• Fantasy

Černá labuť (2010)

Aronofsky. Pekne sa rozbiehajúca kariéra, zmysel pre štýlovosť a umeleckosť no a s tým spojené očakávania od každého nového filmu. Black Swan nesklamal, ale ani neprekvapil. No aj tak to bol nadštandard s dávkou depresie, ktorou akoby nadviazal na Requiem za sen. Myslím si však, že Aronofsky príliš vsádza na túto zložku jeho tvorivosti - že tým nechce sklamať svojich fanúšikov. Krajšie to však funguje v rovnomernom zastúpení ako napr. vo Fontáne. Black Swan však tlačí na pílu a využíva v plnej miere hudobné, dramatické, psychologické, sexuálne, depresívne a nechutné výjavy k dosiahnutiu cielenej atmosféry - nakoniec to všetko zaobalené v osobitej forme a vyústené do pôsobivého záveru.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Výborný, vizionársky, epizodicky na seba nenadväzujúci seriál, ktorý nastavuje zrkadlo negatívnemu vplyvu technológií na náš život. Hodnotenie sérií: 1 *****, 2 ****, 3 ****, 4 ***(*), 5***(*). Celkovo tomu dávam 4*, pretože v zatiaľ poslednej 4. sérií už badať mierny pokles v kvalite, vyčerpanosť, menej inovácie a istú predvídateľnosť. V 5. sérii je opäť značný pocit vyčerpania v poslednej časti. Napriek tomu prvé tri série sú bravúrne, v niektorých častiach ponúkli mimoriadny, scenáristicky aj emocionálny zážitok. Moje top epizódy sú: S01E03, S02E04, S03E01, S03E04.

Čtyři pokoje (1995)

Prvá scéna za 1*, druhá 3,5*, tretia 5*, štvrtá 3*

Dáždnik svätého Petra (1958)

Humorne inteligentné a zručne zrežírované bez nudných momentov. Na svoju dobu svižné dielko. Bol som milo prekvapený.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Asi od 16. časti sa toto geniálne anime nepochopiteľne pretavuje do úplne inej atmosféry ľahšieho žánru so zreteľným poklesom v scenáristickej kvalite a preneseným z komornej do globálnej sféry. A to je dosť silná zrada pre diváka, pretože toto malo pokračovať a skončiť ako masterpiece.

Dekalog (1989) (seriál)

Najkomplexnejšie premyslený a duchovne naplnený seriál, ktorý presahuje čas aj priestor svojimi myšlienkami, ktoré sa opierajú o Dekalóg.

Delikatesy (1991)

Naozaj delikátna záležitosť! :) Pre fanúšikov JP Jeuneta povinnosť. Veľmi osobitý film. Úplne (s)nový svet s vlastnými pravidlami, veľmi originálne.

Děsivé dědictví (2018)

Je pekné, že je to film pre náročnejšieho a trpezlivého diváka, ale to rozuzlenie, ktoré má prísť po dvojhodinovom čakaní je tak trochu podpriemerné.

District 9 (2009)

Od Potomkov ľudí najstrhujúcejšia udalosť filmového plátna v rámci sci-fi žánru. Konečne dokumentárny štýl rozprávania s cieľom navodiť pocit autentickosti nevyzerá vnucujúco. Navyše ide o šťastný hybrid, pretože sú použité aj "nedokumentárne" zábery a hudba. Aj keď tu badať veľa už videného a zozbieraného, pretavilo sa to veľmi originálnym spôsobom. Všetko pôsobí prirodzene, uveriteľne, spontánne a postupne smeruje k emotívnemu rozmeru. Škoda tých typických filmárskych póz neohrozených hrdinov (aj) pri konci. Výborný film s množstvom otázok pre ľudstvo, ich egoizmus, panovačnosť a rasovú neznášanlivosť.