• Krátkometrážní

Watchmen - Je léto a dochází nám led (2019) (epizoda)

Neviem pre koho je tento serial urceny, ale ako fanusik grafickej novely Watchmen sa necitim, ze spadam do spravnej kategorie. V podstate problem je uz v samotnom serialovom prevedeni, Alan Moore sa distancuje od akehokolvek rozsirovania/pretvarania univerza, ktore vytvoril, ci uz to bolo komiksovou formou Before Watchmen alebo dokonca Snyderovym filmom z roku 2009. Mam prenho pochopenie ako pre autora tychto postav a pribehu, rovnako ho ani nenajdete v zaverecnych titulkach prvej epizody serialu. Snyder na druhu stranu povazoval graficku predlohu za posvatnu a vytvoril takmer dokonalu filmovu kopiu s vynimkou niektorych detailov a finale, ale stale velmi podarena homaz grafickej novele. Lindelof sa samozrejme rozhodol ist svojou vlastnou "originalnou" cestou, avsak jedine momenty, kedy cititie akekolvek zadostucinenie su bud odkazy na film, alebo samozrejme na graficku novelu, vsetko nove sa javi ako neuzitocna vata. A dalsi zasadny problem je, ze i ked zijeme v dobe "quality TV", peniaze do serialu podla komiksovej predlohy si moze dovolit naliat iba male percento televizii a ani tie nedisponuju potrebnymi ciastkami a potom sa pozerame na CGI stado krav, ktore vyzera ako z druhotriedneho beckoveho filmu a zial tyka sa to viacerych CGI efektov v prvej epizode. Havna postava je velmi nesympaticka, celkova politicka a socialna agenda serialu prilis kratkozraka a nenapadita, v skutocnosti uz teraz nemam dovod pokracovat, ale chcem dat serialu sancu, pripadne sa pozriet co urobili s dr. Manhattanom.

Joker (2019)

Najlepšie spracovanie DC charakteru od Nolanovskej trilógie. Nezveličujem, nepreháňam, nie som fanboy, ale jednoducho DC postavám ako sú Joker, či Batman sedí čo najrealistickejšie poňatie sveta v ktorom sa pohybujú a zmysluplné narábanie s ich charaktermi. Joaquin Phoenix je jedinečný a jeho stvárnenie Jokera bude ďalším komparatívnym míľnikom ako tomu bolo po Ledgerovom výkone a na Jareda Leta sa snáď zabudne, i keď ho ako herca kvitujem. Hildur Guðnadóttir mi zase raz vyrazila dych, naposledy potom čo sa musela "obuť" do Jóhannssonových topánok a poradiť si s pokračovaním soundtracku Sicario čo zvládla bravúrne. Jej hudba je evokatívna, minimalistická, temná a podmanivá a jej budúcnosť ako čoraz viac vyhľadávanej skladateľky neodvrátiteľná. Joker je však oveľa viac ako komiksový film, je zrkadlom spoločnosti v ktorej žijeme, nášho chápania či nepochopenia mentálnych porúch, o roli spoločnosti ktorú v tomto procese môže zohrať a v neposlednom rade, je to film o zrode jedného z najznámejších sociopatov v populárnej kultúre.

Naše planeta (2019) (seriál)

Už predminuloročný návrat Blue Planet II bol fascinujúcim ponorením sa do sveta rozlahlejšieho ako všetky kontinenty "našej" planéty. Our Planet v podstate extenduje tento svet aj na súš a využíva rovnako podmanivý vizuál. Snaží sa však ešte s väčším dôrazom upozorňovať na fakt, ako veľmi náš ľudský druh dojebal túto planétu. Ak ste to ešte náhodou nezaregistrovali, tak naozaj seriózne veľmi a v niektorých prípadoch nezvratne. Bez príliš silných vášní a uvedomením si, že web CSFD nie je de facto určujúcim ukazovateľom spoločenského záujmu, alebo naopak jeho apatie, musím povedať, že ma fakt neuveriteľne serie, že tieto seriály nedokážu niekedy vygenerovať ani len 1,000 hodnotení a nejaký Chernobyl, alebo Stranger Things prekračujú hodnotení 20,000. Nechápte ma zle, Chernobyl je kvalitný seriál, tretia séria Stranger Things bola zatiaľ ich najvydarenejšia, ale v konečnom dôsledku, je tento nepomer fakt nesmierne na hovno. Ak ste náhodou zatiaľ nemali možnosť vidieť Our Planet, či Blue Planet, určite ich neprehliadnite.

Dark - Season 2 (2019) (série)

Druhá séria seriálu Dark nepodliezla jediný krát latku, ktorú nastavila v sérii prvej. A nie len to! Nie len že ju zdvihla, ale spektakulárne poukázala na detailnú prepracovanosť celého konceptu a príbehu cestovania v čase, ktorý je to najpremyslenejším čo televízia priniesla zrejme od jej vzniku ako komerčného média. Mravenčia práca s jednotlivými charaktermi, ich budúcimi/minulými náprotivkami je v televízii bezprecedentná a človeku ostávajú len oči pre plač, keď sa snaží pochopiť čo všetko sa dokáže udiať každú hodinu, každej epizódy a ako ani minúta nie je minutá na zmar. "Got is Zeit."

Temný případ - Série 3 (2019) (série)

Zatiaľ najslabšia séria True Detective, ktorá sa silou mocou snažila navrátiť "non plus ultra" prvej série, ale recyklácia nápadov (dvojica detektívov, viaceré časové línie, náboženská okultná vražda s prútenými bábikami, čo sa ukázalo byť niečo iné, ale tvárilo sa to presne tak, bohatá rodina ktorá kryje svojich rodinných príslušníkov etc.), extrémne pomalé tempo s chýbajúcou atmosférou a nedostačujúcim príbehom, škoda.

Černobyl (2019) (seriál)

Vynikajúci seriál o jednej z najväčších ľuďmi spôsobených katastrof v celých dejinách ľudstva, nehovoriac o katastrofách sovietskeho zväzu, väčšej ako "nerozbitné poháre" a všetko ostatné čo ľudstvu tento zaplakania hodný vynález dal.

Hra o trůny: Poslední hlídka (2019) (TV film)

Sice jeden z najhorsich "behind the scenes" ake som videl, a to mam pozadie tvorby niekedy este radsej ako filmy samotne, ale stale lepsie ako cela osma seria. Prilis umelo vytvarane emocie s kostymerkou co 3 tyzdne nevidela dceru a bola prehnane afektovana. "Snowman", ktoreho praca na poslednej serii zasadna nebola vobec, Furdik a McClay fungovali, inak chybal priestor pre kulisarov, vytvarnikov, vyrobcov zbrani, herci sa tu len mihli. Ja viem, chceli to spravit o ludoch "na pozadi", ale to zial v tomto prevedeni nefungovalo vobec a chybali tu zasadne departmenty.

John Wick 3 (2019)

Sofia: "He shot my dog!" John: "I get it". Finálny "boss fight" sa mi už trochu tiahol, zvláštne vtipný záporák trochu vytŕčal vo svete Johna Wicka, ale inak sa opäť raz jednalo o extrémne nabitú akciu vo veľkej miere natáčanú praktickými efektmi a choreografiou ako vystrihnutou z baletu. Pár momentov si muselo viac vypomôcť CGI efektmi ako v predošlých filmoch, ale stále je to len nepatrná barlička v porovnaní so súčasnou hollywoodskou akciou. Niektoré sekvencie pripomínali už aj minulé filmy čo trochu zneistilo moje hodnotenie, je to solídnych 3,5, ale tá štvorka je skôr len z úcty k tej drine, aj to sa počíta.

Leaving Neverland (2019)

Zaujímavé sledovať všetkých tých moralistov, ktorí tu bezbreho tvrdia, že sa jedná o chybu rodičov a Jackson je bez viny, však jeho penis v detskom zadočku za to nemôže a nikto nemá fotku ako ejakuluje na chlapčenské tváričky, takže sa vlastne nič určite nestalo :D Samozrejme, nejedná sa tu o forenznú vedu, ale podľa klipov, fotografií či hudby jednoducho nedokážete vidieť do hlavy človeka. Ani pri pohľade na fotky teroristov, ktorí to napálili do WTC by sa ťažko dalo odhadnúť, že to ten konkrétny jedinec je schopný vykonať. Vyhľadajte si cez google speváka Lostprophets a s čistým svedomí mi povedzte že z fotografií (okrem väzenskej samozrejme) a videoklipov by ste vedeli posúdiť, že sedí v base za pohlavný styk s jednoročným dieťaťom. A naopak, aj pri hmatateľných dôkazoch ako v prípade O.J. Simpsona sa takýto človek dostal na slobodu a iní nevinní ľudia sedia vo väzbách, americký justičný systém má ďaleko od dokonalosti. Ale hodnotiť dokument negatívne len kvôli tomu, že nie je dostupné na internete video Michela Jacksona ako przní malých chlapcov je scestné a to isté platí o vynášaní rozsudkov nad rodičmi. Málokto bol v podobnej situácii a tak málokto tuší ako by sa naozaj  zachoval. Rodičia si mysleli, že Jacksona poznajú lebo počúvajú jeho hudbu a vidia ho vo videoklipoch a k tomu všetkému ich očarila persóna väčšia ako svet.