Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Horor
  • Krimi

Recenze (1 490)

plakát

Menu (2022) 

Jak si už povšimlo pár recenzentů, asi se nám ustálil nový žánr - satira "eat the rich". Po Sans filtre (2022), Infinity Pool (2023), Ready or Not (2019), nastavujeme příslovečné zrcadlo luxusním restauracím. V tomto případě spíš lopatu, protože víc těžkopádně už to asi fakt nešlo. Film měl velké ambice, Fiennes a Taylor Joy hrajou jako cuml, výsledek ale jen tak tak dosahuje kvalit průměrné epizody Black Mirror. Jako jednohubka fajn, vracet se nehodlám. P.S. Definitivně jsem se přesvědčil, že Nicholas Hoult je jeden z nejhorších herců nové hollywoodské generace - suverénně selhal jak v dramatických, tak komediálních polohách. To se musí umět.

plakát

Zločiny budoucnosti (2022) 

Viz má recenze na konkurenční počin Cronenberga juniora. Nejnovější otcův film mi bohužel příliš zaváněl sebestřednou pózou, abych si ho užil. Celá premisa by vystačila na hodinovou filmovou povídku, tady je ale natažená na hranici únosnosti mdlými dialogy v mdlých exteriérech, opepřené tu a tam lízáním orgánů. Od klasika žánru bych čekal víc. Plusy: trio Seydoux, Mortensen a Stewart. Mínusy: celý zbytek obsazení, rozplizlý scénář, archaické synťáky, slabé CGI a praktické efekty. Slabší průměr, Mistře.

plakát

Infinity Pool (2023) 

Hele, přiznám se, že pro mě ten filmový souboj otec-syn vyhrál junior. Když to srovnám s otcovým "Crimes of the Future", připadá mi synův "Infinity Pool" víc svěží, kompaktní a uvěřitelný (i když starý Cronenberg nestojí ani o jednu z těch nálepek). Nahoru to táhne Alex a Mia, pro mě je tu jedna hvězda nahoru za vynikající halucinační scény. Nakonec jsem tomu dal průměr, protože film ve třetí části ztrácí dech a ta krásně houstnoucí atmosféra postupně vyčpí do prázdna. Škoda.

plakát

Renfield (2023) 

Cage je přesně tam, kde má být - v roli vědomě pitoreskní, přestřelené postavičky. Zbytek obsazení se v tom ale ztrácí. Výsledkem je sice překvapivě poživatelný, ale hodně nesourodý guláš parodie, horroru a akční řežby, který před krachem zachraňuje pár trefných hlášek, parodický odstup a hlavně poměrně krátká stopáž. Být to o dvacet minut delší, šel bych s hodnocením níž.

plakát

Barbar (2022) 

Místy klišé, místy překvapivé závany originality. Nenápadná povídka o chybě AirBNB postupně košatí do nečekaných směrů a končí solidním brutálkem. Dvě hvězdy nahoru za herce a vizuál. Jedna hvězda dolů za sušený cecek.

plakát

Men (2022) 

Výborný mix černého humoru, body horroru, alegorie a LSD tripu, to vše vizuálně svůdné a herecky výborné (a to jak v případě tradičně silné Buckley, tak životní příležitosti Roryho Kinneara). Jistě, smrdí to artovou pózou, ale co, sedlo mi to a už několik dnů se k tomu vracím. A opět poklona pro A24, že se nebojí mrštit penízkem na tak bizarní, střelené projekty.

plakát

Ono (2022) 

Osvěžující horůrek/satira, který příjemně vybočuje mimo žánrové mantinely. Kdyby to mělo ve střední části lepší creature design, byla by to velmi silná čtyřka.

plakát

John Wick: Kapitola 4 (2023) 

Vlastně bych měl být rád za to, kam jsme se jako diváci dostali. Dokonce taková béčková slátanina jako JW4 může mít úchvatný, vypiplaný vizuál, za který by se ještě před deseti lety nestyděla největší režisérská jména. Je to krásná, barevná, béčková sračka, která sama sebe bohužel bere čím dál, tím vážněji (debilitu scénáře podtrhuje postava slepého zabijáka). Tatam je syrová jednička, John Wick čtyřkou vykulminoval do rokokově rozmlsané a vygradované opery, která je svou nalíčenou, vyškrobenou, patetickou dramatičností jednoduše směšná. Víc už ne, prosím. P.S. S širokými záběry bohužel taky vyhřezla na povrch skutečnost, jak komicky Reeves působí coby elitní zabiják - v bojových sekvencích přešlapuje, jako by měl plnou plenku.

plakát

Smrtelné zlo: Probuzení (2023) 

Přiznám se bez bití utrženou končetinou, že celá série Evil Dead šla vždycky totálně mimo mně, a to jak v horrorových, tak komediálních fázích. Toto považuji za první vydařený film v celé te smutné anabázi - dost možná proto, že k režisérskému křeslu nepustili Raimiho, kterého společně s Jamesem Wanem a Robertem Rodriguezem považuju za trestuhodně nadhodnocené patlaly, ve kterých by se talentu nedořezal. A klidně mě za to hoďte do drtiče dřeva. Velmi slušné tři s náběhem na čtyřku.

plakát

65 (2023) 

Chudák Driver, šlápnout do takového hovna dinosauřích rozměrů. Vlastně si ho teď vážím ještě víc - odehrál svůj slušný standard i v tak naprosto lajdáckém filmu, jako tento. Protože kromě hezkých záběrů bažin tady opravdu nic nestojí za pozornost, je to příliš skromné na velkolepý akčňák a příliš blbé na komorní drama s dinouši v pozadí. Scénář je plný monumentálních kravin a děr, interakce dvojice hrdinů skřípe, zvláštní efekty jsou až komicky zastaralé. Škoda. Hlavně divákova času.