Escobar - Paradise Lost (2014)

Escobar: Paradise Lost přináší příběh o nešťastné lásce za časů Escobara. Mladý Kanaďan se zakouká do mladé Kolumbijky a najde tak svůj ráj na zemi. Jenže tahle Kolumbijka není tak docela obyčejná Kolumbijka, nýbrž neteř asi největšího kokainového krále všech dob. No a jak už to tak bývá, tahle růžová idylka začne pomalu ztrácet barvu. Naneštěstí se tehle relativně zajímavý scénář nedokázal tak docela naplnit. V prvé řadě si nejsem jistá, jestli je Josh Hutcherson v hlavní roli nejšťastnější volbou. Navíc mě mrzelo, že jsem se o Escobarovi nedozvěděla vůbec nic. Naopak film počítá s obeznámeným divákem, takže v prvé řadě doporučuji zhlédnutí seriálu Narcos. Když k tomu připočtu slabou akční linku, jedná se o čisté zklamání. Tak snad někdy příště...

Všechny tajné věci (2014)

Dvě dívky, které si snad ani nemohou být více nepodobné. Jedna obézní, výřečná a toužící po pozornosti. Druhá takřka anorektická, zamlklá a uzavřená. Přesto je pojí společné pouto. Tím poutem je vražda nemluvněte. Když se po letech ztratí další dítě, začínají se objevovat důkazy, že ani tentokrát není tato dvojice zcela mimo hru. Následné rozplétání pravdy diváka baví, i kvůli dvěma časovým rovinám, ve kterých se příběh odehrává. Děj samotný sice neohromí originalitou, ale netradiční pojetí i hlavní postavy dodávají spád. Celkově se jedná o takový ten malý velký film, který může zaujmout tak trochu jiným přístupem.

Dogani (2011)

Jen málokdo si troufne natočit film o pedofilii. Ještě méně tvůrců vytvoří dílo tak názorné a silné. Dogani vypráví příběh o dětech beze sluchu, ale často také bez rodiny, ke kterým se svět otočil zády. Tato pozice navíc trvá i po té, co na veřejnost vyjdou informace o jejich sexuálním zneužívání. Najde se někdo, kdo by jim podal pomocnou ruku a je vůbec možné, aby taková kauza mohla bez povšimnutí vyšumět?

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Jak už název napovídá, tohle dílko je volně inspirováno klasikem hororového žánru E. A. Poem. My se ale nemusíme ničeho bát, jedná se totiž o běžný mainstream. Maximálně na nás bafne nějaký blázen, o kterém se stejně vzápětí dozvíme, že je to vlastně dobrák. Jinak ale můžeme čekat relativně zábavnou podívanou. Občas trochu předvídatelnou, občas trochu nelogickou, ale přesto ty necelé dvě hodiny utečou jak nic.

Stoker (2013)

Stoker aneb příběh rodiny, která záhy po ztrátě otce nově nalezne strýce. Jenže jak už to u podobných snímků bývá, vše není, jak se zdá a tak postupně mezi všemi členy domácnosti vzniká určité napětí. Kromě klasického tématu a solidně vystavěné atmosféry diváka překvapí netradiční vizuální zpracování a nakonec také samotné vyůstění celého děje. Takže pokud máte takovou tu slabší chvilku, kterou tak akorát vyplní originální a trochu brutální snímek, Stoker bude dobrá volba.

Trumbo (2015)

Trumbo, jméno scénarity, kterého řada filmových fanoušků pozná zejména skrze jeho díla. Kdo by řekl, že Prázdniny v Římě nebo Spartakus napsal americký komunista, který podstatnou část své kariéry vlastně nemohl tvořit? Jeho životopis nám ukazuje, že i přes nepřízeň osudu můžeme stát za svými názory. Že je navíc možné neztratit tvář, a i přes zradu nejbližších zůstat humanistou.

Semestr (2016) (seriál)

Na české standardy hodně nadprůměrné drama, které divákovi předkládá celý příběh zejména skrze internetovou komunikaci. Děj je sám o sobě poměrně klasický, tak akorát pokryje dvě hodiny vysílacího času. Na druhou stranu mě hodně potěšila forma. Vše je přehledné, svěží, chytré a hlavně funkční. Prostě super! Víc takových pořadů na Streamu by určitě nevadilo :)

Cesta do zatracení (2002)

Těžká hollywoodská klasika, která pracuje s mnohokrát ověřenými tématy. Příběh je nepřekvapivě vyprávěn z dětského pohledu mladého chlapce, který se dozví, že se jeho otec neštítí práce na odvrácené straně zákona. Následně s ním musí nastoupit na strastiplnou cestu pomsty, během které, jak sám říká, stihne prožít celý svůj život. Herecké výkony jsou v normě, jen jsem Tomu Hanksovi příliš nevěřila toho chladného drsňáka. V celém ději se opravdu neobjeví nic, co by dokázalo překvapit zkušenějšího diváka, takže jsem se chvílemi dost nudila. Pokud ale někdo zatouží po klasickém Hollywoodu, tak proč ne.

Zmizení (2013)

Klasická detektivka, která k nalomení diváka využívá únosu dvou malých holčiček. Ať už s nimi nebo bez nich, hutná a deštivá atmosféra by se dala krájet. Hlavní detektiv v podání Jaka Hyllenhaala se dostane do mrtvého bodu, a tak nezbývá než vzít spravedlnost do vlastních rukou. Nedůvěra a rostoucí podezření roste s každou minutou. Celkově se jedná o velmi old schoolovou ale podařenou detektivku, s podobným vyzněním, jaké nabízí třeba seriál True Detective.

Z for Zachariah (2015)

Překvapivě fungující komorní drama o třech postavách a třech dějstvích. Hlavní charaktery toho moc nenamluví, ale to co se skutečně děje, můžeme vyčíst z jejich chování. Osamocená Ann se navzdory všem svým očekáváním setká s Loomisem, vědcem, kterému se jako jednomu z mála podařilo uniknout ničivé radioaktivitě. I když se možná jedná o poslední lidský pár na celé Zemi, jejich vztahy nejsou jednoduché. Příchod dalšího muže vše navíc jen zkomplikuje. I když se podle nastíněného popisu může zdát, že půjde o prostý (navíc hollywoodský) milostný trojúhelník, zdaleka tomu tak není. Nejedná se ani o hlubokomyslné existenciální zamyšlení se nad osudem lidstva. Prostě je to film, který ukazuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby se uprostřed katastrofou zničené Země setkali tři neznámí a vlastně ničím výjimeční lidé. Prostě takové příjemně obyčejné psychologické drama.