Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Wow, dlouho jsem čekal na ten správný čas, až si tenhle film pustím a vyplatilo se. Jeho vysoká úroveň, vtip, zápletka, i psychologické rozbory postav, činu a místa jsou úchvatné a myslím, že tohle dílo se zapsalo do historie filmu opravdu tučně. Neskutečné, jak se všechno může stat relativní i u tak jasného činu jako je vražda s očitými svědky a hmatatelnými důkazy. To musíte vidět!!!▐ Zajímavosti: * Jak pokračovalo natáčení filmu, režisér Sidney Lumet postupně měnil čočky delších ohniskových délek tak, aby se pozadí uzavíralo a vytvářelo pocit klaustrofobie * Ve filmu se neobjevuje žádná žena v hlavní roli. V komparsu je jediná * Všechny porotce známe pouze číslem, jen v závěru filmu se představí porotce 8 Henry Fonda a 9 Josef Sweeney. Fonda jako Davis, Sweeney jako McCardle * Ačkoliv jménem známe jen dva z porotců, povolání známe u desíti z nich: 1- fotbalový trenér, 2- pokladník, 3- vlastník roznáškové služby, 4- burzovní makléř, 6- malíř, 7- prodavač, 8- architekt, 10- podnikatel, 11- hodinář, 12- pracovník v reklamě.▐ Moje hodnocení: 95%

Most přes řeku Kwai (1957)

Úžasně strhující dílo mapující životy a osudy britských válečných zajatců v Jihovýchodní Asii při stavbě mostu přes řeku Kwai. Britská morálka a odhodlání v kontrastu japonského smyslu pro čest a odvahu jsou zajímavým porovnáním vlastností dvou válčících stran. Zajímavosti: * Ačkoli most byl ve filmu zhotoven za dva měsíce, ve skutečnosti byl postaven na Cejlonu britskou společností pro filmování za osm měsíců. Byl dlouhý 130 metrů a 15 metrů vyčníval nad vodou. Dělalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. To vše bylo zničené během pár sekund a celkové náklady byly 85000 liber, což by v roce 2002 bylo asi 1,2 milionů liber * Po natočení závěrečné scény dopravil producent Sam Spiegel natočený materiál na pět různých letadel, ale minimalizoval riziko ztráty * Skutečný major Saito byl narozdíl od Sessue Hayakawy jeden z nejrozumnějších japonských důstojníků * Skutečný most přes řeku Kwai byl po dvou letech užívání v roce 1945 zničen * Moje hodnocení: 90%