Klip (2012)

Výpoveď dnešnej (nielen) srbskej mládeže, otrasna balkánska disco hudba, pekná hlavná predstaviteľka a explicitné zábery točené mobilom (alebo staršími a nekvalitnými kamerami, to je jedno), kde nízka kvalita obrazu nedokázala zakryť nadmerne veľký umelý penis s Jesenkou a chlpmi zo starého kožuchu.

Méďa (2012)

Pravdupovediac som čakal od tohto filmu oveľa viac, keďže z môjho okolia som na tento film počul len samé ódy. Nebolo to zlé, ale zároveň to nebolo ani dobré. Pár dobrých momentov a pár zbytočných momentov. Neurazí, ale nenadchne. Je to proste také priemerné.

Nespoutaný Django (2012)

Áno, Tarantino si splnil svoj dlhoročný sen a natočil "western". Názov žánru je schválne v uvodzovkách, pretože sa väčšina deju aj tak nedeje na Divokom Západe, ale na juhu a hlavne, ide o typickú tarantinovku: kopec dialógov o niečom a o ničom a megakrvavá preexponovaná akcia. Bravóóóó!!!!!

Podvodník (2012)

Neuveriteľné, čo dokáže písať sám život. I keď tu bola pred časom snaha priniesť tento príbeh do filmovej podoby, je jasné, že v polohe dokumentárnej to bude mať správne grády. A veru, že malo.

Probudím se včera (2012)

Nebolo to až také zlé, ako si myslí majoritná časť komentujúcich. Áno, autenticita roku 1989 je veľmi nízka, ale o to tu ani tak nejde (To sa fakt musíme aj v oddychovom žánre rýpať v precíznych detailoch? Ani film Rebelové nezobrazil rok 1968 úplne detailne). Máme tu príbeh o čerstvom štyridsiatníkovi, ktorý sa trochu utápa v minulosti, kde prepásol možnosť sa dať dohromady s platonickou láskou z pubertálnych čias a tak strieda partnerky ako ponožky. Ale hlavný hrdina dostane príležitosť si zacestovať v čase a tak tento náročný trip do doby, kedy to bolo ešte politicky inak, využije tak, aby mohol niečo zmeniť. Niečo, čo môže ovplyvniť veľa vecí. Poznanie seba samého, lásku. Je to príjemná oddychovka a veľmi sa mi film páči. Product placement je ale veľmi otravný a tak musí ísť jedna hviezdička dole.

Prometheus (2012)

Zaujímavé sci-fi, ktoré je úplne o niečom inom, než si mnohí mysleli. K dokonalosti samozrejme chýba veľa, aj moje hodnotenie sú také slabé3*, ale to by nesmel fungovať filmový priemysel tak, ako funguje. Videná 2D verzia, ale bohužiaľ už z digitálu (bože ako neznášam digitálnu projekciu v kine za také nekresťanské peniaze).

Auta 2 (2011)

Pixar, Pixar, kde sa stala chyba? Je to naozaj možné, že si takýto paskvil bez štipky nápadu a invencie mohol pustiť do sveta a ešte sa tým pýšiť? Pár dobrých nápadov ešte nerobí skvelý film. Ja viem, milý Pixar, že tieto moje žvásty poberáš krompáčovým systémom: jedným uchom dnu, druhým von, pretože si už zahojený, peniaze, ktoré si do tohoto projektu vrazil, sa ti už po pár dňoch vrátili. Ale proste mi to nejde do hlavy, ako si mohol takto hlboko klesnúť a vytvoriť typické americké pokračovanie... V dnešnej protianalógovej dobe je asi už možné všetko.

Konfident (2011)

Po dlhej dobe veľmi kvalitný česko-slovenský film s bravúrnymi hereckými výkonmi, kde kraľuje samozrejme Jirka Mádl, ale ani Majerníková, Vetchý či Ady Hajdu nezaostávajú. Od plného päťhviezdičkového hodnotenia ma len odradili dobovo nepresné rekvizity a kulisy. A takisto ani Bratislava bez zásahu stočlennej skupiny grafikov nie je veľmi vhodná na dobové exteriéry

Love (2011)

Je priam neuveriteľné, akou strastiplnou cestou sa vybrala slovenská kinematografia. Ono slovenský film je tak trochu na nemilosť. To, čo tolerujeme v zahraničných, alebo prípadne v českých filmoch, nevieme akceptovať vo filmoch slovenských. Frfleme na hercov a ich výkony, na kvalitu scenárov, na prácu režisérov, na to, že sa točia len akési drámy a akési snahy o iné žánre, ktoré sa tvorcom nevydaria. A z tých pár stovák filmov, ktoré boli natočené, mnohí napočítajú na prstoch jednej ruky tie filmy, ktoré sú "ok". Určite si spomenieme na pokusy natočiť akési generačné výpovede mladých. Herci, ktorí možno v divadle a v TV žnú úspechy, zrazu boli ako polená, postavu nevedeli zahrať a scenár im do úst pchal vety v slangu, ktorý bol už roky "out" pred prvou klapkou. Prostriedok na vyjadrenie hnevu v podobe slova "kurva" a jeho odvodenín, vyznel v takých filmoch až samoúčelne a nasilu daný. Veru, snahy boli. Ale tu sa zjaví mladý dvadsiatník s talentom na rozdávanie a natočí film, s ktorým môže luxusne ukázať vystrčený prostredný prst takým absolventom filmovej réžie, čo odchádzali z auly s titulom Mgr. art. s červeným diplomom v ruke a s úsmevom na tvári im povedať, aby si našli iné zamestnanie mimo umeleckej sféry. Jakub Kroner, najmladší člen klanu Krónerovcov, natočil príťažlivý film o mladých a pre mladých tak, že je film nielen akceptovateľný, ale aj mimoriadne prínosným aj pre staršie generácie. Do filmu obsadil okrem mladých talentovaných hercov aj niekoľkých starších harcovníkov, ktorí ale hrali neskutočne dobre. A prečo? Pretože aj ten scenár, byť s malými nedostatkami, jednoducho bol napísaný skvelo. Jasné, plné hodnotenie nedám, mám pocit, že sa tam mohlo ešte čo-to dopísať, niečo prepísať, ale i tak to bol vynikajúci zážitok a pánovi režisérovi blahoželám s pomyselným klobúkom dole. Bravó. Výborný film.

Můj týden s Marilyn (2011)

Príjemný filmík, Michelle Williams zahrala Marilyn veľmi pôsobivo, ale je to len na také lepšie 3*, mne vadilo, že nezašli tvorcovia viac do autentičnosti doby a na plátne sme videli digitálnu projekciu v 16:9, namiesto autentického celuloidu, to mi veľmi vadilo. A oveľa viac mi vadí, že toto dodržanie autentičnosti nedodržuje nikto. Pôsobí to totiž veľmi televízne.