kaprson

kaprson

Vítek Kaprálů

Česko

• 23.5.2019  12:34
    Benátky, ostrovní klenot (TV film) (2012)

slabší 4* - krásné záběry, vcelku komplexní pohled na současnou podobu města (včetně aktuálních problémů), doplněný několika detailními zajímavostmi a oživený konkrétními lidmi, chybí více pohledů do historie

• 4.4.2018  15:00
    1890 (TV seriál) (2017)

Také vrtkavé... mezi 2-3*

• 20.2.2018  14:59
    Nové objevy ve starém Egyptě (TV seriál) (2002)

u dokumentů oceňuji v první řadě množství a úroveň poskytnutých informací, což je zde na výši, archeologie (obzvlášť starověku) mě baví od školních škamen, takže poutavost mi přináší už samotné téma bez potřeby zvyšovat atraktivitu dramatickými filmovými postupy, navíc průvodce seriálem, velmistr č.egyptologie dr.Indiana Verner, je ultimátní expert a je mi potěšením mu naslouchat (mimochodem to platí i o hlasu P.Rímského, pokud není nadužíván ;-)

• 20.2.2018  12:04
    Mandragora (divadelní záznam) (1971)

výteční herci (Husák, Somr... Hrzánovo fyzično) vs. obehraný motiv (aspoň dnes už), i když lehce stravitelné délky

• 20.2.2018  11:45

Obsahově za 3*, hodnocení posouvám vzhůru za famosní oživnutí Vincentových obrazů (barevné pasáže), svým způsobem unikátní zážitek, jakoby malby vystoupily z rámu (anebo my vstoupili přímo do pláten) a zprostředkovaly nám malířovo vidění světa.

• 5.2.2018  16:06

za Kirka, který si svou postavu dával s chutí a hodně mě bavil, zaokrouhluju nahoru

• 18.12.2017  11:29

Před premiérou VIII jsem po 2 letech mrknul na VII, která mě v r.2015 slušně řečeno pramálo potěšila, a přiznávám, že v mé lebkovně došlo k její částečné "rehabilitaci" - stále mi vadí zásadní problém přehnaných schopností necvičené Rey, nelíbí se mi digitální Snoke, který jak kdyby vypadl z Pottera, a okatě okopčený děj s omletým motivem Hvězdy smrti (potřetí za poslední 4 díly !), když mohli vymyslet funglovku. Nebýt těchto minel, dal bych 3*, protože to odsýpá, humoru je tak akorát (a není tak trapný/nemístný jak často v VIII) a akční scény se povedly solidně. Líbily se mi triky bojových sekvencí, které připomínají časy modelové "váhy a hmatatelnosti" původní trilogie víc než příliš digitálně vyhlazené prequely. Působivé jsou některé výjevy - reminiscence pádu Impéria, jako ruiny popadaných křižníků, roztavená helma DV apod. Původně jsem měl velký problém s Kylem, ale napodruhé mi přišla tato postava zajímavější a s potenciálem do dalších dílů, ovšem jen pokud s ní pokračovatelé příhodně naloží. Bohužel 3 nové kladné charaktery na mě neudělaly dostatečně silný dojem, aby si mě některý získal, nicméně v tomto díle jsou snesitelné (což ovšem není mnoho). Finální vypořádání s Hanem Solem (scénu na mostě) jsem napoprvé považoval za hodně mizerný způsob rozloučení s oblíbenou postavou, teďka se k tomu nestavím až tak odmítavě, pořád si ale umím představit lepší "ukončení kariéry" starého pašeráka. I tu rozšlápnutou mandarinku jsem napodruhé "zbaštil" bez nakyslého výrazu v ksichtě. "Roztomilý" robůtek se dá. Jo a bavily mě Chewbaccovy posuňky.

• 1.11.2017  16:56

a samozřejmě "Hodný, zlý a ošklivý"

• 9.10.2017  13:04

Škoda přemrštěné stopáže, pomalé tempo je často příjemně hypnotické a vtahující, ale jindy působí nadbytečné protahování scén, poslední cca 1/2h už mi otupovala pozornost. Vyšktl bych vágně podanou linii rebelujících replikantů (s heslovitými replikami :-), chybělo mi nedotažení linie Tyrellova nástupce a zklamalo závěrečné střetnutí se zápornou replikantkou (doufal jsem v zapamatování hodnější finále). Ostatní aspekty filmu v čele s nádherným vizuálem (ozvěny lokací pův.filmu i jejich rozšíření za okraj L.A.) a hudbou (často dunivě atonální, jindy variující motivy z Vangelise) bez problému - příběh ok (i když odvyprávět se dá za polovic doby), herci solidní, atmosféra velmi působivá, přesto se z ní do značné míry ztratil typický "noir" a hlavně jistá křehkost, která v původním filmu (v podobě např.Sebastiana a jeho "hraček" nebo scén s Rachel u klavíru v Deckardově bytě) dodávala příznaky právě té hledané esence "lidskosti". / PS: rozhodně se vyplatí velké plátno

• 26.4.2017  13:46
    Masaryk (2016)

Při hodnocení filmu pod bezprostředním dojmem po představení bych se klonil ke 4*, s krátkým odstupem a vzhledem ke skutečnosti neodpovídajícím scénám vydávaným za obsah "podle skutečnosti" zase spíš ke 3*. Řemeslně výborné, herecky vesměs taky (Roden skvělý), jistý emocionální dopad to na konci na mě mělo. Zatím ale dávám 3*, případně změním v budoucnu po opětovném shlédnutí v TV, obzvášť dojde-li k rozdělení filmu na prodlouženou dvoudílnou verzi, jak jsem někde četl. / Aktualizace 2018: tak ne, po 2-dílném TV uvedení nechávám na 3*, dokonce mi víc sedl o něco dynamičtější filmový sestřih

• 19.12.2016  12:30

Oproti epizodě VII., kterou jsem loni takřka nevydejchal, je pro mě Rogue One obstojný počin s uceleným příběhem, který plynule přechází do klasické ep.4. Je pravda, že postavy jednotlivých povstalců nejsou prokreslené a většinou není zřejmá jejich osobní motivace, proč se staly rebely, ale jako typy v podstatě válečného filmu mi byly představeny dostatečně, abych k nim zaujal postoj a přilnul tak akorát, jak se sluší na "bezejmenné" vojáky, o jejichž činu film vypráví. Chválím, že hrdinové umírají a lze vidět i odvrácenou tvář povstání na straně obětí. S grafiky "oživeným" Tarkinem jsem problém neměl a tvář Leii byla (naštěstí) vidět jen na vteřinku. Líbilo se mi, že v poslední části filmu bylo znát sílící tlak Impéria (ačkoli trochu moc chybujícího) a na konci jsem měl pocit, že se povstalcům akce zdařila jen tak tak. Hlavní záporák filmu (bílá uniforma) mi sednul, robot byl zábavný, bitvy povedené. Hudbu jsem vnímal a vyhovovala mi, přestože taktovkou nemával sám Mistr. Naopak slabší mi přišel Whitaker, což jsem nečekal, možná za to může vyměklý dabing, který mi k jeho postavě vůbec nepasoval. Hlavní slabinu vidím v prostřední třetině filmu, která mi přišla místy natahovaná a nudnější a kde bych uvítal nějaký ten střih (včetně pár delších monologů). Zaplaťbůh tam nebyla žádná vyložené trapná figura nebo WTF scéna. Závěrečné bravurní školení lorda Vadera laserovým mečem počítám mezi nejhustější scény celé ságy.

• 14.7.2016  16:18
    Krajinou domova (TV seriál) (2014)

záběry kvalitou, šíří a perspektivou v našem prostředí dosud nevídané, trefné charakteristiky a vypíchnuté zajímavosti daných oblastí, jen v tom komentáři je patosu a v hudbě monumentality příliš i přes zjevný záměr... PS: dalším dílům bych se nebránil a jako poslední tečku - finální epizodu - bych zúročil nápad naší maminy, totiž kontrastně krásám ukázat z ptačí perspektivy severočeskou hnědouhelnou pánev jako memento stinné stránky lidských zásahů do "krajiny domova"

• 2.2.2016  13:50

Uvádím pořadí dílů od nejoblíbenějšího, jak se mi líbily při posledním shlédnutí (2015). Lomítko odděluje úrovně obliby: Hra - Turecké náušnice / Lodní uzel - Černé rukavice - Malý a velký vrah / Kaprova smrt - Lady Macbeth z Vinohrad - Telegram z Neapole - Přísaha - Případ lichého střevíce - Špion přijede v sedm (v téhle velké skupině se pořadí mění podle nálady) / Otisky prstů - Svědomí

• 9.10.2015  16:17
    Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál) (1989)

Nejoblíbenějších 10 dílů po nedávném opětovném shlédnutí: 1.Stopa / 2.Krev / 3.Mechanoskopie / 4.Tým / 5.Otisk / 6.Bertillonáž / 7.Paprsek / 8.Poslední odvolání / 9.Rekonstrukce / 10.Vlas - - - Návdavkem bych vyzdvihl ještě poslední díl (Neznámý) - ačkoli má námět na pohled neatraktivní, řeší se v něm možná nejzajímavější problém (identita), který zároveň vytyčuje i překračuje hranice kriminalistiky/soudnictví. "Inu, justice je opatrná."

• 16.6.2015  16:10
    Panoptikum Města pražského (TV seriál) (1987)

Uvádím pořadí dílů od nej-, jak se mi líbily při posledním shlédnutí (2015). Lomítko odděluje úrovně obliby: Letní přeháňka - Příběh z dovolené / Hokynářská balada - Laková krabička na čaj / Děvče od vody - V tom starém domě - Pan rada v Paříži / Potkat Anděla - Funus - Atentát na ministerského předsedu

• 2.4.2015  16:16
    Hercule Poirot (TV seriál) (1989)

Seriálu HP jako celku dávám 4* za celk.dojem, výpravu, stylizaci, herce atd. U jednotlivých krátkých epizod známkuji hlavně zápletku, případně zábavnost (Hastings a Japp ;-) či atmosféru.

• 2.4.2013  15:10

slabé 4* samozřejmě jedině po odmyšlení bezprecedentního PP, který balancuje mezi tragikomičností (útok lízátky) a nechutností (celkově, zejména ovšem pacholíky), což činím zcela ojidiněle coby profláklý vyznavač komiksového 4lístku z archaických dob (nepostižený člk nechť si z mého hodnocení odmyslí *). Animace mi přijde skvělá, adekvátní komiksu, hudba velmi dobrá, hlasy hlavních postav přijatelné (konkrétně v mých představách P a F akurátní, na M jsem si zvykl, jen ten B mi přijde vyměklý), příběh ujde, i když pro menší děti je moc komplikovaný - volil bych přímočařejší děj (ve stopáži ubrat 15min), humorných momentů vcelku dost, ale klidně mohlo být i houšť (v kvalitě i kvantitě)... Rád jsem viděl své dětské hrdiny "rozhýbané". PS: Bude-li nějaké příště, pak upozadit těžkotonážní PP a zvolit svižnější příběh, tematicky posunutý třeba k přírodě-výletnictví / prázdninám-cestování. Anebo se svézt na pirátské vlně a zpracovat "Poklad Kapitána Kida", to je šlágr.