Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Dokumentární

Recenze (1 235)

Lékořicová Pizza (2021)

Pět hvězd za Greenwoodův soundtrack, za malé charaktery Seana Penna, Bradleyho Coopera a mnoha dalších (Alanin otec válel) a za tu filmařinu hlavně. Užil jsem si to jak jako good mood, tak jako malé napětí mezi hlavními protagonisty, jejichž vztah neustále chodil po tenkém nebo spíše neurčitém laně. Ale jak říkám, hlavně pět hvězd za kameru, za práci se scénami, za barvy, zvuk, hudbu, atmosféru, za dlouhé scény, břitké dialogy, scény s komparsem vyplňující celou místnost, ulici, školní dvůr, restauraci, cokoliv. Bez zeleného plátna, bez detailu na jednu hlavu po dobu pěti minut. Čistá filmařina, čistá práce. Anderson asi chtěl něco jako svého Tarantina a chvílemi jsem měl pocit, že dělá i něco lepšího. Jako celek to ještě Tarantino není, ale v detailech je to rozhodně klasika. Andersona ale nekriticky obdivuju, protože, kdo doručí Magnolii, There Will Be Blood nebo Phantom Thread má u mě slávu zaručenou a nemůže už nikdy nic úplně podělat.

Mizející mlha (2021)

Vizuálně podmanivé, transcendentální obrazem i zvukem, magické a schopné vyprávět, upoutat i bez zbytečných slov a dialogů. Silná režisérská vize. Ne úplně jednoduchý divácký zážitek. Nakonec obohacující umělecký dojem, který přetrval i po skončení.

Chicago (2002)

Nic mě na Chicagu nebavilo, od první minuty to jede takovou tu neviditelnou strunu, kteoru má jen málo filmů, že mě to něčím vysloveně irituje, kalkulem, podbízivostí, nevěrohodností...nevím čím ještě a nechci to znovu vidět. Asi mi to nejvíce asociuje pocit, že tohle byl ten rok, kdy se dal Oscar vyhrát lobbyingem namísto kvalitou v soutěži s Hodinami, Pánem prstenů Dvěma věžemi a Pianistou. Ani jednomu z těchto filmů, jejichž kvalitě čas jen přidal, nedosahuje Chicago ani po kotníky.

Elvis (2022)

Hudební promíchané sekvence fungují skvěle jako parádní videoklipy. Soundtrack bude v hledáčku, i Elvise jsem si párkrát v autě po filmu pustil. Jeho život mi přijde nezajímavý pro filmové zpracování až běda a postava plukovníka Parkera mě iritovala přeexponovaným charakterem, který je jednou v nadhledu, jednu po uši v dluzích a vyjeveně civí na představení, u jehož zkoušek musel před tím (kdyby se to mělo stát v reálném světě) strávit hodiny a být na vše připraven. Nevěřím tedy filmu hrané scény, ale hodně jdu na ruku hudbě a střihu. Baz Luhrmann by měl dostat do ruky krásný rozpočet na nějaký seriál o hudbě druhé půlky dvacátého století, ve kterém se míchají styly a ovlivňují se navzájem umělci z různých koutů světa a žánrů, to bych se vznášel v jeho podání blahem. Jinak je Elvis nadstandardní podívaná, hudebně kreativnější než Bohemian Rhapsody nebo Rocketman, Ray nebo Love & Mercy, ale filmově za jejich pevným příběhem ve všech třech případech lehce pokulhávající. Společných jmenovatelů mají nemálo, pokud budu mít chuť na rhytm and blues a rock and roll, vím kam teď šáhnout, pokud budu chtít lítat u Crocodille Rock, tak tahle scéna v Rocketman taky šlapala třeba jako I Don´t Need No Doctor v Ray jak rychlovlak.

plakát

Dalších 365 dní (2022) odpad!

Strávím s tím filmem pouze tuto chvilku pro řečnickou otázku. Proč si to někdo s hodnocením Odpad vlastně pustí dobrovolně, když ví, co ho čeká?

plakát

Filmy našeho dětství - Krotitelé duchů (2019) (epizoda)

Formující film na hranici mezi ještě dětským filmem a už trochu dospěláckým filmem. Perfektní na letní kino. Ale dokument není o Ghostbusters, ale o těch, co ty duchy museli honit při produkci a že jich bylo. Zábavné připomenutí jedné z největších klasik filmového plátna, televizních obrazovek (druhý film při spuštění TV Nova) a VHS nosičů.

plakát

Filmy našeho dětství - Hříšný tanec (2019) (epizoda)

Tohle byla překvapivě hodně dobrá zábava o tom, jak vzniknul úplně jiný film, než jaký měl vzniknout. Za úspěchem není vždycky dokonale vysoustružený plán, ale někdy i znouzectnost. Zábavné vzpomínání na VHS klasiku.

plakát

Filmy našeho dětství - Jurský park (2021) (epizoda)

Takhle jsem Jurský park určitě neznal a co jsem o něm kdysi četl v Cinemě bylo mezitím úspěšně zapomenuto. Pěkné sentimentální vzpomínky na ikonu blockbusterů.

plakát

Volejte Saulovi - Saul Gone (2022) (epizoda)

Perfektní tečka. Kapku smířlivější, než bylo třeba. Ale i tak už teď je to historie. Jasný, že bez kontextu celého seriálového vesmíru se ani nedá hodnotit, nadto se ty dvě série dokonale provázaly a vytvořily unikátní vesmír jak obsahem tak formou.