187 - Kód pro vraždu (1997)

Pochmurna zalezitost z prostredia perifernych u.s. High schools. Vydarena. SLJ este nikdy nesklamal, a ani v tomto filme tomu nie je inak. Jeho perfektny vykon + sugestivne spracovenie filmu, vdaka ktoremu som sa velmi lahko stotoznil s hlavnou postavou + soundtrack od Massive Attack?! Oh yeah, homie..

Hitokiri (1969)

Osud jedneho "neotesaneho" samuraja, ktory sa sice mecom ohanat vie, ale rozumu mu az tak stedro nikto nenadelil. Velmi mi pripominal klasicku postavu Takeza. Urcite by som vyzdvihol samotny pribeh a mozno trochu necakany zaver filmu. Suboj v uzkej ulicke je tiez skvely, a velmi ma pobavila pasaz Izo-vho fanatickeho behu na "zmeskanu akciu". Naopak, proti vyssiemu hodnoteniu z mojej strany, je neuveritelne dlha stopaz na tak (z mojho pohladu) kratky scenar. Taktiez niektore velmi zaujimave postavy ako Takechi alebo Shinbei, nedostavaju takmer ziadny priestor, hoci by na to potencial mali. Namiesto toho sa opakuju tie iste sceny dookola, ako napriklad opity Izo, ci uz v bare alebo doma. Nepopieram, ze zahrate je to Katsu-om skvelo, ale presviedcanie o tom viac-krat po sebe bolo u mna neziaduce. Cakal som viac..

Vzpoura (1967)

Dalsi Kobayashiho genialny film. Uz prvy monolog ma dostal: "Najradsej by som videl v dueli Vas dvoch, viem vsak, ze ani jeden z Vas do neho nechce, aby neublizil rodine porazeneho". Nasleduje 120 minut nevidanej dramy, v ktorej sa tazka atmosfera da krajat, pricom celemu filmu kraluje dokonala kamera. Ospevovat Mifuneho herecky vykon urcite netreba. Zujimavostou pre mna bolo, ze je to prvy film kde som ho videl s chonmage (kl. samurajsky uces s vyholenou castou hlavy). 100% bez vahania.

Post Mortem (2010)

Trochu nudny film, ktoreho "dej" sa odohrava v Chile pocas prevratu v 70tych rokoch. Dominuje mu hlavna postava charizmatickeho postarsieho muza (vyzera ako nejaka ikona undergroundoveho umenia:), svojraznym sposobom dvoriaca anorektickej varietnej umelkyni. Vo filme sa napriek jeho relativne kratkej stopazi, nachadza velmi vela dlhych a uplne zbytocnych zaberov, ktore celkovo narusaju konzistenciu filmu - ten nie je ani lubostnou dramou na pozadi nelahkych udalosti, ani politickym filmom. Celkovy dojem u mna zachranil z cista-jasna perfektny zaver, ktory urobil slusnu bodku za predtym dost rozpacitymi pocitmi.

Muž bez minulosti (2002)

Uzasny absurdny humor je hlavnou devizou tohto snimku, ktory ukazuje ze kazdy zivot sa da zit, a ze aj na tom najvacsom smetisku sa da vyhrabat stastie.

Lollipop Monster (2011)

Velmi pozitivne prekvapenie na navsteve filmoveho klubu - pestrofarebny film po kazdej stranke, ci vizualnej (vsuvky komixovo-depresivnych animacii), hudobnej (skvely sound fiktivnej kapely "Tier") alebo scenaristickej (dej je teda poriadne trhly). Film ignoruje vsetky klise a ukazuje krasne absurdny pohlad na "usporiadane" rodinky dneska. Pribeh sa odviha na osudoch dvoch na prvy pohlad uplne odlisnych stredoskolacok, ktore si k sebe najdu cestu a zistuju, ze su si vlastne velmi podobne. Jedina skoda, ze druha polovica filmu uz tak nestiha tej bravurnej prvej. Tempo nestandardnej dramy sa trochu zvolni, a divak s usmevom na tvari sleduje morbidny finiš ciernej komedie. Po takto skvelom debute musim drzat palce reziserke, pri dalsej filmovej tvorbe..

Nepohodlný (2005)

Silna tema, slabsie spracovanie. Vyzdvihujem velmi kvalitnu kameru a posobivy emotivny zaver, no navzdory tomu ma film takmer 70% stopaze vyslovene nudil. Mam dojem, ze z toho ako "world fucks Africa" sa dalo vytlct omnoho viac. Fiennes mi vo svojej roli vobec nesedel, a dej mi pripadal zahlteny zbytocnymi informaciami a celkovo taky nijaky. Musim ist tento krat proti davu a davam slabe 3***.

Shutter (2004)

Kvalitna azijska ducharina. Spolocne crty, resp. inspiracia the Ring/the Grudge je nespochybnitelna, no vobec mi to neprekazalo, pretoze tieto povazujem vo svojom zanri za top. Suhlasim s nazormi, ze rozuzlenie zapletky je mozno az prilis okate, no nakolko film asi nie je urceny iba pre narocneho divaka, za velky nedostatok to nepovazujem. Tymto komenterom vzdavam hold osobe, ktora obsadila postavu mrtveho dievcata - hoci aziatky sa mi vo vseobecnosti velmi pacia, pohlad na tuto slecu ci v jej zivej alebo nezivej podobe mi sposoboval riadne depresivne stavy :)) Suma-sumarum: velmi podareny horor, pri ktorom som sa par krat poriadne zlakol a zaver odhalujuci priciu bolesti krku hlavneho hrdinu ma naozaj dostal.

Nebe a peklo (1963)

Vynikajuca drama, thriller a detektivka v jednom. Film, ktoremu nie je co vytknut, snad len jednu zbytocne rozvlacnu pasaz, kedy sa na zaporaka „sije buda“. Film natoceny v 60-tych rokoch, no velmi modernym stylom a nepochybne posluzil ako inspiracia viacerym sucasnym filmom, ktorych zapletka sa toci okolo unosu a vykupneho. Vynikajuco natocene, s dvoma snad najlegendarnejsimi japonskymi hercami v hlavnych ulohach, so skvelym scenarom, a tazkym zaverom presne podla mojho gusta!

Tetsuo (1989)

Nuz, aspon viem co znamena cyber-punk movie.. Rozhodne ale tomu chcem dat este druhu sancu .