Nabarvené ptáče (2019)

Nabarvené ptáče předchází buzz o brutalitě, či násilných scénách či o scénách, od kterých se musí divák odvracet. Čekal jsem nejhorší, toho tam bylo na sedm vteřin a ještě to nebylo ani vidět, zvuk a imaginace udělaly víc. Knihu jsem četl, takže žádnou větší míru pochopení, něhy či soucitu jsem věděl, že čekat nemám, ano film si nebere servítky, co se existence násilí na tomto světě týče - a toto násilí, ano, na tomto světě, je stále přítomno. Ptáče je syrové, naturalistické, bez jakýchkoliv příkras, je opravdu poetické, je opravdu mnohokrát krásné pro oči i pro uši a mnohokrát potěší mikrohereckými výkony. Mám k němu několik technických výtek, které mi zkazily dojem (občasný asynchronní zvuk s tím, co viděly oči, nepřirozené mluvení některých herců, někdy jsem hledal, kde kamera ostří a zachytával jsem spíše rozmazané kousky obrazu a někdy se stříhá až moc na můj vkus, ale to může být i rozpočtem apod.) Jinak za mě - povinná četba - film pro střední školy - jo, lidi jsou hnusný, schovávají se za kostely, za obrazovku počítače, za vrata a do stodoly, ale prostě jsou i hnusní a je dobré si to připomínat a nepolevovat v tom chtít od sebe i od ostatních to nejlepší, protože stačí jen trochu polevit a jsme zase v tomhle filmu a ptáčetem může být prakticky kdokoliv z nás a našich dětí. Díky za to, že film vznikl. Český lev jej snad nemine, Oscary bych mu přál, ale obejde se i bez toho, zaručí to jak předloha, tak úcta k ní. Byl to zážitek. A samozřejmě - hluboká poklona panu Marhoulovi.

Nabídka (2022) (seriál)

Obavy, jestli je taková látka vůbec potřeba, trochu rozptýlilo vysoké hodnocení tady na CSFD a pár pozitivních recenzí ze zahraničních webů. No a nakonec jsem té upřímné lásce k Puzově a Coppolově dílu podlehl (a bránil jsem se chvíli jako vždycky, když kvalitu předběhne hype). Láska tvůrců seriálu The Offer k filmu Kmotr je ale více než přesvědčivá (včetně potitulkových scén z natáčení) a kdo má Kmotra rád (mám ho v TOP2 společně s dvojkou), je tady doma. Břitkost dialogů nešetřící slovíčkem fuck na každém rohu dělá ze seriálu solidní komedii Scorseseho typu. Výjimečné scény (setkání s Marlonem Brandem, večeře před začátkem natáčení, výstupy naspeedované asistentky v podání Juno Temple a snad každá scéna s Matthew Goodem v roli Roberta Evanse - životní role?) ujišťují, že dramaturgové o seriálu přemýšleli, chtěli doručit zážitek a zasazení do historických reálií je baví. Co se týče produkce samotného seriálu, tak tam vyhrává na celé čáře nadšení všech zúčastněných a přebíjí jinak standardní nedostatky produkce pro televizní obrazovky. The Offer je seriál, který v životě rád uvidím i vícekrát, protože se u něj dobře bavím po celou jeho dálku s úsměvem na rtech :) A samozřejmě, že po shlédnutí si člověk musí pustit i Kmotra samotného, ne-li celou trilogii a má chuť i na všechny filmy Marlona Branda a Al Pacina a Francise Forda Coppoly a nakonec i Paramountu. A ten to udělal sakra dobře, protože tím předpokládám zvelebil půlku své databáze na online VOD portále. A do toho sedlo, že zrovna čtu životopis George Lucase, který s Coppolou strávil nemálo času :) Hollywood v plné parádě! P.S. I nad tím sebepochvalným pojetím Ruddyho jde přimhouřit oči :)

Náhradníci (2009)

Náhradníci se svižně rozjíždějí. Dynamická hudba, oblety kamerou nad velkoměstem, okamžitě rozvinutá zápletka...ale jak minuty běžely, film jakoby na nějakém imaginárním turistickém rozcestníku špatně vybral směr a na každé další křižovatce to bylo jen horší a horší. Můj dojem nakonec je, že estetičtější a působivější vjem poskytne i jediná stránka původního comicsu, než pohled na zkřivený obličej Bruce Willise. Ostatně, Mostow se musel dostat do nějaké tvůrčí krize nebo byly jeho představy nerealizovatelné, protože střih akčních scén a vůbec střih celého filmu vyloženě volal do světa, že nebyly prachy, ani nápady! To dokazuje i trailer, který cucá z prstu z celého filmu, jinak by asi opravdu neměl co nabídnout. Tímto jsem věnoval Náhradníkům času i řádek tak akorát dost. Doporučuji místo filmu comics a místo 88 minut ve světě lesklých náhradníků raději třeba Já, robota s Willem Smithem.

Na hraně zítřka (2014)

Ten Limanův "Bourne efekt" na konci je fajn :) Ani napodruhé film ani na moment nenudí, je dobře a poctivě natočený, má celistvý a celkem epický příběh, je zábavný, nadchnul a vrátil chuť chodit do kina i na sci-fi. A dá se o něm bavit.

Najděte mi hrdinu (2015) (seriál)

Celému příběhu trochu dává zabrat formát seriálu, kvůli němuž scénář vypráví víc, než nezbytně musí. Haggis má každopádně propracovanou nástěnku s postavami a od začátku ví, kam chce hlavní hrdiny i diváka dostat. Občasný patos, naivita a zjednodušování schémat politiky a komunitního života nakonec zaveze do správných kolejí v duchu "you piece of shit!" a člověk má na dlouho o čem přemýšlet. Dokonce bych řekl, že se to občas sveze až k socreal seriálům typu "My všichni školou povinní", naštěstí to posleství, že si sice za svá rozhodnutí neseme odpovědnost sami, ale že i blízcí lidé můžou občas pomoct s dost zásadními a pozitivními životními změnami, je ok. Předpokládám, že v Česku se bude tenhle typ seriálu vysílat v 23:30, až skončí všechny pořady o vaření, seriálové vymývárny a talk show s ušatým pudlem. V Česku je totiž důležité, aby postava třeštila oči na to, že pan A řekl paní B nějaký nesmysl. Místo, aby řešila, že venku se občas opravdu něco musí i řešit a to co lidí říkají a dělají by mohlo kromě panických nadávek tu a tam dávat i nějaký smysl.

Na jejích bedrech (2018)

Silný dokument o hlubokých jizvách a zachování vůle k životu.

Nákaza (2011)

Plný počet za vymakanost a za práci se znalostmi, které sloužily jako předloha pro scénář. Líbil se mi ten syrový, dokumentární popis možného krizového vývoje s předvídáním možného chování lidí, od nejvyšších špiček po nejobyčejnější kousky na konci globálního hodnotového řetězce. Uvěřitelné, skvěle zpracované a bez zbytečných thrillerových akčních scén. Odcházím intelektuálně nabažen, navýsost spokojen. A ztotožňuji se i s KF: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/novinky/clanek.phtml?id=718716 V podstatě vzdělávácí film.

Náměstí Spasitele (2006)

Režisérovi Krauzemu se až mučivě realisticky podařilo odvyprávět příběh ze sídliště, takový jakých znám osobně i z okolí desítky, ale nikdy jsem nebyl přítomen celistvě až takto na dřeň. Ve fantasticky zahraných hlavních rolích herci vyobrazují tři světy - typickou tchýni s nevyřešeným a ambivalentním osobním přístupem k životu, syna slabocha, který o sobě nechává rozhodovat jiné a snachu, jejíž život nepatří nikomu, ani jí samotné. Všem postavám chybí málo vůle ke změně, a když jí dosáhnou, většinou za to platí nebo nárokují nepřiměřenou cenu. Tři osudy, které se navzájem prolínají, ale jakoby byly od sebe vzdáleny nekonečně daleko. Že nedostatek peněz má vliv na rodinné vztahy je známo, ale tady hraje podstatnou roli pasivita, s jakou protagonisti řeší svoje problémy. Lenost a deprese Beaty, nerozhodnost Bartka a schizofrenost jeho matky jsou silnými mocnostmi v jejich světě a neschopnost dialogu pak vyústí v tragický konec. Polský film příjemně překvapil kulturního ducha, ale zanechal v hlavě tíživé myšlenky.

Na nože (2019)

Přemrštěně stylizovaná úplně obyčejná detektivní zápletka s jemným společenským přesahem. Ale nebylo to úplně zlý.

Na pokraji slávy (2000)

Produkcí sice dost televizní formát, ale soundtrackem, scénářem, náladou a perfektním castingem Patricka Fugita do hlavní role výrazně vybočuje a maluje úsměv na tváři po celé stopáži. Moc fajn film. Jeden z těch lepších objevů na HBOMax.