Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Klasická blbá rodinná komedie, která se opírá jenom o Carreyho. Co na plat, když z toho stejně dokáže udělat koukatelný film.

Zločin (2011) (seriál)

Zajímavá detektivka, dobrá atmosféra, dobří herci. Na takové to domácí odreagování je to ideální seriál. Lepší 3*.

Sbohem, baby (2007)

Slušná podívaná, nic víc, nic míň. Dokážu pochopit, že to někoho osloví mnohem víc než mne. Já už ale jsem asi unavený z klasického modelu "zkažených" policistů, kteří se při vykonávání svého pohledu na spravedlnost nezastaví před ničím. Každopádně byl film dobře propracovaný, zpracovaný i odvyprávěný, ale za to mu nemůžu dát víc.

Melancholie (2011)

Další z apokalyptických filmů. Avšak úplně jinak a naruby. Trier se rozhodl zpracovat téma absolutní záhuby života tak, jak by mohl vypadat. Žádní hrdinové, žádní geniální vědci, žádný boj s nezastavitelným osudem. Pouze obyčejní lidé, kteří se konce bojí a přemítají (jak jinak když jde o totální zatracení) o životě a smrti. Film je plný skrytých i neskrytých kontrastů. První část se zdá být velmi táhlá, nepadnoucí do celého filmu, jednomu by se chtělo říci, že se dala vynechat a nechat jen tu "podstatnou" druhou část. Avšak nakonec se z toho vyklubalo něco, co - ač rádoby nesouvisející, dává ke konci jaksi kompletní obraz. Druhá část, o kterou jde ve filmu především, je velmi tísnivá, hlavně ve své prostotě. Není úniku, lidé se toho bojí - Trierovi se povedlo pěkně zobrazit, že umřít není až tak těžké, těžké je to, že o tom víte a víte také, že to čeká úplně všechny. To vše doprovázeno Wagnerovou hudbou v podání Pražské filharmonie, nádhernou obrazotvorností, kamerou (opět ty kontrasty - dlouhé, statické záběry jak od Kubricka na vesmír, roztřepaná a nedočkavá kamera na osudy těch bezmocných trpaslíků tam dole) a dobrými hereckými výkony (hvězda filmu ovšem není Kirsten Dunst, o které se teď kvůli této roli hodně mluví, ale Charlotte Gainsbourg). Ještě jsem nezažil naprosté, ničivé a hutné ticho v kině při titulcích. Dnes ano (a to i přesto, že vedle mě seděly dvě dámičky, které omylem šly na špatný film a ještě několik minut po začátku štěbetaly, jestli se na to nevyprdnou - i takové tento film naprosto usadil), Trier jakoby s tím počítal a na začátek titulků zvolil skvělou hudbu - nic (což je mimochodem výstižný slogan...). Až jsem litoval, že jsem si v kině nemohl dát tu sklenku vína, uskrával jsem tedy Colu z papírového kelímku a toto nicotné ticho jsem prožíval o to hůř s mučivou touhou pustit si to do kalhot. Ze svého prvního rande s Trierem jsem tedy nadšený a už se těším, že tuto mezeru ve vzdělání co nejrychleji opravím.

Prokletý ostrov (2010)

Jsem rozpačitý. Určitě má na mém zážitku z tohoto filmu roli to, že mi byl konec vyspoilerován. Tak jsem přišel o hodinu a půl intenzivního tahání za nos od Scorseseho. A myslím, že právě u takového filmu je právě důležité to celé rozuzlení, které by mělo divákovi vystřelit mozek z hlavy. Takhle můžu jen odbdivovat pěknou řemeslnou práci a solidní herecké výkony. No nic, bez vědomosti celé myšlenky by to asi bylo za 4*, ale nemůžu se zbavit dojmu, že ten nápad by měl potenciál i na 5*. Ale na to mi tam chybělo něco, co by mě opravdu vtáhlo do celého dění (Nevím, zda to náhodou nebylo tím, že jsem to viděl v televizi a s dabingem, nebo že jsem věděl konec a tím se eliminoval strach z konce. Možná, asi jo.). Ale stojí to za shlédnutí, o tom žádná.

Denní hlídka (2006)

Trošku tomu přidávám, když hodnotím za 4*. Kdysi jsem četl všechny knižní předlohy Hlídek, jsem rád, že se tato velice zábavná literatura (ano, kdo by to byl řekl o fantasy, že jo) dostala i na plátno. Ale - nemůžu se zbavit pocitu, že stejně jako knihy jsou víceméně povídkového rázu, Hlídkám by slušelo spíše seriálové zpracování. Protože svět "Jiných" je propracován strašně podrobně a člověk byl do něj vtahován postupně a všechno v knihách do sebe dokonale zapadalo, ve filmu se všechny zákonitosti Šera, Dohody, Hlídek a Inkvizice staly naprostou samozřejmostí bez nějaké inicializace diváka do tohoto světa, a tak, pro ty co knihy nečetli, se může zdát, že je to naprostý paskvil, kde nějaké zákonitosti jsou utvořeny jen pro efekt, či aby se nějak zaplnil prostor. Každopádně film je co se týče efektů zvládnut skvěle, a to mluvím i o vstupování do různých stupňů Šera (tohle byl určitě oříšek pro tvůrce, no nakonec to vyřešili dobře). Ačkoli v knihách šlo o trochu něco jiného než ve filmu, když člověk pochopí (nebo aspoň akceptuje) zákonitosti světa Jiných, celý příběh je poměrně dobře vymyšlený, podařilo se i docela dobře vystihnout, jak na sebe Světlí a Temní šijou boudy, aby mohli naklonit mističky vah Dohody na svou stranu. A ještě něco - Konstantin Chabeskij je úplně přesný představitel Antona, to se tvůrcům také velmi povedlo. Příjemný film.

Kuky se vrací (2010)

Tak nějak rozpačitě jsem shlédl tento filmeček. Tak nějak na půli cesty mezi pohádkou pro děti a filmem pro dospělé. Rozhodně krásné zpracování, dobrý dabing (ač na Ondřeje Svěráka, z jeho herectví jsem měl husí kůži - a myslím, že být tam méně dřevěný chlapec, užiji si film mnohem víc - i když chápu, že je pěkné, když si v rodinném filmu zahraje dědeček s vnukem a režíruje je ten prostřední...). Scénář naprosto pro děti, takový klasický příběh o tom, že dětská fantazie nezná mezí. Přesto je ve filmu spousta rozeznatelných aluzí na různá témata, ovšem na to, aby toto přinutilo vyspělého diváka přemýšlet, je film moc jedoduchý (protože je také pro děti). A nepřipadá mi moc výchovné, když ti, kdo se snaží očistit les od odpadků, jsou vlastně ti padouši. Nebo mi unikla nějaká obrácená psychologie postav? Asi už nemám dost tvárnou představivost. Nebo že by pan Svěrák chtěl děti upozornit na to, že nic není černobílé? Možná... V tom případě to mohl vyjádřit víc jasně, protože těm méně chápavým (jako mně) to dojít nemuselo. Lituji, že mi není o pár let míň, třeba bych to viděl dětskýma očima o mnoho jinak. Ale nakonec to je příjemný film - lepší 3*.

Ztraceni (2004) (seriál)

Já prostě nevím, jak mám toto ohodnotit. Když seriál začínal, byla to bomba, paráda, jeden z nejlepších seriálů vůbec. A proto, že byli Lost tak oblíbení, dostávali pořád další prostor k dalším sezónám a J.J. Abrams se do toho začínal víc a víc zamotávat. Stále víc otázek, které nešly vysvětlit, musel řešit postupným přidáváním jakýchsi "věcí" (ať už to byly vědecké organizace, neznámé entity, strážci ostrova, či osud), které ovšem pořád přinášely víc a víc otázek. Nakonec mu tedy nezbylo nic jiného, než zaútočit na smysl života, podstatu smrti a podobné abstraktní záležitosti. Ovšem nedá se říct, že je to špatný seriál, koukatelný a návykový je strašně moc (což je vlastně to hlavní, co od seriálu čekáme). Já s ním vydržel v podstatě celou dobu jeho natáčení(většinou jsem počkal, až proběhne sezóna a pak jsem shlédl všechny díly v krátkém časovém intervalu)- avšak, vtipná věc, vynechal jsem někde uprostřed šňůru asi 16 dílů a v podstatě to nevadilo. Stačilo se podívat na začáteku dílu na "previous on LOST" a byl jsem jen stejně zmatený jako všichni, kdo ty díly viděli. Silné, velmi silné 3*, avšak na čtyři to není, na to LOST balancují moc na hraně překombinovaného guláše.

Golem (2008) (divadelní záznam) odpad!

Ne, já prostě české muzikály nechápu, a tenhle mě v tom jenom utvrdil. A když mi to někdo ještě cpe pod nos s tím, že to je hodnotné dílo, nemůžu dát jinak než odpad.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Rozhodně kvalitní počin, HBO se poslední dobou činí. Ačkoliv je vidět, že je to televizní produkce(hodně kamera), výprava je velmi dobrá. Námět i scénář jsou zajimavé, herci nezáří, ale ani neuráží. Po třech dílech čisté 4*, uvidíme, kam se to vyvine dál. P.S. titulní znělka je jako co?? Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem si, že se dívám na promo k nějaké strategické hře...