• Fantasy

Zrcadlo (1975)

Z veľkej časti poézia a surrealistické prvky. Nepochopenie. Avšak dojem je dosť veľký. Neviem o čom to bolo, ale nemôžem hodnotiť len ako priemerný film. Toto je niečo viac, oveľa viac.

Čajkovskij (1969)

Nedajte sa zmiasť tunajším hodnotením - je veľmi prehnané. Tento film je predovšetkým povrchná odosobnená a veľmi neúplná zastávka pri Čajkovského osobnosti, hudbe a jeho vzťahov s najbližšími ľuďmi. Silné životné momenty, ktoré mali na skladateľa fatálny dopad sú rozpracované nedôsledne, bez hlbších súvislostí. Je pravda, že hudbe je venovaný dostatočný priestor, avšak v takom neúplnom pohľade na skladateľa nevidíme jej prepojenosť s ním. A cenzúra tu má hlavné slovo - žiadny náznak Čajkovského homosexuality sa neobjaví - čomu sa netreba čudovať vzhľadom na rok vzniku filmu. Avšak tento aspekt jeho osobnosti, jeho zúfala snaha (ne)byť homosexuálom bola základným kameňom jeho krehkej a veľmi zraniteľnej osobnosti, čo sa tak jasne odráža v jeho oduševnenej hudbe. O Čajkovskom by sa dal natočiť hlboko psychologický a hudobne kvalitný umelecký film, keby to konečne zobral do rúk nejaký schopný režisér. Máme dostatočné množstvo jeho listov, čítame ako sa hudba rodila v jeho hlave, ako s ňou pracoval v svojej mysli, ako a kedy dostal tie geniálne melódie na papier a čo malo vplyv na jeho kompozície, aký mal vzťah k ľuďom, k svetu... atď. V jeho živote bolo toľko zvratov a jeho osobnosť mala toľko delikátnych vnútorných (aj umeleckých) polôh, až sa zdá, že natočiť film, ktorý by to obsiahol je nemožné. Avšak svet stále čaká na vrcholný film o Čajkovskom :)

Tenkrát na Západě (1968)

Perfektný, atmosferický, nostalgický western pri ktorom som sa chcel vrátiť do "tých" čias. Leone je génius. Jeden z najlepších filmov.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Kolos v kinematografii. Rozťahanosť deja nemusí vyhovovať každému. Film pri ktorom som sa - napriek dĺžke - vôbec nenudil. Jeden z najlepších filmov, aké som videl.

Dáždnik svätého Petra (1958)

Humorne inteligentné a zručne zrežírované bez nudných momentov. Na svoju dobu svižné dielko. Bol som milo prekvapený.

Cesta do pravěku (1955)

Fenomenálne natočené na svoju dobu, toto muselo neskutočne pôsobiť na divákov v r. 1955!

Upír Nosferatu (1922)

Pozrel som kompletnú 94 min. verziu. Max Schreck je bravúrny Nosferatu, nezabudnuteľné sú scény práve s ním. Inak som sa dosť musel premáhať, aby som vydržal pozerať. Ako historický dokument kinematografie je to veľmi hodnotný snímok.

Cesta na Měsíc (1902)

Umelecká schopnosť ľudí bola vždy rovnaká, mení sa len technológia. A tento, dnes už viac ako 100 ročný film dokazuje vysoké ambície ľudskej rasy. Má to dej, dramatickú výstavbu, výpravu a ešte aj úžasnú originalitu! Toto musela byť v dobe vzniku skutočne revolúcia...