John Wick (2014)

Westernová balada, ktorá je tak trochu paralelou na Keanuho život a kariéru. Preto som mu toho uboleného muža, hľadajúceho útechu v aute a psovi a hneď na to v katovaní ruských gagstrov veril od začiatku do úsmevného konca.

Chlapectví (2014)

Kúzlo okamžiku. Ten spôsob, akým je zachytený každý moment a po 12 rokoch dokonale fungujú emócie je dokonalý. Linklater nevytvoril totižto film, vytvoril rodinu, ktorú 12 rokov skúmal ale ktorá prakticky na tých pár natáčacích dní fungovala a existovala. Preto sú tam tie emócie cítiť viac než inde. A má to aj skvelých hercov, aj skvelé momenty a soundtrack(!) a celkovo je to taký feeling good film, že by si k nemu mala sadnúť každá rodina a postupne pri ňom pospomínať na svoje chyby a výhry a celkovo. Pretože každý sa raz nájde v tej chvíli, kedy vyprevádza svoje deti do sveta a povie si "myslel som, že toho bude viac".

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

/1.séria- 100% // Masívny brainstorming, ktorého výsledkom bolo dať Soderberghovi zrežírovať 10 hodinovú dobovú, drsnú a intenzívnu hereckú orchestru, je najlepšia vec aká sa Cinemaxu mohla stať. A sám Steven dokazuje, že aj po svojom "odchode do dôchodku" dokáže prakticky zničiť akékoľvek seriálové konvencie a ustanoviť si vlastné seriálové režisérske pravidlá v tej najlepšej novinke sezóny. Podobný úspech mal u mňa naposledy snáď len Fukunaga. A úprimne, bez soundtracku od Martineza by to stratilo isté kúzlo. // 2.séria-100% // Druhých desať hodín len pritvrdilo, prehĺbilo postavy a zážitok a podivuhodným spôsobom aj skvelo skončilo. Soderberghova kamera a Martinezova hudba vo svojej živelnosti opäť totálne hviezdia a robia z obyčajných vecí napínavé, pod kožu zarývajúce sa veci. Naviac to nehrá na lacné cliffhangery, seriál kľudne môže skončiť tak ako skončila druhá séria, no tie otvorené dvierka pre každú jednu postavu sú skvelá dramaturgia. Opäť skvelý Owen, no klobúk dole pred väčšine vedľajších hercov, ktorých postavy sa dostali minimálne na rovnako dôležitú koľaj, pokiaľ ich aj nepredčili. Prosím nech to pokračuje, formálne to je najlepšia vec na ktorú mi padlo v televízii oko.

Moucha (1986)

Zlatá stredná cesta v točení sci-fi hororov. Po 18 rokoch je Cronenbergova vízia ľudskej Premeny a revolučné masky proste stále legenda.

Annie Hallová (1977)

Prudko zábavná a pútavá one man show Allena, kde mu zdatne sekundujú ostatné postavy. Jeho čarovný štýl rozprávania, búrania štvrtej steny a vykreslenia postáv to je niečo úžasné.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Najspravodlivejšia zo všetkých pomst. A stále hravá, zábavná, vizuálne vypiplaná s príjemným komornejším koncom. Milujem celú trilógiu a Lady Vengeance je nádherná bodka.

21 gramů (2003)

Extrémne nelineárna a o to komplexnejšia a brilantnejšia ukážka akýchkoľvek životných "twist and turns". To, že si tú skladačku musíte poskladať samy, pridáva na zážitku ešte viacej, nakoľko film jemne nadhodí ťažký záber a divák len dychtivo čaká na to, čo ho spôsobilo a čo nasledovalo. Silné herecké výkony, skvelý sladkokyslý scenár a záverečná bitka v hotelovej izbe so samotným zachráneným situácie od Paula (zastaviť infarkt aj bitku) jednoducho zaplakania hodné.

Old Boy (2003)

Vizuálne čaro s podmanivou atmosférou, za hrsť ikonických scén a zabijáckou pointou, ktorá opäť pokladá morálnu otázku kto si skutočne zaslúži pomstu a kto je kladná postava, konečná scéna s hypnózou asi najviac. Kórea v tomto vládne.

Má je pomsta (2002)

Séria poľutovania hodných udalostí kde pomsta plodí pomstu a tá plodí pomstu... Za dvadsať hodín napísaná paráda, ktorá ma v sebe dostatok dôvtipu a krutosti aký len aziati dokážu vypluť. A presne také ja rád.

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

Príjemne pohlcujúca čierna komédia, ktorá sa nebojí dotknúť sa citlivých tém, vydesiť a zároveň aj pobaviť. Nieje to OZ, nieje to Prison Break, je to svojské, je to o ženách a tú podstatu využíva naplno a zároveň ukazuje mocenské súboje a (ne)obyčajné ľudské problémy. Prvá séria si hľadá ešte cestu k tomu správnemu rozprávaniu a nový, šialený svet spoznávame s rovnakým šokom ako Piper. Jakmile však prestane byť hlavnou postavou a v druhej sérii nastúpia naozajstný zaporaci, chytí to druhý dych. Tretia séria pritvrdzuje v mocenských súbojoch, zamotáva dej a pre mňa slúži ako prológ pred brilantnou a zábavne temnou štvrtou sériou, ktorá diváka s ľahkosťou emočne zniči. A keď sa zdá, že už to nemôže byť lepšie, tvorcovia dodržuju sľub o tom, že každá séria bude iná a s piatou prichádza totálne šialený, extrémne zábavný, témami relevantný, milý a smutný Riot, ktorý naprieč tromi dňami dokáže vyrozprávať niekoľko skvelých príbehov a zároveň to ku koncu opäť posunúť do inej polohy. Šiesta séria bude minimálne zaujímavá na sledovanie následkov piatej.