Thor: Ragnarok (2017)

MARVELovky můžu. Marvel dokázal vytvořit vlastní vesmír plný superhrdinů, kteří se ve svých filmech vzájemně "navštěvují" a občas bojují pospolu coby Avengers. Jenže tenhle film tem moc nezapadá. Ne že by byl horší nebo lepší. Je úplně jiný. A doteď si nejsem jistý, jestli je to dobře nebo špatně. V první řadě je barevnější a řekl bych, že se pojetím víc blíží komixu. Funguje bezvadně, děj šlape, záporňák je dostatečně záporný, klaďák dostatečně kladný, napravený záporňák tu také figuruje, přesto se nemohu zbavit pocitu, že tenhle film je tak trochu parodie. Je to prostě hláška za hláškou a to se mi líbí. Už na začátku, jak se tam Thor bimbá v řetězech a omlouvá se, že se točí k záporňákovi zády... no prostě mě to bavilo. Jeff Goldblum si záporňáka užil a jeho absurdní slovní hříčky, které spíš připomínaly vnitřní hádku scénáristy co tam má dát za hlášku, byly excelentní. ("Dneska ráno jsem se probudil s velkou chutí uspořádat veřejnou popravu"...) Triky samozřejmě špičkové, jak se na MARVEL sluší a patří, dnes už to asi nikoho moc neohromí. I drobný nepříliš očekávaný zvrat by byl. Byla to zkrátka super zábava. Ale tím to hasne. Jo, pobavil jsem se dobře, ale jak vysoko? Za mě 80% (dal bych víc, kdyby humoru bylo víc a strhlo se to ve skutečnou parodii, nebo naopak kdyby bylo humoru míň a byla to MARVELovka)

Dunkerk (2017)

Za poslední měsíc jsem zažil dvě velmi milá překvapení a možná proto mě tenhle film vůbec nedostal a působil na mě oproti nim jako takové zklamání.. Válečné scény jsou fantastické, zejména zvuk, který vytváří tísnivou atmosféru, protože vás posadí do děje. Napětí bylo v některých scénách také úžasné. Připomenutí jedné z největších evakuací (a tak trochu i proher) v dějinách druhé světové války je taky chvályhodné. Ale nějak jsem se nemohl ztotožnit z žádnou z těch postav. Tempo vyprávění je poměrně pomalé a přitom stopáž filmu velmi krátká, takže jsem měl tak trochu pocit, že to byla velmi povedená pilotní epizoda k dalšímu válečnému seriálu. Jenže není. Hergot, režisér jednoho z mých nejoblíbenějších filmů a dělá mi takovéhle věci! Jak tohle hodnotit? Asi budu muset shlédnout ještě jednou, snad v lepším rozpoložení... Nezbývá mi, než hodnotit rozděleně. Režie 80% Kamera 90%. Herecké výkony 55% Střih 85% Scénář 50% Hudba 90% Zvuk 120%. Ve výsledku za mě 81%. Ale hlavně kvůli zvuku a hudbě, které ve spojení s obrazem tvoří věrohodnou atmosféru. Možná časem upravím. Dnes mi to třeba jen nějak nesedlo.