• Krátkometrážní

Aku no hana (2013) (seriál)

Všichni si někoho idealizujeme, i sebe. A pak - nazdar, iluze. Jedna, dvě silné scény celé anime vážně nezachrání. Ani výborný ending (negují ho nervyrvoucí openingy). Psychologická provázanost se objevuje teprve ke konci, o její reálnosti ale nebudu polemizovat. Abych to zkrátila. Jste říční z detailní animace potu, která se objevuje pro jistotu pořád, i když postava jen sedí a rádoby usilovně uvažuje? Baví vás poslouchat nekonečnou smyčku funění? Máte rádi pocit, jako kdyby vám volal úchyl, který ne a ne se vymáčknout? Jo, kdyby tvůrci investovali raději do děje a ne do dabingu, ve kterém slyšíte každý nádech. A proč tomu dávám tolik hvězd? Navzdory záporům to vyniká, nebo právě pro ně.

Odžiičan wa 25-sai (2010) (seriál)

Asijská teatrálnost, alespoň co se hereckých výkonů týče, se tady nezapře. S rozjezdem osmidílného seriálu (který bylo jen tak mimochodem naprosté peklo sehnat, a titulky - i jejich hledání - ledacos pohřbily ještě hloubš) jsem si nemohla odpomoct od "HibernatusHibernatusHibernatus" mantry, co se mi samovolně opakovala v hlavě; výše zmíněný kýč a celkem neoriginální začátek (no, abych byla fér, co na "děd zmrznul v ledu a pak ho rozmrazili a tzv. čirou americkou náhodou se novinku dozvědělo potomstvo z televize" jde inovovat a opepřit?) děj také nijak nevytrhávaly. Postavy mě chvílemi iritovaly. Než jsem si zvykla. A než se příběh začal zaobírat spíše rodinnými vztahy než stávající situací-senzací, střípky ze životů, kousky podivností a epizodkami jak pseudosmutnými, tak milými. Charaktery nabíraly nových rozměrů a masky padaly. Lehké introspektivní momenty vyvažoval nadhled. Seriál se nebere vážně a spíš než na psychologii nebo humor sází na atmosféru. Je to oddechovka, co si budeme nalhávat, ale zatraceně příjemná. Ojiichan wa 25 sai by perfektně shrnulo jedno jediné slůvko: úsměvné. Konec snad veškerým štěstím autoři maličko přepískli, ale co už. Nebudu pořád jenom hnidopišit. Pokud se mé hodnocení bude zdát neúměrně vysoké, musím se obhájit pouhým a všeříkajícím: sladký Daito Shunsuke v zástěře!

Yasuwa minyeo (2005)

Bez scének se 17. členem Dračího gangu bych dala o hvězdu méně. Pffft.

Gekidžóban Óran kókó hosutobu (2012)

Zprvu děj odsýpal a bavil. Později zápletka začala nudit, scény upadat a konec byl vyloženě roztahaný. Něco bylo vážně geniální, ale pseudoincestuální pouto a citová vydíračka posledních pětadvaceti minut zkrátka zazdily zbytek. Body za Kjóju, démona v převleku gentlemana, a rozkošně creeptastického Nekozawu. Ale tak z nostalgie...

Skins (2007) (seriál)

Patřím k těm nešťastníkům, kteří se zůstali dívat i od třetí série výš; úměrně s tím kleslo moje hodnocení. Vraťte mi Sida.

Hele kámo, kdo tu vaří? (2005)

Jsem doslova úchylná na zvrhlý a fekální humor, a přestože je tahle komedie mírně řečeno retardovaná, splnila účel. Rozesmála mě. Ve zkouškovém období se něco takového vysoce cení.

Možnosti dialogu (1983)

První dialog mě málem dokopal k vypnutí (nic nového po prvotním zájmu), druhý mě donutil se dokoukat a třetí mě vážně zaujal.

Fantom opery (2004)

Přeslazený děj i průměrní hlavní herci (naivka, otrapa a málo fantomovitý fantom) se dají potlačit a snad i nevnímat, protože ta atmosféra, ta hudba, ty kulisy - to je pro mě jako pro smyslově založeného člověka zhmotnělá extáze. Navíc Miranda Richardson a Minnie Driver zahrály své role brilantně, Driver až groteskně - zkrátka Richardson udržuje tempo a Driver vtip. Film stojí především na lásce (zív) a velkoleposti (ano!), a to druhé se podařilo bezchybně. Dále mají u mě plusové body šéfíkové divadla. Hudba je mohutná i něžná, a když vezmeme v potaz, že se jedná o "Fantoma opery", snad mě nikdo neukamenuje za to, že pro mou oblíbenou hudbu nahlížím na film s mnohem většími sympatiemi, než by si zřejmě zasloužil. Nejlepší scéna - maškaráda. Nejnelogičtější scéna - vysvětlí mi někdo, kde vzali ve sklepě, zpola zatopeném vodou, koně?!