Nemesis (1992)

Ultimátní guilty pleasure Alberta Pyuna. Najdete zde vše od postapo, westernu, Terminátora, Blade Runnera a možná jsem v tom návalu i něco přehlédl. Oproti jiným filmům tohoto nebožtíka, je Nemesis zvláštně zábavným.

Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel (1975)

Minimalismus v té nejčistší podobě. Více než 3 hodinnový film, o jednom bytě a ženě, která vaří, pere, uklízí, souloží s různými muži a povídá si se svým synem. Asi existenciální dílo, kde si kdejaký cinefil může přihoňovat při dlouhých scénách obalování řízků a hledat absolutní umění ve sledování filmu, který je vlastně ztrátou času.

Dobré světlo (1985)

Na svou dobu možná odvážná přihoňovačka, ale pro mě určitě nejslabší Kachyňa.

Oheň (2002) (TV film)

Pokus o velkolepý katastrofický film v amatérském TV zpracování. Trikově slabé, herecky hrozné ale Steven Quale občas ukáže, že není úplně špatný řemeslník, takže se to i přes výrazné chyby dá přežít.

Wednesday (2022) (seriál)

Vizuál Tima Burtona se střetává s temnějšími díly Harryho Pottera a přináší ... až překvapivě zábavnou sérii, ve které je úplně jedno, jaký máte vztah k rodině Addamsových. Tempo je nevyvážené a po Burtonovské první polovině se vyprávění stáčí směrem, které není úplně šťastné, ale po celou dobu stále dokáže jak napínat, tak i bavit sarkasmem hlavní hrdinky.

Médium (2022) (seriál)

Takové to nablýskané nic. Původní nápad dobrý, zpracování světa slušné, ale jinak nic zajímavého a prakticky nikam nesměřující.

Avatar: The Way of Water (2022)

Technicky dokonalé na míle před veškerou konkurencí a do detailu promyšlené. Ať sledujete faunu, flóru nebo technické vymoženosti lidstva, vše má svůj logický smysl. Na druhou stranu příběhově prázdné, opakující stejnou premisu prvního dílu a vše je podmíněno pouze pro kochaní diváka. Chybí zde něco navíc, něco co by skutečně strhlo a vyjma akčního konce, zde vlastně není nic vyloženě napínavého a dějově strhujícího. Jsou zde nádherné atrakce obrovského vodního lunaparku ale přeci jen bych si od Camerona dal i něco jiného. Film je to ale nádherný a kino je naprostá povinnost, protože podobnou preciznost uvidíme až v dalším díle.

Milenec lady Chatterleyové (2022)

Povedená adaptace známého románu, která nepřináší nic nového ale dané téma zpracovává po všech směrech kvalitně a odvážně.

Barbaři (2020) (seriál)

Až překvapivě komorní historická minisérie, která nehraje na velkolepé bitvy ani velké intriky, ale malý souboj germánské vesnice s nenasytnými Římany.