• Krátkometrážní

13. komnata - 13. komnata Dana Horyny (2015) (epizoda)

Horynu jsem osobně poznal, během své léčbě a měl jsem to štěstí, že mi dělal jednou terapeuta (velice intenzivní terapie). Je to silná osobnost.

LSD made in ČSSR (2015) (TV film)

No, že je Česko proslulé pervitinem, ví každý malý dítě, co si šlehá za základkou, ale že zde byly prováděny takové experimenty a výroba LSD, to jsem netušil. Jako věděl jsem, že něco bylo, ale podrobně jsem se o tom dozvěděl až nyní. Dokument je výborně zpracovaný, ale mohlo to být o půl hodinky delší, protože o LSD se dají natočit desítky hodin materiálu a stejně se to nevyrovná samotnému prožitku, ani smyslu LSD. Také mi chybělo něco o psilocibinu (jakože sice tu byli pouze tři psychiatři, co vydávali LSD, ale houbičky, které mají obdobný, možná i výraznější efekt, se sbíraly v lesích běžně a byly dostupné komukoliv).

Avengers: Age of Ultron (2015)

Jakožto komiksového geeka mě filmové adaptace komiksů buď naprosto zklamou, urazí nebo nadchnou. Avengers 2 Věk Ultrona (a pár dalších Marvel flicks) řadím do kategorie naprostého nadšení. Moje srdce komiksového geeka plesá radostí, jsem dojat a stejně jako u jedničky mi při koukání ukápla slza (prosté dojetí z toho, že 15 let čtu něco, co najednou bravúrně ožije na plátně a mohu tento zážitek sdílet s miliony lidmi, ne jen s pár stejně postiženými nadšenci). Netuším jak film působí na komiksu neznalé lidi, (i když si to dovedu představit, je to řemeslně precizně stvárněný blockbuster a Marvel už dokázal vychovat generaci diváků, která se orientuje v tomto komiksovém světě) ale pro komiksáka je to hotové porno. Avengers 1 to byl golden age, zrod a seskupení Avengers, dvojka je pomyslný přesun do silver age a prolíná, zkupuje a rozšiřuje vesmír tohoho vydavatelství pro další filmy, které budou mít ještě spoustu dějových linií. Marvel universe to jsou desítky let komiksového děje, tuny papírů a miliony propojených příběhů a filmovým tvůrcům se posledních pár let daří tento vesmír vytvořit a udržovat ho dál, tak jak má být, podle předlohy. Dále budu spoilerovat. Zde mě potěšilo několik věcí, postavy (můj oblíbený Vision, který patří mezi nejmocnější postavy vůbec, stejně tak Wanda Maximoff, Quicksilver.. účast War Machina a Falcona.. Hulkblaster !!! ten jsem si přímo vymodlil do filmu.. Wakanda, bájná země Marvelu, jíž vládne Black Panther.. a další a další nezbytné součásti Avengers světa.. ). Vidíme také, co bude následovat, Hulk vyráží do vesmíru a odstartuje sága Planeta Hulk, potitulková scéna nabízí pohled na Thanose a Infinity Gauntlets, komiksu znalí občané tuší, že třetí díl bude naprostý masakr, protože Thanos je opravdu padouch první ligy, se schopností zničit celý vesmír a k jeho porazení bude potřeba celá legie dalších postav, očekávám Sentryho, Dr. Strange, Iron Fista a možná se dočkáme i obřího crossoveru s X-Meny, Fantastickou čtyřkou a Spider-Manem, což by už šlo a nejen, že by to splnilo nejmokřejší sny všech comicsových fanatiků, ale znamenalo by to i milník v samotném filmu.. Fantazie jenom umocňuje nabíhání slin na další filmy a to je myslím účel. Tvůrcům se nyní daří propojit více filmů do jednoho celistvého filmového vesmíru, což je princip komiksů a to je opravdu veliké dílo v historii filmografie, jako takové, imho. Film mě bavil, dojal a je to jeden z nejlepších filmových zážitk letošního roku. Já jen doufám, že to nejlepší nemáme za sebou, očekávám, že třetí díl bude několikanásobně epičtější. Doufám taky, že se konečně pochlapí DC a za pár let provede to samé, co dokázali Marvelovští, ale s Justice League a svým universem. Co vím, tak už to plánují.

Šílenství (1994)

Podobně jako u "They live" jsem si při sledování přišel jako na LSD tripu, tentokrát řízlýho metamfetaminovou stíhou. Inu, něco podobného jako děj tohoto filmu si prožívají pravděpodobně lidé s těžkou schizofrenií, alespoň takle si to představuju a opravdu i celkem podobně vypadá mnou zmiňovaná stíha. Skvělej film.

Všemocný Batman: Zvířecí instinkty (2015)

Po posledních animácích, kde Batman čelil peripeteriím se svým rozmazleným frackem, jsem se konečně dočkal pořádného akčního, zábavného animáku s netopýrem a není divu proč, režíroval ho Butch Lukic, rešisér mnoha dílů kultovního seriálu Justie League (Unlimited). Žádné paralelní vesmíry, úchylné tajné spolky, ani neznámí padouši. Proti Batmanovi půjde sebranka klasických DCčkovských záporáků, konceptně seřazených jako tým zvířecích padouchů - Penguin, Cheetah, Killer Croc, Man-Bat a Silverback - což je nevídaná, zajímavá a fungující sestava. Batmanovi pomůžou Robin, Nightwing, Green Arrow a můj oblíbenec Flash. Hrdinové hláškují o 106, nakopávaj zadky a všechno je to akční, zábavné a clever. Animace je perfektní moderní se zachováním klasických DC animačních postupů. Obleky jsou new, šik, ale pořád takové jak mají být. Nemůžu si to vynachválit, protože kvalitních animáků od DC není nikdy dost (Marvel hodně zaostává za DC, co se týče animáků, má je slabý a málo). Zvířecí instinkt se povedl nad má očekávání.

Rhyme & Reason (1997)

Tehle dokument vznikl v době, kdy byla rapová muzika na svém komerčním vrcholu a zachycuje proč tomu tak bylo. Pojednává taky okrajově o historii hip hopu jako takového. Po roce 1997 se ale scéna změnila a zlatá a sříbrná éra hip hopu sou tytam.. Nicméně je to dobrý dokument z dobré doby, dokumenty pozdějšího data jsou více nostalgické, tady vidíme ještě hodně interpretů v začátcích jejich kariér a je to zajímavá podívaná.

Hustle a Flow (2005)

Špička v žánru. Mám sympatie k tomuhle filmu, protože popisuje příběh, který je společný všem, včetně mě, kteří makají na své hudbě, na svém rapu, ke kterému ten hustle patří taky. Když trávíte svůj čas s klávesy, mixákem a mikrofonem, denně škrábete "puzzle" na papír, snažíte se prosadit a pustíte si tenhle film, je to jakoby Vám někdo postavil zrcadlo. Zkrátka režisér moc dobře rozumí tomu "started from the bottom". Jsem rád, že tenhle film je a je skvělý. Zesnulý Isaac Hayes a Ludacris ve vedlejších rolích moc potěšili.

Supercrooo: Kariéra 16 (2006) (hudební videoklip)

Jeden z nejsilnějších klipů českého rapu. Samozřejmě, video je low budget a vznikly tu režijně zajímavějšíí počiny, ale celkově tahle věc je kultovní, geniální a pro ortodoxní fanoušky Supercrooo to bylo jako hymna, když to vyšlo. Strikce !

Supercrooo: Superstar (2005) (hudební videoklip)

Kultovní záležitost. Revoluce v české hudbě. Supercrooo era ! Nejseš muzikant, seš buzerant, necháš ze sebe dělat šaška jak děvka