Rivalové (2013)

Tak takhle to tedy tenkrát bylo. Asi, možná. Prý. Ale co na tom sejde, máme tu po dlouhé době osvěžující jízdu, která se svou všeobecnou „líbivostí“ zasekla na předních příčkách všech žebříčků a drží zuby nehty. A řekl bych, že si to i zaslouží. Poctivý požitek z dobrého herectví a kvalitní filmařské práce, jak vidno, lze uspět i bez „wow momentů“ a podobných komerčních kokotin. Herr Brühl jede jako dobře promazané BMW, australský Brad Pitt úspěšně udržel rozkošný kyselý ksichtík po celou stopáž filmu, a všechno šlape pohromadě líp, než převodovka Nikiho Laudy. Takže všeobecná spokojenost, jen jedna věc mi brání přidat tu poslední hvězdu… Znovu už bych to prostě vidět nemusel. 4*

Rohy (2013)

Rohy jsou prostě In. V nejbližší době si musím přelousknout předlohu od Kinga jr., abych přišel na to, co tím chtěl básník skutečně říci, ale ať už ji popadl Aja z jakékoli strany, jde o víc než příjemnou, stylovou podívanou, která má k perfektnímu zážitku sice skončit klasicky cca o půl hodiny dřív, ovšem ani srandovní, komiksový hellboy a přeslazené slzavé údolí mě nedonutí upálit poslední hvězdu z celkového hodnocení. Přimíchat do pekelného koktejlu trochu víc nihilismu na úkor hollywoodského patoku, mohli jsme se výrazně posunout směrem k domácí, kultovní metě, ale ani jako nevšední známost na jednu noc, která dovede přikovat k obrazovce (téměř) po celou stopáž, si ode mě nezaslouží nic menšího, než plné skóre a slova obdivu. Zase jednou nechávám kritického ďábla dřímat na obláčcích kávového výparu a mentolových cigaret. Zcela bez výčitek. 5*

Scary Movie 5 (2013)

Letošní poměr debilních vs. vtipných fórů dopadl vyjmečně ve značný neprospěch filmu, poznamenaného očividně velmi slabou režií a scénářem, ale občas se ten správný ScaryMovieovský feeling vynoří, a pokud máte v živé paměti snímky, do kterých se David Zucker strefuje, tak to musí nutně vykouzlit úsměv na tváři každého "retardovaného spoluobčana". Ze sálu bych asi odcházel těžce zklamán, ale pro gaučovou projekci to není žádné zlo. Pochroumané 3* za nejslabší díl série.

Stoker (2013)

Úchvatně prostoduchá story natočená tak brilantně, že se od toho člověk prostě nemůže odlepit. Každý záběr, každý odstín a každý pocit jde dokonale ruku v ruce s tím následujícím, takže si uvědomíte až teprve po hodině a půl, že se tam vlastně skoro nic nedělo. Stokerovi po asijsku se snaží uchvátit perfektními detaily tak moc, že už bych se na to znova podívat snad ani nechtěl. Ovšem na andělskou tvářičku se znamínkem krásy, a rozevlátou sukýnku, co k ní patří, se hledí rozhodně hezky, na poprvé tedy jednoznačně neublíží. Příjemné souznění k sobotní podvečerní depresi, lepší 3*

Sviňák (2013)

Sviňák zvládnul zaprasit celé filmové plátno poctivou, hutnou a výživnou špínou, ale když přišlo na úklid, nebyl po ruce žádný decentní hadr, kterým by ten bordel stáhl, aby taky divák viděl někam trochu dál. McAvoy je prvotřídní a naprosto uvěřitelné prase, schizofrenická zoo jako by vylezla přímo z Kubrickova Osvícení, ale víc než několik blažených chvil zvráceného potěšení po téhle hloubkové sondě do života průměrného, zdravého muže v nejlepších letech nezbylo. Ovšem i za to se cení. 3*

The Door (2013)

Dostal jsem se ke komentování tohoto filmu až po nějakých dvou týdnech, a celkem s překvapením zjišťuji, že už si vlastně vůbec nepamatuji, o čem to bylo. Toť budiž asi nejlépe vypovídající hodnocení. Vím, že jsem se párkrát celkem příjemně vyděsil, párkrát dost nudil a jednou či dvakrát jsem měl náladu to vypnout, ale Shadow People se mi vytratili z hlavy stejně spolehlivě, jako rumový dýchánek z minulé soboty. Na zkrácení chvíle nespavcům, když už všechny Kingovky znáte nazpaměť a plata s Diazepamem zejí prázdnotou, to možná poslouží spolehlivě, ale nic víc bych od toho nečekal. Slabší průměr, 3*.

The F Word (2013)

Možná, že to ty svíčky všude okolo... Ale přísahám, že jsem chtěl pouze zahnat kouř z cigaret. A třeba za to může prostě jen Daniel, i když tentokrát nechal rohy doma na věšáku. Nebo mý vystydlý kafe, ze kterýho stoupal podivnej dým. A vůbec, je to celé takové hloupé. Naivní. Asi se mi to ve skutečnosti ani nelíbilo... Nebo jo. 5*

Uvnitř mé hlavy (2013)

Od prvních minut nepříjemné, jako pohled ze skalního výběžku do rozbouřeného útesu těsně před odrazem. Ovšem po dopadu do ledové vody nečeká rozhodně žádná úleva. Magic Magic provází pozvolna z jedné deprese po druhé, ale nadšení kupodivu stoupá, až do studené sprchy, která odezní přesně tam, kde má. Milé překvapení z nenápadného snímku, který ukazuje střízlivým pohledem to, kam je schopna se chorá mysl vydat. Paradoxně tím působí ale ještě víc znepokojivě. Pro mě tenká hranice mezi 4 a 5*.

V/H/S/2 (2013)

Každý, kdo se těšil na další porci roztřesené zvrácené kreativity, která se nebojí ukázat "na vlastní oči" to, co na vlastní oči rozhodně vidět nechcete, musí být opět nadšen! Vydatná nálož duchařiny, bez jindy neodmyslitelného utahaného srdceryvného prologu, Cycling Dead, nezvykle z pohledu skutečných hlavních aktérů (konečně si to někdo uvědomil!), dále nějaké cosi, co se nebudu pokoušet ani popsat, ale rozhodně jsem na to zíral s pocitem blahodárného osvícení a příjemného tepla kolem rozkroku, až po závěrečnou pasáž, která je mou jedinou výtkou. Sledovat ji škvírou mezi chlupatýma ušima zakrslého smetáka nejspíš nebyla ta nejšťastnější volba, jak prezentovat záhadu dlouhánů v zelených gumových kostýmech a partu sexuchtivých děcek. Krom slabšího závěru se rozhodně vyplatí starý VHS kazeťák prozatím nevyhazovat, 4*

Vlk z Wall Street (2013)

Vlk se nažral, ovšem z kozy nezůstalo ani ň, a moralisté to budou přežvykovat ještě hodně dlouho. Od dvojice Scorsese + DiCaprio se nedalo očekávat nic jiného, než to nejlepší, a já můžu spokojeně přitakávat všem recenzím, protože přesně to jsem dostal. A ten Leo, jak to jen… prostě když hraje on, tak nikdo jiný nehraje. Vlastně žádný jiný herec ani neexistuje. Proč by měl? Sledovat takový koncert na plátně, nepotřebujete sledovat absolutně nic jiného. Tedy až na úžasnou, dvaadvacetiletou (!!) Margot, která se vedle mistra rozhodně nedala zahanbit. Ale nemá cenu pět další oslavné ódy. Shrnuto a podtrženo, peníze se staly společně s Kokainem mé oblíbené filmové drogy, a moralitu si strčte za klobouk. Za 5* ("...ale jsme si už teď naprosto jistí, že do týdne to vyleze minimálně na 13. Taková malá investice přece není nic proti zaplacení vaší hypotéky, nemyslíte?! ...")