Stopy spravedlnosti (2017)

Zápletka s "kódovými slovami" je dosť divná, ale inak zábavu nič neruší. Brosnan zostarol do krásy v štýle Conneryho, a Jackie Chan si vie poradiť aj bez výkrikov, grimás a efektného mávania ručičkami.

Svět podle Putina (2017) (seriál) odpad!

Ruský web INSIDER odhalil a presne popísal 20 lží, ktorými Putin oklamal Olivera Stona. Český preklad je tu: http://forum24.cz/lzi-mi-priteli-dvacet-lzi-kterymi-vladimir-putin-obelstil-olivera-stone/ Je trápne, keď režisér, ktorý je v USA za krutého kritika establishmentu, vystupuje voči autoritatívnemu polodiktátorovi ako nesvojprávna bábka. Za tento rozmer inteview dávam "odpad". Ako historický dokument "ako sa autoritár pohráva s užitočným idiotom" by si to samozrejme zaslúžilo 5 hviezd. Najväčší trapas západného novinára od návštevy G. B. Shawa v Sovietskom zväze.

The Orville (2017) (seriál)

Oveľa lepšie, než najnovší StarTrek. Epizódy sú väčšinou uzavreté, tak ako to bývalo v starých Star Trekoch - pointa sa nenaťahuje cez 10 dielov. A hoci celkové nastavenie je odľahčené, pravidelne načrie aj do hlbších tém.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Zaslúži si to každý jeden z tých štyroch zlatých glóbusov, ktoré to dostalo. V podstate na tom filme nebolo nič také výnimočné, iba... scenár, réžia, kamera, herecké výkony a hudba. Scenár otočil naruby všetky očakávané klišé. Asi trikrát som si počas toho filmu hovoril "tak teraz to môžu skončiť a nič nepokazia". A nepokazili.

Tvář vody (2017)

Ten film je v rámci svojho žánru úplne v pohode, strelená je doba, ktorá aj za príbehom, ako sa nemá upratovačka zaľúbila do "vodníka", vidí politické presahy. No a potom diváci túto drsnú rozprávočku hodnotením stlačia, aby bolo jasné, že si neprajú vo filme lovestory s obojživelníkom, pretože keď sa dnes upratovačky zaľúbia do obojživelníka, kde to bude mať koniec?

Únos (2017)

Príbeh, ktorý ešte trvá, sa nedá hodnotiť s odstupom ako obyčajný film. Veď o zrušení Mečiarových amnestí bude slovenský parlament znovu rokovať na marcovej schôdzi tohto roku 2017. Preto mu dávam 5 hviezd, čo u mňa znamená "osobný zásah".

Wonder Woman (2017)

V rámci žánru úplne v pohode. Mnohé filmy DC lezú na nervy svojím hraním sa na niečo, čím nie sú, ale to nie je prípad tohto filmu.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Varovanie učiteľa dejepisu: nenechajte sa zmiasť komediálnym vyznením filmu. Prakticky všetky fakty a vzťahy medzi postavami vo filme sú historicky pravdivé, vrátane takých detailov, ako že Malenkov mal pri poslednej schôdzi s Berijom namontované tlačidlo pod stolom, ktorým privolal vojakov, aby Beriju zatkli. Stalin po mŕtvici skutočne ležal na zemi celé hodiny bez lekárskej pomoci. V jeho vile v Kunceve sa skutočne odohrávali nočné pitky a premietanie amerických filmov až do ranných hodín. Poznámky, ktoré si Chruščov písal o tom, akým vtipom sa Stalin smial, sa skutočne mohli hodiť pri výsluchoch - prvé týždne boli zatknutí nútení písať svoje spomienky do najmenších podrobností. Berija bol naozaj sexuálny predátor, jeho obete po znásilnení dostávali kyticu: ak ju prijali, bralo sa to ako súhlas so stykom. Ak kyticu odmietli, skončili v gulagu. Znásilňovanie žien, aby sa k priznaniu donútili zatknutí manželia, bola bežná prax. Na záhrade Berijovej vily neskôr dokonca vykopali pozostatky zavraždených mladých žien. Molotovova žena Polina bola naozaj väznená Berijom, pokiaľ jej manžel zastával ministerské funkcie. Stalinov syn Vasilij bol skutočne alkoholik, prezident hokejového klubu VVS Moskva, ktorý mal leteckú haváriu v roku 1950. Generál Žukov sa skutočne podieľal na prevrate - zatýkaní Beriju. Pred Stalinovou smrťou skutočne prebehla veľká čistka medzi lekármi, ktorí boli obvinení zo sprisahania. Dokonca ani rozsah čistiek, kedy nočné mesto brázdili čierne automobily tajnej polície, nebol prehnaný. Strieľanie v pivniciach Ľubjanky naozaj prebiehalo rýchlosťou, ako si kat dokázal vymieňať zásobníky v pištoliach. A množstvo popravených naozaj zomierali s výkrikmi "Sláva Stalinovi!" na perách. Autor scenára mal dobre naštudovaného Solženicyna, Roya Medvedeva a Dmitrija Volkogonova. Takže, z tohto hľadiska je to skôr doku-drama, než komédia, hoci herci občas vedú smiech vzbudzujúce dialógy, ktoré však obvykle niekoho stáli život.