• Krátkometrážní

Duna: Část druhá (2024)

Prasáckej film. První díl nás s ženou vůbec neoslovil, tady už je to o něčem jiném. Možná nejlepší kino podívaná za delší dobu a i v dohledné budoucnosti. Respektive takhle.. pokud se povede i třetí a případně další díly, můžeme tu mít ságu epických rozměrů, která by mohla platit jako Jacksonova lotr trilogie pro naší generaci. Alespoň v konkurenci všeho ostatního co vychází. Režie, příběh, scénář a hudba na pět hvězd. Mladí protagonisté nehrají silně, je to pořád dost slabší a očividně studio sází víc na jejich popularitu, než cokoliv jiného, protože na obrazovce chybí charisma. A o to více je to vidět u Brolina, Bautisty a Walkena, kteří v kontrastu to charisma mají, ale i zde jakoby jeli na půl plynu. Každopádně bych chtěl být svědkem toho, jak v dalších dílech herecky vyrostou (Zendaya asi ne, ta je marná). Doufejme, že laťka jen poroste. Oproti Lynchově Duně (kterou můžu) a prvnímu dílu (nebo i dokumentu o Jodorowského Duně) jsem konečně dostal chuť si knihy přečíst, protože se zdá, že je to můj šálek kávy a očividně atributy a vrstvy knihy prosákly i do filmu. Myslím tím náboženskou linku, je tu dost politiky, máme tu ekologii, všechno podstatné. Jako velkej fanda Warhammeru vidím odkud opisoval a nejspíš nejen oni, ale i Star Wars apod. Výborný a svěží kinozážitek.

Kmotr II (1974)

4,5* první část v Havaně byla nepřehledná a nezáživná, zbytek pak opět dokonalost

Na férovku (2023) (amatérský film)

Profesionální kvalita, parádní myšlenka, příjemná stopáž a legendární Chang v asi prvním skutečně akčním bojovém filmu, který jsem u nás vůbec viděl. Bomba. Tao

Zodiac (2007)

Directors cut za plnej počet

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

S manželkou jsme byli na jednom z prvních rande na Revenantu a od tý doby jsem si oblíbil nejen jí, ale i DiCapria. Na tenhle film má ale smysl jít i z jiného důvodu. Velikánští režiséři jako Scorsese, Riddley nebo Tarantino už těch filmů zase tolik neudělají a jednou přijde doba, kdy budeme rádi, že je mezi nabídkou vygenerovaných AI sranců, v kině alespoň ten Nolan. Proto jsme na film rádi zašli a zajdem na Napoleona, protože nevím na co jiného v dohledné době, co by stálo za pozření. Zabijáci jsou samozřejmě výborný film. Tři a půl hodinky jsou sice moc a neškodilo by prostředek trochu víc prostříhat, ale zase je člověk už vycvičenej ze všech těch kokotin, co mají dneska povinně 2 hodiny +. Zlaté devadesátky s 90 minutovými stopážemi. Každopádně jak řekla moje žena, film byl "skvělý, ale strašný zároveň". Téma a jeho zpracování se vám dostane pod kůži.

Olověná vesta (1987)

Tak Kubrick, jasná pětka. Pomalu se prokousávám jeho filmama a těším se na další. Tenhle byl samozřejmě výtečný, tam není co dodat. Ztvárnění válečného kolosu, který pohlcuje člověka zaživa měl hlounku a režie byla samozřejmě do puntíku přesná. Vietnamská část polevila, ale to vůbec nebylo na škodu, člověk si aspoň vydechl a taky nepolevila proto, že by byla slabá, ale po tom drillu ze začátku.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Nejlepší spider-manovský FILM vůbec (nesrovnávám se seriály). Famózní animace, našlapaný scénář a bezva hudba. Všechno do puntíku super a takle by mělo Sony točit i filmy, nevím, proč to nejde.

Mizerové navždy (2020)

Ty jo, tak tohle je možná nejlepší díl trilogie. Jednička je sice kultovní, ale ony se v podstatě v devadesátkách nic jiného, než kultovky netočili. Natočit v roce 1995 klasický akční film bylo zkrátka tak jednoduchý jako dneska natočit sračkový film. O to více mě baví trojec. Taky mě trošku děsí, že jsem věkově a rozumově asi blíž k trojce, než k dvojce. A rozhodně jsem blíž ideově k Marcusovi, než k Mikovi, což je asi fajn, protože zde funguje brilantně psychologie a vývoj postav, kdy je Mike nepoučitelnej přestárlej floutek, který musí čelit zodpovědnosti příliš pozdě a Marcus je zase (rozumově) vyvinutej muž, který už nemá zač bojovat. Je to skvělé, Lawrence tady perlí tak, že co věta, to hláška. Will je furt ve formě a celkově mě režie baví víc než Bayova (já nejsem kdovíjakej obdivovatel jeho stylu, ačkoliv jeho filmy mám rád) a pocta jeho režii je zde na svém místě. Zkrátka dost možná nejlepší díl a to je vzhledem k tomu, že vychází v této době, naprosto neskutečný.

Dožeň, co se dá! (1999)

Naprosto luxusní komedie. Chytrá, vtipná a romantická linka je taky super. Nejde o to, že by byla jednoduchá, jak tady někdo píše, ale naopak je krásně čitelná a každý normální člověk se s ní může krásně ztotožnit a to je na scénáři krásné. Jinak je námět skvělý, sice je to nadnesené, ale vůbec nevadí, jako podklad pro hromadu gagů a hlášek to zafungovalo na jedničku.

Pravdivé lži (1994)

Tohle patří od mala k mým oblíbeným filmům a viděl jsem ho už celkem dost krát. Dokonce i dvakrát s ženou. Je to nejen akční, ale i komediální jízda, kde excelují úplně všichni ve všem a nejvíc skrytým pokladem snímku je asi Jamie Lee Curtis, která předvádí fenomenální výkon. Bill Paxton je zlatíčko a Arnie na svém vrcholu. Perfektní film.