• Fantasy

Blade Runner 2049 (2017)

Umelecké dielo. Veľmi vydarené a dôstojné, atmosféru rešpektujúc pokračovanie. Málokedy sa podarí takto úspešne nadviazať na legendárne filmy. Myslím, že sa to podarilo. Vizuálna a hudobná stránka je absolútne uchvacujúca v spojení s atmosférou. 4.5/5 a to ešte plánujem pozrieť viackrát. Videné v kine. Po druhej projekcii v kine dávam 5*

Donekonečna (2017)

Nízkorozpočtovka ťažiaca z premysleného scenára (no záver ho nekorunuje - bohužiaľ), kde sa celkom slušne až lepšie podarilo vytvoriť mystickú, kvázi-hororovú atmosféru, pretkanú sci-fi prvkami. Z toho, čo mali tvorcovia k dispozícii vyťažili naozaj veľa. Určite taký lepší priemer; 65 %.

Dunkerk (2017)

Natočené s cieľom vytvoriť jeden stupňujúci sa zážitok bez dlhších uvoľnení napätia. Vo výsledku to pôsobilo, že ide skôr o zostrihané epizódy vojnovej evakuácie, ktoré sú dejovo takmer vyprázdnené a ostáva iba esenciálne jadro z Nolana, jedna z polôh režiséra - akcia s podprahovou hudbou, ktorá znie takmer neprestajne. Problém je, že tomu ako celku niečo chýba, hoci ma to miestami vedelo pohltiť, na konci som odchádzal z kina sklamaný a rozčarovaný (niektoré scény sa opakovali s rovnakou dramatickou linkou - napr. pohľady vojakov na blížiace sa nebezpečenstvo vo vzduchu s búšiacou hudbou už pôsobilo totálne predvídateľne a na efekt). Najslabší Nolan a to som od neho videl všetko.

Gieokeui bam (2017)

Juhokórejský štýl. Prekombinovanosť. Afekt a Efekt. Tam, kde by skončil už dávno americký film, by pokračoval ešte európsky, tak kórejsky musí posunúť dej ešte ďalej.

matka! (2017)

Mother! určite nie je film, kde Aronofsky vstupuje mimo svojho štandardu a umeleckej realizácie. Mnohým však môže byť príliš vzdialená až abstraktná. Páči sa mi, že JE za tým myšlienka a premyslenosť, takže nejde o "mlátenie prázdnej slamy". Osobne ma to oslovili "len" na nejakých 65 % s tým, že ma to bavilo od začiatku do konca.

Stranger Things (2016) (seriál)

Všetko do seba zapadlo dokonale (bohužiaľ okrem najslabšej 4. série). Ikonické postavy, štylizácia prostredia do minulosti, (hororová) atmosféra tajomna, dobová hudba a ešte niečo naviac (možno komornosť prostredia a sympatie k hercom)... čo posúva tento seriál rovno medzi kultové záležitosti. Séria 1: 5/5. Séria 2: 4.5/5. Séria 3: 4/5. Séria 4: 3/5 (komentár pri sérii).

Marťan (2015)

R. Scott upadol do ťažkej rutiny. Dejovo dosť otrepané a nenovátorske. Všetci vo filme sú odborníci na takmer všetko a čo je horšie ešte to musia vysvetľovať divákovi. Cieľová skupina je americké publikum, ktoré oceňuje takéto veci spolu s vejúcimi vlajkami a masovým prežívaním emócií. To ma vyslovene otravovalo. Čo bolo na štandardnej úrovni tak herci a efekty.

Na návštěvě (2015)

Síce sa Shyamalan konečne vrátil k žánru v ktorom je doma, vnímam v tom istú vykalkulovanosť a málo inovácie (dejovej, lebo hororová vyšinutosť je tu vyobrazená ukážkovo), čo sa aj prejavuje vo filme. Verím, že sa postupne rozbehne a viac sa ako tvorca uvolní v budúcnosti.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Prvá vec, čo som obdivoval bolo úchvatné prostredie snímané neskutočne perfektnou kamerou. Všetko ostatné bolo naozaj pre tento film tak akurát (super). Je dobré si pripomínať, že niekedy sa ľudia snažili len prežiť. Niečo nepredstaviteľné v dnešnej dobe.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

4.5* Už dlho som nevidel tak šialene nadupanú, nápadmi prekvitajúcu a odviazanú vec. Neskutočná bomba, prekvapenie až takmer nevídané. Treba vidieť. Ale do absolutória v hodnotení to pre mňa nebude, chýbal mi tam ešte rozmer hlbšieho vykreslenia postáv, ale od filmu tohto formátu to ani neočakávam. P.S. nevidel som to v kine a to bola veľká, veľká chyba... ale snáď ešte bude šanca to vidieť na veľkom plátne, pretože tento film si to priam žiada svojim spracovaním.