Jonah Hex (2010)

Jen těžko lze mluvit o nějakém zklamání ... Je to snůška naprostých nesmyslů a černá díra v kariéře několika slušných herců. Další film, který si vcelku naivně naběhl na pokračovaní, které nikdy nevznikne, když se producent podívá na výsledky návštěvnosti. Protože na takovou kravinu nebudou chodit ani ti největší komiksoví fandové.

Karate Kid (2010)

Jak mohl skončit remake kraviny z 80tých let? Lépe než bych čekal - řemeslně dokonce o dvě třídy lépe. Stejně jsem se na to ale nebyl schopen dodívat až do konce.

Když kámen promluví (2010) odpad!

To, že je Dušek pošuk, ještě není nic špatného. Salvador Dalí byl taky šílenec, ale zároveň byl génius, který si své šílenství plně uvědomoval a udělal z něj tvůrčí metodu. Je hodně bláznů, kteří svoji poruchu dokážou kreativně použít, a když ne, tak alespoň drží pysk. Duška bylo možné tolerovat, dokud svou nonkonformitu používal jako inspiraci pro své herecké projekty, teď ale ze sebe dělá mesiáše, vysvětluje vesmír a lidi mu to žerou - nebo se, nedej bože, řídí jeho radami. A v okamžiku, kdy se autoritou pro každodenní život stává psychicky vyšinutý člověk, tady máme problém, panstvo. Hlavně mu nezapomenu to, že do Česka přitáhl Monforta - evidentního podvodníka, který tvrdí, že se živí vzduchem, má na svědomí několik úmrtí členů své sekty a v Brně radil nějaké mladé holce, aby přestala krmit své dítě a rozvedla se s manželem, pokud by se proti tomu postavil. Pokud Dušek dělá z takového grázla světce, tak je spoluviník a patří buď do kazajky nebo za mříže. Tečka.

Kick-Ass (2010)

Nemám rád filmy, u jejichž sledování se cítím trapně. A tady jsem se skoro červenal. Američani prostě nedokážou natočit vtipnou parodií vyhraněných žánrů, protože k nim nemají patřičný odstup. Proto musel Zombieland "prohrát" s Shaun of The Dead, proto se u Defendora a Kick-Ass cítím jako starý páprda, který si prohlíží své fotky z rané puberty. Uhrovité a s rovnátky. Jedinou slušnou americkou variací na téma superhdinů tak zůstává "Unbreakable", který musel Amíkům natočit Ind.

Klinika (2010)

Tentokrát tomu nepomohly ani obvykle tak osvěžující australské příchutě - slunce, rudé písky a scénář, který neběží vždy podle hollywoodské šablony. Herci jsou fajn, hudba a kamera velmi uspokojivá ... ale co z toho, když to jako celek nemá hlavu ani patu, od křečovitého nápadu až po hloupou kulminaci. Sympatický pokus, ale když si to vezmu kolem a kolem - naprostá ztráta času.

Kniha přežití (2010)

Jsou okamžiky, kdy ani Denzel Washington nepomůže. Kniha přežití má dobrý start - hezkou kameru, dobré obsazení (Washington/Oldman/McDowell), dramatickou hudbu a velkookou Milu Kunis. Jenže tím to všechno končí. Book of Eli svou vyumělkovaností a velkohubou, zoufalou snahou o stylovost prohrává s přirozenou syrovostí The Road. "Cesta" má ostatně mnohonásobně lepší scénář a postavy. Nejlepším příkladem jsou zde rabující a znásilňující tlupy : v The Road - nespoutané hordy nevypočítatelných primitivů, zde - černobílé, šablonové kreatury v kostýmech. Největší průšvih je ale zápletka - osamělý muž putující zdevastovanou krajinou, prorok, který dostal od Boha úkol zachránit poslední existující exemplář Bible. Tady se někdo přiotrávil kadidlem.

Konspirátor (2010)

Vedle Scorseseho další schopný režisér, kterému postupující senilizace a narůstající počet dioptrií nenávratně zkorodovaly estetický vkus. Redford kdysi uměl komorní dramata ("Ordinary people") i malebné krajinky ("The Horse Whisperer") - to ještě nebyla klíčovací plátna a celá estetika obrazu stála a padala s řemeslem kameramana a střihače. Scénografii "Konspirátora" asi lepila horda mlaďochů v After Effects - celek totiž vypadá jako plochá, televizní produkce s počítačově dokreslenými budovami a komparzisty. Jo, měl bych říct něco o ději ... Škoda, že si toho moc nepamatuju, protože jsem počítal pixely.

Králova řeč (2010)

Naprosto dokonalé zvládnuté drama s bezchybnou volbou herců a překvapivě velmi záživným tématem. Velmi jsem ocenil koncepční práci s kamerou - blízké detaily s malou hloubkou ostrosti, klaustrofobní rybí oko, netradiční záběry (král téměř vyděšeně nacpaný do rohu pohovky). Právě tyto fígle skvěle navozují pocit nejistoty a zoufalosti, který může divák cítit společně s titulním hrdinou a zároveň dodávají drápky tomuto jinak velmi konzervativně zpracovanému snímku. Nenápadně ale systematicky si mě tenhle film ukradl - přes počáteční nejistotu jsem zjistil, že v polovině jsem napnutý jako kšandy. Firth a Rush podávají životní výkony, je to opravdu radost sledovat. Povinná položka.

Kuky se vrací (2010)

Nesedlo mi to úplně dokonale - výtvarné pojetí je vynikající, ale trochu ho kazí tuhá animace loutek. Příběh se hezky vyvíjí, ale bohužel je zaplněn zbytečnou vatou. Postavám jsem přišel na chuť až někde v polovině filmu. Svěrák jede s dialogy na půl plynu. Zasloužilo by si to čtvrtou hvězdu za originalitu, ale když já se místy tak nudil ...

Legenda o sovích strážcích (2010)

Chtěl jsem se na to podívat víceméně z donucení, abych byl v obraze, a prvních 20 minut jsem se ještě nervózně ošíval, po prvních dvou dynamičtějších scénách jsem se ale nechal svést. Austrálie (opět!!) + velmi propracovaný fantaskní svět ("ježíš, svět sov? co ten Snyder kouří?") + temná atmosféra (kdy na rozdíl od klasického rodinného filmu skutečně nevíte, co čekat) a nakonec úžasná animace a vůbec celý design každé jednotlivé sovy a sovičky. Užil jsem si to jako desetiletej klučina.