• Krátkometrážní

Mazací hlava (1977)

Tak příběh není sice jednoduchý, ale vcelku pochopitelný (aspoň pro mě) a určitě jsem byl několikrát konsternován a znechucen, ale že se budu smát, to jsem opravdu nečekal. Mistrovská režie.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

3,5 * Já i moje přítelkyně jsme fantasy / sci-fi / comics geeci a Star Wars je jediná kultovní sága, která nám chyběla ke kouknutí, tak jsme začali první epizodou a zkoukli jsme teď tuhle čtvrtou. A nevím, ale fakt netuším, v čem tkví to kouzlo, ten úspěch. Všechny ty filmy nás nudí, režie, dialogy a děje jsou slaboučké. Celý ten svět je přeplácaný a nekonzistentní. Rád bych ke Star Wars přistupoval více otevřeně, ale nejde to, prostě to nebaví mě ani mojí přítelkyní. Tento díl byl teda zatím nejlepší (po zkouknutí I - IV epizod) a triky jsou skvělé na ten rok (přesto ne lepší než Vesmírná odysea, natočená o deset let dřív), ale prostě to působí jako vykradená pohádka plná fantasmagorie ..

Kmotr II (1974)

4,5* první část v Havaně byla nepřehledná a nezáživná, zbytek pak opět dokonalost

Spider-Man (1967) (seriál)

Jako dítě jsem to miloval.

Ikarie XB 1 (1963)

No, tak tuhle klasiku jsem odkládal dlouho. Samozřejmě je to na tu dobu naprostý klenot. Dost možná nejlepší český film a jedno z nejlepších sci-fi z 60. let. V době, kdy se ještě v 50s točili Robot Monstři, Plan 9 a podobné vyloženě obskurnosti tu asi tolik prostoru pro vážné a chtré sci-fi nebylo. Mnohé věci jsou dneska samozřejmě k pousmání, ale celkově má film spoustu solidních sci-fi momentů, ale aj takřka horrorových. Zkrátka atmosféra toho, že jsou kdesi v hlubinách vesmíru tu je. Máme tu všechny důležité atributy správného sci-fíčka. V podstatě je zde nastavená šablona, kterou potom převzalo i 2001, Vetřelec a vlastně všechny sci-fi flicks až do současnosti. Roboti, mimozemšťani, průzkum cizího ve vesmíru, nákaza atd. atd. Což je naprosto fascinující, že tyto dnešní klišé se tehdy podařilo takto natočit v Československu. A je ostuda, že dnes se točí taková hovna. Lidé si tehdy představovali, že v dnešní době budeme mít běžně k dispozici roboty a budeme cestovat na Alfa Centauri a místo toho nejsme ani schopni natočit lepší filmy, než byly v 60. No, co by se dalo vytknout, tak je to nuda. Sestříhat by tomu bodlo, anebo prostě to napěchovat víc a dát tomu směrodatnou linku. Ovšem je to fakt rok 1963 v Československu, kdy se tyhle dnešní šablony na které jsme zvyklí, zase tolik nenosili. Vidět to v kině v té době, nenudil bych se, dneska trochu jo.

Robot-monstrum (1953)

Viděl jsem Plan 9, The Room, turecké Star Wars, něco z telenovel a teď už i Robot Monstera! Tento film se řadí do kategorie "nejhorší filmy všech dob", ale první místo mu nepatří. Také není tolik zábavný, jako např. Plan 9. Já se teda spíš více nudil, někdy žasnul nad bizarností, ale vyloženě smíchy sem se netrhal. Jdu tedy vyplodit jakési racionální hodnocení: Herecké obsazení: Mimo scén s Ro-Manem jde vlastně o jakési komorní drama posledních 6ti přeživších lidí na planetě. Herci jsou sympatičtí, nejvíce mě bavil pan táta - hlava rodiny, ale na jejich hereckých výkonech jaksi nevidím tu tíživou apokalyptickou situaci. 1*.. Scénář: Tak děj je tutově vykraden ze starých béčkových pulp komiksů 40. a 50. let, což se mi na jednu stranu líbí, ale i ty komiksy, ač byly naivní, měly svojí logiku a konstrukci. Robot Monster jí nemá. Děj je chaotický, zmatený a velmi minimalistický. Ale za pointu, která tomu dává jiskru toho, čemu my pozemšťané říkáme naděje, dávám 1* .. Režie: Pan režisér pracoval s minimálními náklady, nedostatkem času a je to znát. Ale jakési nápady tam jsou, např. nalepit do toho zběry dinosaurů, proč ne.. Ale celkově je film režírován velmi špatně. Některé záběry byly sice použity pěkně a je vidět, že se spoustu tvůrců od roku 1953 nechalo tímto sci-fi inspirovat, ale režie je zlá i na tu dobu. 0* .. Výprava: Na to, že se jedná o Céčkové sci-fi má docela dost hezkých nápadů. Ro-Man se mi líbil, byl takový roztomilý a jeho hlava dodávala punc horroru. Sice by mě nikdy nenapadlo, že je to robot, nebo mimozemšťan, ale i tak to šlo. Jako sedmi-letý bych se bál. Ro-Man dále disponoval celou škálou techniky - atomové bomby, smrtící paprsek, scanner živých lidí, komunikační portál s bublifukem, vesmírný koráb a zvláštní kosmická skříňka. Což jsou dobrá udělátka. 1* Hudba: Nádhera. Tuhle stránku musím ocenit. Pěkné hudební motivy, které by se hodily do jakéhokoli epického, dobrého filmu té doby. Takový ty orchestrální horrorové melodie ze starých filmů, je to přesně ono. 4* Suma sumárům 1,5* což zaoukrouhlím na 2* za to, že je to pionýr mezi céčkovými sci-fi, kterých se za posledních 60 let natočilo kvanta a v některých případech se úroveň zas o tolik nezvýšila. 3D!