smatana.sk

Slovensko

3 body

• 3.8.2015  15:53
    Barbar Conan (1982)

Matka všetkých soundtrackov. Návod na sledovanie: 1. Uvedomte si, že je to skôr opera, symfonická báseň. Od libreta Rusalky tiež nemôžete očakávať Dostojevského ponory do psychiky nešťastne ženatého ruského úradníka. 2. Kvalitnú aparatúru a zvuk naplno! 3. Úvodné slová rozprávača Maka dajú aj nechápavým jasne najavo, že sa ocitáme vo fantazijnom svete, kde sa voda sypala a piesok lial, ešte skôr než oceány pohltili Atlantídu. 4. Bavte sa! 5. Za zhliadnutie stoja aj rozširujúce dokumentárne filmy - autori ako Oliver Stone a John Milius to mysleli vážne, ich cieľom bola pôvodne filmová séria porovnateľná s večne sa vracajúcim agentom OO7. Večná škoda, že to nevyšlo. 6. Nekazte si chuť Conanom Destroyerom alebo Red Sonjou, radšej si tento archetypálny opus pustite znova.

• 10.5.2015  10:27

Tesne po dopozeraní filmu som mal pocit, že sa postavy miestami správali nelogicky a režisér to pojal chladne. Ale potom som zistil, že o filme rozmýšľam ešte po troch dňoch.

• 4.5.2015  12:32
    Škyt (2002)

Je dobré si od začiatku uvedomovať, že sledujeme kriminálku s niekoľkými zákernými vraždami. Inak tempo filmu diváka ukolíše a ak bude chcieť chápať, bude si musieť film pustiť znovu.

• 12.4.2015  12:44
    Diplomacie (2014)

"Čo by ste robili vy v mojej koži?" "Kto by chcel mať takého otca, akým bol Abrahám?" Viac o "krvnej zodpovednosti" Sippenhaft je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Sippenhaft Rozsiahly rozhovor s režisérom: http://kultura.sme.sk/c/7753369/oscarovy-volker-schlondorff-skaredsie-mesto-ako-bratislava-som-nevidel.html#ixzz3YCNMYnqF Fakty z webu valka.cz: "50 ročný von Choltitz preberá 1.augusta povýšenie do hodnosti Generál pechoty, zakrátko je predvolaný Hitlerom do Wolfsschanze vo Východnom Prusku. 7.augusta o 12:30 sa stretáva von Choltitz s Adolfom Hitlerom, ktorýmu odovzdáva rozkaz v ktorom ho vymenováva do funkcie veliteľa posádky "veľkeho" Paríža. O dva dni dorazil do Paríža s poverením demonštrovať silu nemeckých okupantov ( vojenské prehliadky), tvrdo trestať všetky akcie hnutia odporu a pripraviť mesto na boj do posledného muža. 23.augusta Hitler vydáva telefonicky von Choltitzovi rozkaz : " Paríž nesmie padnúť do rúk nepriateľa, ak áno iba ako rumovisko. Von Choltitz cez vyslancov ( švédsky generálny konzul R. Nordling) tajne vyjednáva s predstaviteľmi Spojencov a parížskej Resistance a tým udržuje v meste zdanlivý poriadok, čím zabráni zničeniu mesta. Nadruhú stranu vytvára u velenia, že sa chystá úplné zničenie Paríža, keď sa spojenecké vojská blížili k Parížu rozčúlený Hitler volá generálovi von Choltitzovi a žiada ho o hlásenie zo slovami "Brennt Paris?!" (Horí Paríž ?!). V tej dobe sa už dohodol s francúzskym generálom Philippe Leclercom. Dňa 25.augusta 1944 o 14:45 podpisujú generál Leclerc, general von Choltitz a plukovník "Rol" Henry Tanguy (predstaviteľ parížskej Resistance FFI) kapituláciu parížskej posádky, nemecký generál po jej podpísaní utrpí ťažký infarkt. Nasledujúce tri roky strávi v britskom zajatí, s ktorého je prepustený v apríli 1947."

• 12.4.2015  11:56

Názorné vysvetlenie, prečo mohol byť James Bond ženatý len asi dvadsať minút. Nie je nič úchylnejšie, ako použitie techník tajnej služby na riešenie manželskej krízy. Ale vždy v pravom momente hodí Arnold nejakú hlášku, a bavíme sa ďalej.

• 12.4.2015  11:47
    The Artist (2011)

Režisér Hazanavicius uvádza, že bol inšpirovaný najmä osudom herca Johna Gilberta. http://blogs.indiewire.com/theplaylist/director-michel-hazanavicius-reveals-the-source-material-that-inspired-the-artist Rudolph Valentino, ktorého môže meno hlavnej postavy (George Valentin) pripomínať, zomrel v roku 1926, teda rok pred uvedením prvého zvukového filmu Jazzový spevák.

• 7.3.2015  13:30

Historka s autami je priam prípadová štúdia eskalácie konfliktu.

• 14.2.2015  16:28
    Spása (2014)

Žáner v kryštalicky čistej podobe. Príbeh realistický, postavy bez zbytočných superschopností. Naviac, hlavným hrdinom je Európan, veterán z dánsko-nemeckej vojny.

• 10.2.2015  08:33
    Kód Enigmy (2014)

Ako to bolo s Enigmou naozaj, píše Karel Pacner tu: http://technet.idnes.cz/enigma-konec-valky-turing-0ys-/vojenstvi.aspx?c=A150129_144149_vojenstvi_kuz Zaujímavé úvahy Michala Rybku na margo tohto filmu, prečo sú géniovia častokrát arogantní bastardi alebo aspoň nepochopení samotári: http://pctuning.tyden.cz/multimedia/hry-a-zabava/32993-tezky-zivot-geniuv-aneb-nejen-o-lamani-kodu-enigmy

• 9.2.2015  14:36
    Carnivale (TV seriál) (2003)

Taký zlý seriál od HBO som ešte nevidel. Áno vynikajúci kolorit 30-tych rokov v USA, slušné herecké výkony, ale ten PRÍBEH... nanešťastie mi trvalo až do polovice druhej série, kým už bolo jasné, že dej sa potáca odnikiaľ nikam, a nepomôžu mu ani postupne vŕšené prejavy všemožnej mágie, fanatického náboženstva, parapsychologických schopností a symbolov tajných spoločností. Autori si nechali otvorené dvere do tretej série, ktorá po zásluhe nikdy nebude. - Autori asi svoje pochybnosti v priebehu tvorby seriálu zaháňali citátom Phineasa Barnuma, ktorý v jednej epizóde zaznie z úst cirkusáka: "Každú minútu sa narodí jeden hlupák."

• 17.1.2015  23:50
    Šakal (1973)

Otec technothrilleru Forsyth v dobe, kedy divákovi stačila jedna odstreľovačská puška a podrobný popis policajných postupov, a medzi Talianskom a Francúzskom existovali hraničné kontroly.

• 17.1.2015  23:42

Autori skopírovali úspešnú mustru z prvého dielu, hneď v úvode sa k tomu priznali, na záver to dorazili do absolútneho extrému a je to v poriadku.

• 11.1.2015  12:44

Film s takýmto rozpočtom a technickým spracovaním by mohol mať aspoň jednu myšlienku. Údery striedajú výbuchy a pohľady na znechutené grimasy militantného mývala. - Musel som si opraviť chuť sledovaním jednej epizódy staručkého Twilight Zone, ešte z doby pred Gagarinom, a tam dokázali s tromi chlapmi v montérkach (akože skafandre), tromi fľašami na vodu a jedným samopalom urobiť kvalitné, inteligentné sci-fi. To, že je niečo z komiksového univerza, predsa neznamená, že to musí byť zlátané z klišé.

• 10.1.2015  21:20

Všetci poznáme osudy úspešných konkvistadorov: Pizarra, Cortésa. Ale ako vyzeral osud konkvistadora, ktorý tú svoju vysnenú indiánsku ríšu nenašiel?

• 5.1.2015  23:36

(Komentár obsahuje spoilery, takže kto nevie, že Titanic sa nakoniec potopil, a chce sa to dozvedieť až z filmu, nech nečíta.) - Na rozdiel od druhého dielu, počas ktorého som sa nudil a pozeral na hodinky, to trojka zachránila. Je to Tolkien na steroidoch: tam, kde v knihe Bard vystrelil jediný šíp, film predviedol 5 minút streľby, dračích náletov, dračích príhovorov, a streľby z kuše vyrobenej z dvoch mečov a vlastného syna. Keďže tento film slúži len "na pozeranie", 3D verzia stojí za príplatok. ALE. Tolkien by bol nepochybne pobúrený. Iste, Jackson za pomoci najnovšej techniky vytvoril úžasné ilustrácie pôvodného diela, a premenil rozprávku na film pre dospelých. Avšak Jackson nepochopil - alebo vedome nevyužil - základnú silu príbehu, ktorá povyšuje Hobbita nad bežné príbehy pre deti. Tolkien Hobbita cielene napísal ako CESTU TAM A ZASE NASPäŤ, cestu k dospelosti. Ako zasvätený znalec mýtov vybudoval Hobbita (ale aj Pána Prsteňov) ako INICIAČNÝ PRÍBEH. Samotná bitka piatich armád nie je v knihe kľúčová - väčšinu z nej Bilbo strávi v bezvedomí a jej priebeh sa dozvedá len dodatočne, z rozprávania. Podstatná je premena nezrelej osobnosti na osobnosť zrelú, ktorá dokázala prijať svoj údel a zohrať svoje poslanie. Táto základná rovina je vo filme absolútne potlačená, zaniká pod tonami bitiek, oblúd, zemných červov, terénnych kamzíkov, pancierovaných svíň, šermiarskych súbojov a poskakovaní elfa po padajúcich kameňoch. V knihe totiž Bilbov odvážny manéver s drahokamom oddiali vypuknutie bratovražednej vojny o cenný čas, až kým tri armády neprinúti spojiť sa útok Bolgových skřetov. Divák sa nedozvie, čo sa stalo s Arcikamom a ako bol vyriešený spor medzi Kráľom pod Horou, kráľom elfov a ľuďmi z mesta. Je to niečo podobné, ako keby dejepisec detailne popísal bitky druhej svetovej vojny a zavŕšil ich atómovými výbuchmi, ale nenadviazal by na to rozdelenie Nemecka, vytvorenie železnej opony a začiatok studenej vojny. (Iste, dá sa to - ale otázka potom znie, načo sa tými bitkami vôbec zaoberať, ak nám neumožnia lepšie pochopenie súčasnosti.) Jackson vytvoril úžasný POVRCH, ale neprenikol do vnútra príbehu. Jeho film ponúka show, ale nesprostredkuje katarziu. Niečo podobné sa udialo aj v Pánovi prsteňov, kde Jackson "odstrihol" celé Vyčistenie Kraja (traja hobiti - veteráni sa vrátia do Hobitína, kde medzitým zavládla totalita, udavačstvo, "policajný štát", a dokážu na základe svojich skúseností zorganizovať úspešný odboj aj bez kúzelníkov, elfov a akýchkoľvek magických rekvizít). Pán Prsteňov má však viacero iných silných línií (Aragorn, Gandalf, Galadriel, Théoden...), takže sa to dá akceptovať. Hobbit však inú podobne silnú líniu, akou je iniciácia Bilba, nemá. A tak Jackson pridáva love-story medzi trpaslíkom a elfkou a vypichuje Thorinovu "dračiu nemoc". Takže iniciačným príbehom pre súčasnú mladú generáciu zostáva neochvejne Rowlingovej Harry Potter. Ak vás bližšie zaujímajú iniciačné mýty, odporúčam bravúrnu analýzu Tolkiena z pera Zdeňka Neubauera - "O cestách tam a zase zpátky". Vyšlo aj knižne, tu je skrátená verzia: http://netexty.blogspot.sk/2010/09/neubauer-o-cestach-tam-zase-zpatky.html

• 2.1.2015  01:18

Dokonalé herecké výkony všetkých postáv - dcéra, matka, manžel, milionárka, posadnutý vyšetrovateľ s tvárou dobráckeho chlapíka...

• 30.12.2014  00:19

Presvedčivý noir, najmä v detailoch: prísne utajená príprava dokonalého zločinu, avšak manželka neodolá, aby si pár dní pred zavraždením svojho manžela nevyskúšala pred zrkadlom čierny klobúk a závoj.

• 30.12.2014  00:14

"Čo môže byť prirodzenejšie, než piráti naháňajúci sa za pokladom?" - Pôsobivé prostredie baníckej osady začiatku 20. storočia - Ťažko v tomto animáku nevidieť inšpiráciu pre mnoho iných filmov - napríklad ostrovy, vznášajúce sa vo vzduchu v Avatarovi - ešte aj ten obrovský strom bol podobný.

• 25.12.2014  14:42
    Detektiv Marlowe (TV seriál) (1983)

Ako by mohli ženy odolať hrdinovi, ktorý má takú skvelú budúcnosť za sebou.

• 25.12.2014  13:15

Forsyth ako jeden zo zakladateľov žánru technothrilleru sa vyžíval v technických detailoch - v prípade knihy Štvrtý protokol to boli napríklad podrobne popísané sledovacie a protisledovacie postupy. Toto sa do filmu samozrejme preniesť nemohlo podariť. Ale - pozerateľné, už len kvôli mladému Brosnanovi.

• 25.12.2014  13:11
    Pozemšťan (2007)

Na slušné sci-fi naozaj netreba nič viac, než dobrý nápad a pár hercov, ochotných ho zahrať.

• 20.12.2014  21:44
    Rašómon (1950)

V súčasnosti zaujímavé asi už len asi z hľadiska histórie svetového filmu. Pri viacerých scénach nie je jasné, či nejde o frašku.

• 9.12.2014  14:27

V Chandlerovi bol vždy veľmi dôležitý voiceover. Bez drsných komentárov a občas aj vysvetlení drsného hrdinu z románovej predlohy zostala neprehľadná zlátanina postáv, ktoré klamú, zatajujú, prekrúcajú svoje výpovede a pomedzi ne sa prepletá strýco Bogart, ktorého sa pokúšajú baliť o dve generácie mladšie prerastené teenagerky.

• 5.12.2014  13:37
    Lucy (2014)

Ak človek neočakáva viac, než pekne sfilmovaný komiksovitý príbeh, nebude sklamaný.

• 5.12.2014  13:31

Áno, je to sladký rodinný holwoodsky doják. Ale spomenul som si na priateľa, ktorý sa vrhol pred turistov, obdivujúcich západ slnka v horách, s výkrikom: nepozerajte sa na to, je to gýč! Príbeh sa v skutočnosti odohral vo Veľkej Británii, v ZOO Dartmoor: http://www.dartmoorzoo.org.uk/ Rozdiely medzi filmom a príbehom/spomienkovou knihou Benjamina Mee: - Benjaminova manželka zomrela až po kúpe ZOO - dôvodom na kúpu bolo skôr úmrtie jeho otca a potreba presťahovať sa jeho matky - kúpa ZOO nebola výsledkom náhleho rozhodnutia - vybavovanie kúpy trvalo 2 roky - neušiel im medveď, ale jaguár - deti boli podstatne mladšie (4 a 6 rokov) - skutočnú ZOO otvárali 7. 7. 2007, dátum vo filme bol zmenený na 2010, asi aby príbeh vyznieval aktuálnejšie. Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/We_Bought_a_Zoo

• 6.10.2014  13:57
    Ostrov (2005)

Prvá časť filmu výborná, a pri pasáži, kde lekárka jemne držala rodičku za nohy a plakala, som si hovoril "toto bude silný film". Potom prevážila teenagerská zložka Lincolnovej a režisérovej osobnosti a vypukli zbesilé naháňačky na motorkách, lodiach, lietadlách až do jediného možného konca. Zmarená šanca roka.

• 4.10.2014  14:47

Ďalší film, vysvetľujúci teenagerom, aké je dôležité prijať sám seba, aj so svojimi krivými nohami a inými superschopnosťami. Tentokrát pozerateľnejšia verzia s menším množstvom nezmyselných výbuchov, naháňačiek a súbojov, než je v sérii obvyklé.

• 28.9.2014  07:45

Pokiaľ máte ambíciu dotiahnuť to na skrachovanca, alkáča a súčasť inventára najbližšieho výčapu, ktorá len civí, žmurká a udržuje si hladinu alkoholu v krvi, tento film je pre vás priam metodickým materiálom.

• 27.9.2014  12:48

Kto v komentároch k filmu píše o "puberťáčkach", nevie, o čom hovorí - 18 ročné ženy predsa dávno majú pubertu za sebou. (V tomto veku sú 4 roky "strašne dávno"). Enid a Rebecca sú adolescentky, - raná dospelosť, ťažké to obdobie, kedy už je fyzicky a psychicky dospelý, avšak sociálne sa len vymaňuje z pozície dieťaťa. Tento film je asi najlepšou štúdiou adolescencie, akú som v živote videl. To nepretržité čiernobiele delenie sveta na "milujem - nenávidím", cool - trápne..., tá možnosť byť vo svojom živote všetkým, čo som schopný si vymyslieť, a sústavné narážanie na obmedzenia "systému", a na ľudí, ktorí sa do adolescentných krabičiek "cool - trápny" rozhodne nezmestia (Seymour). Tento film je skvost, a scény ako prezentácia študentských výtvarných diel, úvodná scéna s prestrihmi televízneho rokenrolu s pohľadmi do domácností, alebo návšteva v obchode s erotickými pomôckami si zaslúžia niekoľkonásobné zhliadnutie.

• 15.9.2014  11:14
    Šéf (2014)

Príjemný film s výborným soundrackom o tom, ako hlúpy kuchár ku šťastiu prišiel. Vo filme cítiť motívy z výborného seriálu TREME: New Orleans, kuchárske scény, hudobné scény, a celá linka s kuchárom bojujúcim o svoj priestor s majiteľom firmy je vlastne príbehom šéfkuchárky Janette Desautel. Len je to stlačené do jedného celovečeráku a roztiahnuté po viacerých štátoch USA. Ale oplatí sa vidieť už len kvôli Scarlett Johansson naaranžovanej na pohovke a sledujúcej, ako jej šéfkuchár pripravuje večeru.