Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Velmi nudne. Snahu o ponurost a bezvychodnost atmosfery kvituji, ale bitka s vrrky daleko prevysuje, jak v kvalite provedeni, tak v zabavnosti zaverecnou bitvu, ktera je pouhou parodii na bitvy jake nam Jackson slibil uvodem Spolecenstva prstenu, s nekolika tak do oci bijicimi nelogicnostmi, ze jsem si jich vsimnul uz pri prvnim sledovani v kine (cela taktika boje Elfu). A ten Legolasuv surfing???

Špína Londýna (2002)

Celkem povedene drama o tom, jak jsou vsichni nelegalni pristehovalci chrabri a jak je nebozatka prohnily zapadni svet vyuziva. No to jsem trosku prehnal, neni to takhle jednostrany, ale silne to k tomu smeruje. Vybornej vykon Chiwetela Ejiofora a klasickej nadstandart Sergiho Lopeze, kterej je snad dnesni nejvetsi zapornackou hvezdou.

Telefonní budka (2002)

Pekne solo Colina Farrella, vynikajici herecky hlasovy projev Kiefera Sutherlanda a vyborny ucivilneny policista Foresta Whitakera.

The Hire: Beat the Devil (2002)

Tak tohle se nekomu v BMW opravdu povedlo, prijit s necim takovym. Gary jiny nez skvely byt neumi a Scott si chysta filtry na jeho pozdejsi trhaky.

Udělení milosti se zamítá (2002) (TV film)

Velmi drsny a neucesany televizni film, jak jen je Jiri Svoboda umi, s extra dobrym obsazenim. Dolansky i Hadek jsou talentovani mladi herci o kterych jeste urcite uslysime.

Válka (2002)

Velmi trefne natoceny film o cecenskem konfliktu. Cely snimek je jako hlavni hrdina Ivan, neobvinuje, neciti se jako obet, jenom komentuje a poukazuje na postoje a nazory vice ci mene zucastnenych stran a osob. Sasa Chadov, navzdory sve vizazi, ktera pripomina spise Krystofa Hadka, hraje nadmiru realisticky a z dvacetileteho "vyslouzilce" se stane zabijakem s obdivuhodnou samozrejmosti, snad proto, ze nic jineho v zivote nemel na vyber. Je to vypoved o jedne ruske generaci, o jedne valce a o jednom bojovnikovi. Balabanov si nehraje na valecny film typu Cerny jestrab sestrelen, nebo Devata rota, ale pritom udrzuje akci v mezich autenticity, nekdy az prilisne. Kdo nekdy videl video Cecenskych povstalcu, kde se chovaji k ruskym zajatcum s tak beznou krutosti, jako na zacatku filmu, vi, ze reziser to zachytil velmi verohodne, hlavne co se zvukove stopy tyce. Nevim jestli se reziserovi podari nekoho presvedcit, aby se zacal venovat problematice Cecny, ale kazdopadne se mu povedlo pozvednout kvalitu ruske kinematografie.

V Číně jedí psy 2 (2002)

Levna rozpoctem, ale kupodivu velmi prijemne koukatelna cerna komedie o nenapravitelnem, cholerickem kriminalnikovi, umirajicim zlodeji, o jeho synovi, masovem vrahovi zen zamilovanem do seriove sebevrazedkyne, dvou kucharich a jednom naprosto nesikovnem elektrikari. Misty velmi vtipne a velmi krute a kazdopadne nejlepsi, nejmorbidnejsi a nejvtipnejsi postelovy rozhovor jaky lze videt.

Ztracen v La Mancha (2002)

Prumerny dokument o zajimave osobnosti a jeji zoufale snaze o uskutecneni vysneneho projektu. Je tu velmi dobre zachyceno, jak reziser od pocatku svuj film nezvlada. Nevenuje se dulezitym detailum a nedava na rady kolegu profesionalu a nakonec cely film zkrachuje na tom, ze si nedokazal zajistit herce hlavni role a nebo nahradu za nej. Prvni pulka je jen priprava a pusobi celkem balastnim dojmem,kdezto druha je sviznejsi a velmi dobre zachycuje cloveka, ktery hrozne chce, ale nic pro to nedela.

Zvrácený (2002)

Celkem novatorsky pristup k filmu a tim nemyslim, ze je to pozpatku jako Memento, ale ze film jde od zapletky po obdobi nevinnosti, takze se reziser musi sakra snazit, aby si divakovu pozornost udrzel i po scene znasilneni. Ty nasilne sceny jsou natoceny tak realisticky, ze by se mi chtelo napsat az s laskou. Myslim, ze kdyby se Noe nesnazil sokovat za kazdou cenu a podobnou scenu vlozil do normalne beziciho filmu, melo by to mnohem drastictejsi efekt.

25. hodina (2002)

Civilni a syrovy film o zivote. Specialne si vsimete sceny, kdy Nortonuv Monty nadava v zrcadle na vsecho a na vsechny a hlavne na sebe. Tolik strizlivosti a pravdy bych od americkeho filmu nikdy necekal.