Návrat (2005)

Živý (alebo vzhľadom na tržby skôr mŕtvy) príklad toho ako natočiť čo najpriemernejšiu z najpriemernejších rodinných drám. Nenapadá ma vôbec niž výrazne pozitívneho či negatívneho o tomto filme. Charaktery sú nesympatické, a tam sa asi končí aj divákov veškerý záujem o to ako dopadnú ich vzťahy. Will Ferrel a Ed Harris mi do týchto vážnych rôl absolútne nesadli. Dokonca i to idealistické vyvrcholenie si scenáristi vycucali z prstu radšej než by budovali charaktery.

O princezně na hrášku (2005) (TV film)

Once upon a mattress je tevíznou adaptáciou rozprávky u nás známej ako Princezná na hrášku. Absolútne nechápem na koho týmto štýlom mierili, keďže ide o muzikál s infantilnými piesňami a nulovým vtipom. Pre dospelého je to príliš plytké, pre dieťa je tam minimum vizuálneho humoru. Obzvlášť, keď už na svete existuje nespočet lepších adaptácií, s oveľa lepším podaním morálnych hodnôt.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Išiel som do tohto nepokrstený knižnou predlohou či seriálom z roku 1981. V zásade ide o sci-fi komédiu, ktorá využíva vizuálny humor v kombinácií s výstrednými vesmírnymi charaktermi typu depresívneho robota. Podporuje to i fantastický casting. Musím priznať, že humor na mňa dokonale fungoval a ich timing gagov je odhadnutý na výbornú. Navyše je film šmrncnutý i paródiou a odkazmi na veľkolepé sci-fi typu Star Wars, čiže opäť platí: Kto má nakukané, zasmeje sa viac.

Samá chvála (2004)

Vtipná konverzačka odohrávajúca sa počas prípravy pohrebu v jednej hromade dysfunkčnej rodine. Takto by sa to asi dalo celé zhrnúť. Na to, že ide o úprimnú a docela uzemnenú trpkú komédiu, scenáristi sa v rámci daných pravidiel vybláznili a obzvlášť posledná polhodina je jeden výborný gag za druhým s explozívnou bodkou na záver. Dokázali trafiť presné tu notu, kedy nefunkčné vzťahy či personality v rodine sú vtipné, ale nie už trápne.

Whatever We Do (2003)

Videu výrazne chýba úderná pointa akú by mal 20-minútový kraťas obsahovať. Práve naopak, sledujeme dva páry a ich atypický deň, keď zisťuje akú majú skotočnú hodnotu vzťahy s ich partnermi. Keď už kvôli ničomu inému, tak sa to oplatí pozrieť aspoň kvôli obsadeniu.

House Hunting (2003)

Sympatický pár (Paul Rudd, Zooey) si hľadá nový dom, avšak pomôcť im v tom má trochu zvláštny realitný agent. Chémia v páre funguje na výbornú. Navyše mať komédiu (i keď krátkometrážnu) s atmosférou je počin, ktorý sa len tak nevidí. Všetko funguje tak ako má, akurát chýbajú nejaké vyložené vtipné gagy. Na zhliadnutie - http://www.youtube.com/watch?v=nwp04X5mfQE

Všechny prima holky (2003)

Prízemný, no zároveň i neskutočne pravdivý príbeh o mladíkovi, ktorý hľadá svoje miesto v spoločnosti, ako i prvý naozaj vážny vzťah. Filmu škodí pomalý rozjazd, no akonáhle sa ústedná dvojica (Paul Schneider, Zooey Deschanel) dá dokopy, naberie snímok ten civilný odzbrojujúci smer, aký od amerického nezávislého kina čakáte. Chýba však pevná režisérska ruka, ktorá by mala jasno čo chce povedať a čo je naviac. Prejavuje sa to v zmätočnom strihu a scénach, ktoré pripadajú akoby navyše. Každopádne je ale All the Real Girls viac než zaujímvým pre niekoho, kto práve dokončil strednú, či výšku a ešte stále nenašiel vážny vzťah.

Vánoční skřítek (2003)

Príbeh o človekovi, ktorý si myslel, že je škriatok, opúšťajúcom Severný Pól preto, aby našiel svoju skutočnú rodinu je presne tak infantilný ako znie. Drvivá väčšina humoru je založená na tom, že Will Ferrell (v tesnom elfskom kostýme) sa prvý krát stretá s normálnou civilizáciou, pričom jeho najobľúbenejšie jedlo je javorový sirup a vrchol blaha mu dopraje možnosť vytvoriť vianočnú výzdobu ako z drahého katalógu. Kvalitu filmu pre vás rozhodne to, či vás baví humor typu jedla vytvoreného z 50 typov sladkostí so špagetami alebo sprchovanie sa v sprche vytvorenej pre raz tak malého človeka. Ja osobne som trpel, no naštastie sa občas ukázala Zooey Deschanel s krásnym hlasom, preto aj bodík naviac.

Opuštěná (2002)

Niekto asi strašne túžil zistiť, ako môže vyzerať mysteriózny thriller, ktorého scenár sa zmestí a papierovú vreckovku a ešte stále vám ostane dosť miesta na vyfúkanie nosu. Inak si existenciu tohto filmu neviem vysvetliť. Aby toho nebolo ešte málo, tak do hlavnej roli obsadili Katie Holmes, ktorú sledovať ako sa snaží hrať sa dá prirovnať k snahe chromej sliepky túžiacej zabehnúť maratón. Vedľajší herci ju ale svojimi nemími výrazmi rozhodne nenechávajú v tom samú. Paradoxne sa dej rozbehne až v poslednej minúte, akurát škoda, že som ten koniec vytušil už gazilión nemých pohľadov dozadu.

Hodná holka (2002)

Civilná dráma o žene (Jennifer Aniston), ktorá žije obyčajným a stereotypným životom, až kým jej ho neskríži sympatický mladík (Jake Gyllenhaal) a neobráti naruby. Frustráciu z unáhleného manželstva zrazu vystriedajú lži a podvádzanie. Výkony a emócie oboch hercov sú presvedčivé, no film sa poriadne rozbehne až v druhej polovici, keď si na vás scenáristi nachystajú aj niekoľko zaujímavých zvratov. Problém je, že je to aj tak stále len uzemnená dráma o manželstve. Snímku chýba ešte niečo naviac.