckami v čele, ktorých charakterové črty ani zďaleka nepripominajú originálne postavy a nasadnúť na vlak totálne nepríjemného rozprávačského tempa, tak nech sa na to aspoň dobre pozerá a funguje to aspoň trochu ako zdanlivo dobre vypointované (ale ozaj len zdanlivo). Komplexnosť predlohy to bohužiaľ vopred predurčila k neúspechu, ale snaha sa cení.

• 23.8.2017  21:37

Hlavne v druhej polovici hlúpo napísané (jeden chce desiatky metrov veľkú polobožskú opicu zabiť, druhý zachrániť) a papierovými postavami trpiace, ale nedá mi to, vizuálne nádherné, brutálne a zábavné. Čistý filmový eskapizmus, ako bol aj pôvodný Kong zamýšľaný, tu len obohatený o všetky tie oku lahodiace vychytávky. Godzilla bol lepší film, toto väčšia zábava, takže pohoda.

• 23.8.2017  18:34
    Marvel's The Defenders (TV seriál) (2017)

Znesiteľné. Príbehová linka Ruky, ktorá je už od čias Daredevila otravná a panebože bola neznesiteľná u Iron Fista, tu konečne dostáva bodku a paradoxne, a možno najmä pre to, to bolo fajn. Palety hrdinov sa sympaticky krížia, krv tečie, bitky, aj keď ich je málo, sú civilne dôstojné a počtom dielov sa to vyhlo uťahanej druhej polovici, ktorou tieto seriály trpia. Svižné, dobre prepojené a aj napriek pár okatým chybám, to dopadlo dobre. Len nie dostatočne na hype, ktorý si to vyvolávalo a očakávania, ktoré si to tie štyri seriály stavalo. Ku koncu to pripomínalo Avengers len v setupe nasledujúcich udalostí, klasický marvel.

• 21.8.2017  18:08
    Love (TV seriál) (2016)

Typická Apatowská láska. Bude to kronika jedného disfunkčného vzťahu, kde sú obaja protagonisti občas na zabitie, občas máte pocit, že je to naozaj príbeh o nej a že je super, niekedy zasa, že o ňom a že aj on je super a nakoniec si uvedomíte, že to je príbeh o tom, ako im obom želáte, aby od seba utekali čo najďalej, len pre to, aby ste sa pristihli, že im zasa z ničoho nič fandíte. Čiže totálne vytrhnuté z reality moderných vzťahov. Fakt len pre určitý fanbase trpiteľov šlahnutých príbehov o šlahnutých califorčanoch so šlahnutými problémami. Čiže pre mňa ideálne.

• 28.7.2017  19:15
    Baby Driver (2017)

Našťastie to tá džejmsdínovská romanca a občasná chutná brutalita vyťahujú z videoklipovej roviny na plnohodnotný snímok. Po príbehovej stránke to trocha škrípe, ale film je tak dokonale hnaný audiovizuálnou stránkou ktorá nenechá vydýchnuť, že je všetko rázom odpustené.

• 21.7.2017  07:41
    Dunkerk (2017)

Aj napriek mojej láske k obom predošlým Nolanovým filmom (tretí Batman je dôstojné finále na ktoré sa predčasne nalepil neskutočný hype a ublížilo mu to, Interstellar je stále jeden z najväčších kinozážitkov môjho života), uznávam, že si pri nich odkúsol trochu veľké sústa. Dunkirk je preto presne tá tichá, brutálna, nezastaviteľná sila, ktorú od neho totálne cením, či už pre skvelý naratívny postup, prenádherne špinavý vizuál, špičkovo vykreslenú beznádej... a vlastne aj pre kvantum iných vecí. Potrebujem to vidieť znova, aby som si potvrdil, že som práve videl jeden z filmov roka.

• 18.7.2017  21:28
    Iron Fist (TV seriál) (2017)

Toto bolelo. Daredevil mal všetko, Jessica aspoň znesiteľný príbeh, Luke aspoň atmosféru. Ale Iron Fist postráda elementárne veci a každým momentom bol seriál viac a viac na smiech. Zlyháva na poli toho, čo by mu malo ísť najlepšie a to bojové scény, príšerná choreografia a strih, každá jedna postava je otravný idiot a najsmutnejšie je, že tá hlavná najviac, príbeh je zmes na seba náhodne naskaladaných liniek ktoré do seba smiešne nasilu zapadajú a z diváka nevytiahnu žiadnu emóciu. Neviem a ani asi nechcem vedieť, kde sa to celé pokazilo, vydržal som to len z číreho záujmu o Defenders. Druhu sériu, ak vznikne, obídem oblúkom.

• 16.7.2017  15:11
    Okja (2017)

Nečudujem sa, že Bong našiel útočisko u Netflixu. Je to dostatočne roztomilo-šialeno-zábavno prepálené a vďaka tým charakterom to svižne skáče zo situácie do situácie a popritom každá jedna postava rozpráva samostatný príbeh točiaci sa okolo dôležitej hlavnej myšlienky, pri ktorej sa nebojí skĺznuť k temnote. A najmä, tí skveli herci to priblížila aj západnym divákom, čo je fajn. Pre milovníkov zvierat (pre tých skutočných, nie pre Johnnyho) ideálny film.

• 13.7.2017  23:44

Perfektne fungujúca a ideálne naolejovaná mašina letného kinofláku, od ktorých sme ako diváci začali očakávať to "niečo viac". V tomto prípade dokonalé cgi, fungujúce emócie a potom tie ďalšie prekvapivé veci, ako krásna kinematografická stránka a príbeh, ktorý dáva zmysel a jeho katalyzátory nie sú na smiech. Opičia trilógia tu teda len dokazuje, že je ťažko nedocenená a prudko znovu pozerateľná, pretože o dobre odvedenej práci sa dlho nehovorí, len o tej zlej alebo neobyčajne vyčnievajúcej (čo sú asi štyri filmy ročne ktoré všetko zatienia). A aj napriek tomu bolo v deň premiéry poloprázdne kino...

• 26.6.2017  23:29
    Špína (2017)

Nielen záverečné, ale aj celkové "prázdno" v rozprávaní, mi vyčarilo úsmev na tvári, dlho som nevidel tak skvelý a odvážny tuzemský film.

• 15.6.2017  20:21
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Originálne dve série sú "OG" medzi mysterióznymi mindfuckmi v televíznej sfére, desiatky rokov pred tým, než televízia začala prebíjať filmové kvality. Od totálne nepredvídateľne nejasnej zápletky, kde divák neverí nos medzi očami ani jednej postave, cez podivné snové sekvencie, nádherne kulisy mesta a dokonalý koktejl temnoty a humoru až po geniálnu Badalamentiho hudbu a kultové hlášky (privedené na svet instantnou srdcovkou, sympatickým Agentom Cooperom, s ktorým zdieľam lásku ku káve). Ťažko opísať tú radosť, čo som pri sledovaní tak nekonečne prapodivného a od tohto sveta odtrhnutého diela zažíval.

• 14.6.2017  18:55

Áno, opäť je to vizuálne totálne šialené a vypiplané, no tentokrát brainstorming hŕstky scenáristov spočíval viacmenej len v tom, kto vymyslí viacej odkazov a koľko záporákov sa do filmu zmestí. Nemôžem povedať, že som sa nebavil, alebo že by mi posolstvo o rodine nejako prevracalo žalúdok, no nápady Lorda a Millera sú diametrálne pocitovo iné, než nápady tímu stojaceho za touto "sólovkou".

• 11.6.2017  15:03

Divadelne ladený test vzťahovej krehkosti. S chutným, drsným záverom, kedy sa "vlastne nič nestalo". S láskou, Taliani.

• 11.6.2017  09:15
    Kolos (2016)

Moja láska k divným filmom prebila tú nevyváženosť v tempe. Skvelá metafora s šikovným nápadom, ktorý divák musí proste prijať, alebo to po tých dvadsiatich minútach vypnúť.

• 4.6.2017  19:49
    Raw (2016)

Ideálne spojenie malá-krehká-vražedná čoby stredobodom divákovej pozornosti samozrejme vtiahne do deja, ale asi zhruba po prvé ťahanie vlasov z hrdla. Odvtedy sa na seba nakladajú jedna samoúčelnosť za druhou a vy už len čakáte, kam až zájde boj pred hladom, kedy toho roztomilého bisexuála stiahnu z kože a hlavne na ten "šokujúci twist" na konci. Aj napriek tomu, že mám samoúčelnú nechutnosť veľmi rád, najmä tú francúzsku, Raw ma po vnemoch nepohladil.

• 4.6.2017  00:20

Originálny prístup k námetu, vizuálne krásny, s príjemnou hudbou. No niekedy je tá osudovosť prehnaná. Kimi no na wa sa tomu mohol vyhnúť len jednou scenáristickou voľbou.

• 19.4.2017  21:53
    Rozpolcený (2016)

McAvoy geniálny, presný a stále nedocenený, zo slečny Taylor-Joy bude možno raz veľká herečka a Shyamalan dokazuje, že Visit nebol len jednorázový comeback, ale naozaj opäť stojí nohami na zemi a je odhodlaný dávať nám napínavé, viacvrstvové mysteriózne thrillery so zaujímavou stavbou a dobrým vyvrcholením (a nie pičoviny). A že je kráľom plot twistov dokazuje presne v poslednej sekunde, kedy nám vlastne vyhodí do očí, že dlho očakávané pokračovanie Vyvoleného v podstate prišlo do kín už tento rok :)

• 18.4.2017  22:26
    La La Land (2016)

Kvintesencia filmovej mágie, výnimočná, krásna a zároveň úderne emocionálna. O opaku ma nič nepresvedčí a rovnako ako aj Chazelleov debut, aj toto musím vidieť viacej krát, aby som kompletne zhrnul všetko, čo na tomto milujem.

• 17.4.2017  13:34
    Sandy Wexler (2017)

Najznesiteľnejšia Sandlerovka za posledných cca 5 rokov, pri ktorej sa najmä musíte zamyslieť, či chcete 130 minút počúvať desiatu variáciu na "Sandlerovského prosťáčka" a trpieť to uťahané tempo.

• 1.4.2017  15:49
    Legion (TV seriál) (2017)

Dekonštrukcia televíznych naratívnych konvencií v osemdesiatkovom kabáte s geniálnymi momentmi (nemý film v siedmej epizóde mi vyčaril ohromný úsmev na tvári), skvelým obsadením a vytripovaným feelingom. A pritom je to o x-menoch? Jedna z najlepších noviniek sezóny a obrovská zvedavosť, kam to Hawley posunie...... tak podľa všetkého na iný level, než čokoľvek, čo sa dá momentálne vidieť v telke. A to vo všetkých audiovizuálnych a naratívnych aspektoch, ktoré vie divák pobrať a často ešte o krok ďalej. I think I´m more crazy than David, right now......

• 29.3.2017  18:18
    Anomalisa (2015)

Rovnako, ako po Synecdoche, ostávam vykoľajený, len príjemnejším spôsobom. Zatiaľ čo ona bola mätúcim no skvostným tripom o živote a smrti, tu Kaufman, výnimočným vizuálnym spôsobom, ktorý je totálne opodstatnený, jemnými komediálnymi prvkami a dôležitým, vlastnoručne napísaným songom na konci, opäť dokazuje, že je najvýnimočnejším tvorcom posledných niekoľko rokov. A to prostým vyjadrením sa k bežnému ľudskému problému- odcudzeniu sa. Pretože ako jeden z mála dokáže, aj v tak krátkej minutáži, priniesť toľko naratívnej perspektívy, otázok, katarzie a pocitov ohľadom tak "obyčajnej" veci. Za pomoci one night standu s rozbitou japonskou bábikou, samozrejme.

• 17.3.2017  20:07
    Jason Bourne (2016)

V marci 2017 je tento film pre mňa smutným dozvukom toho, koľko nezáživných, zbytočných, zmätených a dokurvených comebackov predošlý rok mal.

• 16.3.2017  22:37

Adaptácia (?), ktorá ide na pól plynu, nevyužíva potenciál, nerobí službu fanúšikom a vo svojej podstate je vyprázdnená jak pointovo, tak príbehovo. Za tie štylisticky podmanivé výlety do minulosti (na čo som sa od Kurzelovho Macbetha tešil najviac), ktorých je hoc trestuhodne málo, to ale stojí. No hrozne rýchlo zabudnem, že tento film vôbec vznikol, čo je škoda. Celé je to však na zamyslenie ohľadom faktu, ako chceme, aby vyzerali filmy podľa hernej predlohy. Pretože aj keď tento pôsobil viac autorsky, než štúdiovo, nevyšlo to.

• 16.3.2017  17:22
    Moonlight (2016)

Film, ktorý je umne artovo prispôsobený trademarku oscaroviek, skvelo zahraný a rozpráva zaujímavý príbeh, no pri jeho sledovaní som si viac krát povedal, že som všetky ústredné témy (dospievanie, homosexualita, drogy, čierna kultúra) videl v mnoho podobách v lepších filmoch. Neprekvapuje ma, že to vyhralo hlavnú cenu, ale opäť boli v rovnakej kategórií o stupeň či dva lepšie filmy.

• 14.3.2017  23:27
    Taboo (TV seriál) (2017)

Hardy cool, brutalita cool, špina cool, scenár fajn, len trochu únavný. Posledné tri epizódy sa ale ukázali v tom najlepšom svetle a tá prízemnosť sa mi vlastne aj zapáčila. Bez problémov som dotiahol, ba dokonca si rád pozriem aj pokračovanie.

• 9.3.2017  23:38

O Nočných zveroch pre nočné zvery, dik. Brutálne hnusný film na niekoľkých frontoch, nad ktorým rozmýšľam už štvrtým dňom. Vrstevnatý, perfektne zahraný a natočený a k tomu všetkému skvostne jasno nejasný. Ten koniec musel dvihnúť mnohým tlak, o to viac ma teší. K tomuto sa ešte musím vrátiť.

• 8.3.2017  17:53

Tá chladnosť na povrchu, pravdepodobne spôsobená prostredím, je len zdanlivá. Naozaj je to skvelo zahraná, s citom podaná viacvrstvová tragédia. Caseyho výkon nie je to najlepšie, čo som kedy videl, ale rozhodne si pre tú sošku došiel právom.

• 4.3.2017  23:49
    Pasažéři (2016)

Forma fajn, herci fajn, efekty krásne ale chýbala tomu hravosť Marťana, intenzívnosť Gravitácie, či presah Interstellaru. A keď sa na to len dobre pozerá, je to málo. Keby sa to držalo v rovine vzťahovej drámy a v tretej tretine by to preplo do tučného vesmírneho psycha, tak by som tomu uznal aspoň odvahu.

• 4.3.2017  11:18

Prehliadneme zanedbateľné chybičky, len sporadicky nájsť úprimnejší komiksový film v ktorom podobne fungujú emócie i postavy. Dokonca aj niečo, čo vyzerá ako výplň, sa lusknutím prsta zmení na emočný klimax filmu a len prehĺbi beznádej budovanú od prvého záberu, kedy Logan krívajúc vystúpi zo svojej limuzíny. Ďakujeme Deadpoolovi, ďakujeme Jackmanovi a ďakujeme kravaťákom, ktorí pred tým necúvli.