Hlava 22 (2019) (seriál)

Zatiaľ najlepšia adaptácia kultovej knihy. Ale čítanie nenahrádza a nič nové neprináša.

Země (2021)

Hrdinkina nepraktickosť naozaj hraničila s pokusom o samovraždu, ale potom sa naučila, že najdôležitejšie vybavenie na prežitie v divočine je jeden zručný chlap. - Riešenie základných potrieb má terapeutický účinok.

Bastard (2023)

Vynikajúci western z obdobia kolonizácie odľahlých dánskych zemiakových polí s využitím inklúzie marginalizovaných komunít.

Pasažéři (2016)

Podrobnosti k dizajnu kozmickej lode Avalon. Áno, bar bol inšpirovaný Kubrickovým Shiningom. https://www.architecturaldigest.com/gallery/passengers-set-design

Ghosts (1996)

Štvrtá hviezdička pribudla až počas sledovania záverečných titulkov.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Keby to skončilo piatou epizódou, tak je to absolútna dokonalosť. Potom sa už začala prejavovať zotrvačnosť žánru, ale aj tak stále vysoký nadriemer.

Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa (2022)

Film, ktorý sa snaží ilustrovať knihu Miroslava Bártu Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají.  A ilustruje to prevareným spôsobom "vydajme sa do sveta s kamerou, aby sme zistili, či je svet v kolapse".  Robia to aj lepší: National Geographic takýmto spôsobom previedol do filmu knihu Jarreda Diamonda Guns, Germs and Steel. Zavesili na uznávaného autora bestselleru filmový štáb a prehnali ho po svete, aby vedecká práca vyzerala viac sexi a stala sa prístupnou aj pre občanov, ktorí nie sú schopní sústrediť sa na prečítanie knihy.

Neortodoxní (2020) (seriál)

Výborná miniséria. Verne popisuje mentalitu každej izolovanej komunity. Zvlášť smutné sú scény, kedy sa tragédia holokaustu používa na psychický nátlak na členov, ktorí zatúžia po slobode.  Žijeme v čase, kedy sa za slobodou uteká do Berlína...

Avatar: The Way of Water (2022)

Keby tie Sullyovie decká poslúchali rodičov a neliezli tam, kam im to výslovne zakázali, tak by nebolo o čom točiť - teda s jednou obrovskou výnimkou: vizualizácia planéty Pandora. Dal by som tomuto filmu štyri hviezdy, aj keby tam tri hodiny iba rybárčili, lovili, prechádzali sa po lese, jedli spolu pri ohni a rozprávali si príbehy. A možno by som dal takémuto filmu päť hviezdičiek, pretože exoskeletony, úteky z vybuchujúcej lode a nekonečné súboje a prestrelky som bol nútený vidieť už tisíckrát.

The Swan (2018)

Od doby Svěrákovho študentského projektu Ropáci sme sa zjavne posunuli vpred!  Problém je ešte naliehavejší, a študentské filmy majú kvalitnejšie triky.