Ninjova nadvláda (1984)

Už jen pro úvodní scénu by stálo za to, se na film Ninja III podívat: během několika desítek sekund stihne zlý ninja vyvraždit nejen všechny hráče na golfovém hřišti, ale i téměř celou policejní jednotku i s posádkou vrtulníku. Následující děj je o zabíjení těch asi pěti dalších, přeživších, policistů po ninjově smrti, kdy v těle extrémně pohledné černovlásky vraždí policisty díky kouzlu proneseném těsně před svojí smrtí. Po až groteskně vypadajícím začátku se odvíjí poměrně seriózně vyprávěný thriller s nadpřirozenými prvky, který občas sklouzne k absurdně působícímu ději, naštěstí ale jen ve scénách, kde nadsázka neohrožuje dějovou strukturu. V době svého vzniku musel film způsobovat nejednu ninja mánii (např. díky tomuto filmu Cannon rozjel sérii Americký ninja) a nejedno dítko muselo odpřísáhnout svoji věrnost japonským válečníkům. I z dnešního hlediska je Ninja III velmi zábavná, a po všech stránkách povedená, podívaná.

Terminátor (1984)

Ultimátní sci-fi klasika. Nic není třeba dodávat.

The Tripods (1984) (seriál)

Jako fanda podivných "dětských" seriálů jsem byl při sledování Tripods vyloženě nadšenej. Část mého nadšení lze přičíst tomu, že jsem si vždycky přál vidět přesně takovýto seriál, s takovýmto obsazením a přesně s těmito kulisami, a až doteď jsem nevěděl, že ho v polovině 80. let natočili. Úžasná, temná atmosféra se line celým seriálem. Musím pochválit autora předlohy za dobře napsané postavy. V neposlední řadě i za takové scény, jejichž zahrnutí v seriálu by u Spielberga neprošlo - zašlápnutí dítěte Tripodem. Nejfantastičtější na seriálu je ale vůbec ten podivný svět: v něm se lidé po šestnáctém roku života nechávají podrobit operaci mozku - dobrovolně, jelikož všichni dospělí Tripodům slouží -, která je zbaví veškerého nadšení a nápadů na různé lumpárny. U mě seriál obstál i jako horror a kvalitou je víceméně na jedničku - nějaké slabší díly tu ale, bohužel, jsou.

The Final Terror (1983)

Ačkoli má Final Terror velmi plochý děj hodný standardního slasher filmu, jako slasher funguje jen velmi málo. Vraždy nejsou ani trochu zajímavé a jejich četnost je na můj vkus velmi neuspokojivá. Zase takovou roli by to nehrálo, kdyby tu alespoň bylo přítomno nějaké to napětí - nebo třeba jen iluze, že to táborníci můžou od vražedkyně schytat kdykoliv, kdy se někdo z nich přiblíží k podezřelému křovisku. Název Final Terror má snímek zřejmě proto, že divák čeká tak dlouho na něco zajímavého, až se po bolestivých osmdesáti minutách dostaví finální scéna (a onen "finální terror"). Jako odměnu za čekání se divákovi dostane poměrně vtipného (ale ne moc dlouhého) závěru konfrontace táborníků s vraždícím monstrem. Ale že by to stálo za tu více než hodinu nudy? Ani náhodou. Raději se znova podívejte na nějaký díl z Pátků třináctého.

Thunder (1983)

Thunder je film spadající do kategorie natolik šílené, až je to dobré. Indián Thunder rozpoutá válku s policií a se stavební firmou, která se rozhodla postavit observatoř na indiánském území. Následuje víceméně doslovná citace prvního Ramba s jistými obměnami a výrazně slabší akcí, kterou se snaží zachraňovat výbuchy. Působilo to na mě, že to buď natočili strašně rychle anebo to natáčeli dlouho a štábu na vyšší kvalitu filmu chyběly nejen peníze, ale i schopnosti. Přesto - pokud překousnete technické nedostatky a fakt, že indián Thunder neumí ve skutečnosti dát ránu a přesto policisté padají na zem - je to fajn podívaná. Nejvíc jsem kroutil hlavou při scéně, když Thunder proskočil výlohou hlavou napřed, protože na protější zdi uvnitř obchodu uviděl bezvadnej luk - a samozřejmě se mu při tom nic nestalo. Půl hvězdičky navíc za krásné prostředí Monument Valley.

Wang ming ren zhe (1983)

Upřímně, tvůrci měli v ději pořádný chaos, ale co se týče děje věnující se ninjům, tam to fungovalo bez chybičky. Možná mi jen trochu vadily ty maďarsky znějící zvukové efekty, které při soubojích zní jako klepání hrnců na jiné planetě. Ze začátku, kdy se vysvětluje pozadí ninjů, je to hodně zajímavé. Pak se to ztratí do žánru krimi, kde ninjovští zabijácí spáchají řadu nevysvětlitelných atentátů, a v závěrečné třetině to konečně předvede zač je toho nineja. Závěrečné souboje stojí za to, vydržet až do konce.

Poltergeist (1982)

Po letech jsem si osvěžil paměť a musím konstatovat, že Poltergeist je opravdu fantastická podívaná, na které je velmi těžké hledat nějakou chybičku. Poltergeist je po všech stránkách dokonale vybroušený klenot, který by si neměl ujít žádný fanda filmového horroru. Nářez!

Rambo: První krev (1982)

První Rambo není vůbec špatný, jen působí trochu televizním dojmem ve srovnání s bombastickými pokračováními. Skvěle napsaný scénář, úžasná hudba a Sylvester Stallone v ikonické roli. John Rambo je prostě sympaťák, kterému nelze nedržet palce.

Lesní duch (1980)

Nenechte se odradit tím, že jde o produkci od Disneyho. Na něj je Watcher in the Woods až příliš velký maso, a už jen démonicky znějící hudba by vám měla říci, že jde o jeden z největších úletů Disneyho od dob grotesek s animovanými nacisty. Na filmu se mi líbila hodně fantastická atmosféra. Zlo v okolním lese z obrazovky málem vytékalo a dokonalému zážitku také přidal příběh s kolizí dvou alternativních realit. Jednoznačně se tímhle snímkem inspirovala herní série Silent Hill, a když přece jen ne, tak ty podobnosti tam rozhodně jsou. Velmi zvláštní film, jehož atmosféra by měla dostat každého.