Deadpool (2016)

Ako povedali úvodné titulky, tí praví hrdinovia sú scenáristi. A Reynolds, lebo si toto erkové vykúpenie vydupal a dokázal tým, že pri dobrej reklamnej kampani a úprimnej snahe vymakať si skvelý, ultrazábavný meta film môžu kiná praskať vo švoch aj pri erku. Sympatický úlet aký chcem(e).

Saulův syn (2015)

Obrovský, silný audiovizuálny zážitok, kde som chápal motivácie, krútil hlavou nad neľudskosťou, no i sa strácal v dianí. A pritom to bolo prosté. No za srdiečko ma to asi nechytilo tak, ako by malo.

Purpurový vrch (2015)

Ošlahaná televízna zápletka s nezáživným, skoro až otravným storybuildom, ktorú zachraňuje herecky úvodná štvorica, vynikajúce, nádherné kostýmy a kulisy (ten gotikou dýchajúc barák je zďaleka najzaujímavejšia vec na filme) a po úmornej expozícii prekvapivo napínavá posledná štvrťhodinka.

Přehlídka smrti (2015) (seriál)

Vstúpiť do baru, kde obsluhuje tichý no charizmatický barman, kde hrá príjemný jazzík, kde sa rieši komplexnosť ľudskosti a našich emócií a kde sa grázli posielajú na večnosť môže byť to najlepšie rozhodnutie, aké za poslednú dobu spravíte. A nemusíte pred tým nevyhnutne umrieť. Cameo najväčšieho anime záporáka pobavilo.

Battle Royale (2000)

Poetika v zabíjaní -násť ročných. A aj pätnásť rokov po premiére stále potrebujeme toto ťažké guilty pleasure, ktoré má zároveň aj zaujímavé posolstvá.

Muž hledá ženu (2015) (seriál)

Dalo by sa polemizovať, či je to najlepšia výpoveď o vzťahoch a všetkému okolo toho za posledných neviem koľko rokov, tak neuveriteľne pravdivá, situáciami "pripadá mi to ako" privedenými k životu a proste celkovo geniálne napísaná a nekonečne absurdna. No dostalo ma to neskutočne a už teraz je to pre mňa kultová televízna záležitosť. A Jay je do tej typológie strašne dobre obsadený.

Léto s Marnie (2014)

Najdospelejší a najsrdcervúcejší film od Ghibli.

Sázka na nejistotu (2015)

Netreba čakať žiadne "prejebávanie peňazí vo veľkom" ako vo Vlkovi, toto kope inú ligu. Ani všetky Margotky a Seleny mi občas nepomohli dostať sa z tej kaše, ale tam kde som sa chytal ma to bavilo, nielen strihom či skvelou hudbou ale aj hereckými výkonmi (skvelý Carell). Pre laika je to bordel nielen termínmi či postavami (málo sa to sústredilo na Baleovu postavu), ale cítiť z toho to poctivé remeslo a hlavne tú desivosť, ktorú jedna z najhorších udalostí poslednej dekády zakorenila do sveta. A záverečná veta, v ktorej sa vraví, že Burry momentálne investuje len a len do vody to len podčiarkuje.

Spotlight (2015)

Z akademickej rutiny to vyťahujú tie civilné, skvelo zahrané postavy a ten príbeh, ktorý je dôležitý vyrozprávať. Teda ten parádny scenár, ktorý si neberie z toho príbehu prvoplánové šokujúce scény ale všetko podáva realistickým spôsobom z pohľadu poctivej investigatívnej novinárčiny.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak som si zašiel na nového Lubezkiho a som ohúrený a vyčerpaný ako nikdy. Samozrejme, že to malo zvučné mená okolo, skvelé trailery a hype kvôli oceneniam, no najlepšie na tom je, že dokázali z tak desivej produkcie vykresať rovnako desivý film. Filmový klenot na všetkých frontoch.