Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Pre fanúšikov hry, ktorí sa v tomto svete vyznajú, to je určite famózny film, no pre mňa nezasväteného je to taký fantazijný miš-maš. Samotný dej mi príde umelo naťahovaný a nelogický, kedy napr. tretinu filmu sledujeme výpravu za čarovnou helmou, aby ju kúzelník použil len raz a aj to zbytočne. Čo však treba vyzdvihnúť to sú akčné scény, ktoré sú veľmi nápadité či už v podzemí, labyrinte alebo druidkin útek z mesta v rôznych podobách zvierat. Film má výborný humor, no zároveň z toho nerobia komédiu, ktorá by skĺzala do paródie. Herci aj ich postavy sú tiež skvelí. Chcelo by to prepracovanejší dej, lebo celé to je len o plánoch od A až po Z, ktoré nikam nevedú. A nato, že to má v názve Dragons, je tu tých drakov naozaj poskromne a ani nemajú pre daný príbeh nejaký zmysel.

Flash (2023)

Flash sú také Batmanové špagety. V roli Flasha si viem predstaviť x iných hercov než Ezru, Michael Keaton nemôže nepotešiť, svoju životnú rolu si užíva. I keď väčší zmysel by mi dávalo keby Batmanom bol Thomas Wayne, tak ako to bolo v komikse. Sasha Calle je v roli Supergirl fajn, no jej postava je trestuhodne nevyužitá. Akčné scény sú super, sú prehľadné a originálne využité Flashové schopnosti v boji. Mikro cameá sú také, že hm to je on a toto zase tento a máme sa z toho akože pokadiť. Jediné cameo, ktoré využilo wauefekt bol Nicholas Cage, ale aj to dávalo zmysel len tým, ktorých sa zaujímajú podrobnejšie o komiksové filmy. P.S. Na potitulkovú scénu ani nečakajte, lebo to je totálna kravina.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Prvá kapitola bola ešte fajn. Bavilo ma spoznávať počiatky tej mašinérie, ísť hlbšie do zákulisia a porovnať vývoj samotných hunger games. No keď sa samotné hry začnú je vidieť, že tu o hry nejde, že to je len výplň pre tuctovú romancu. A to človek pochopí hneď v tretej kapitole, kde už človek začína pozerať na hodinky, koľko to ešte bude trvať. Aj by sa tomu tá zbytočná naťahovanosť dala odpustiť, keby ten vzťah mal poriadne zakončenie, no ono to žiadne vyústenie nemá, takže ani ten prerod z dobrého na zlého ma moc nepresvedčil.

I když je noc (2023)

Beriem mobil a natočím ako idem do Billy na nákup. Budem sa tváriť, že prežívam veľké psychologické dilema aký druh salámy mám kúpiť a vyvrcholenie bude pípnutie kreditky pri platení. Oproti tomuto žvástu to bude oscarový snímok. Tento kvázi film musel byť jediný nominovaný, keď bol ocenený.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Keď som ako decko videl pôvodnú trilógiu, bol Indiana Jones v mojich očiach idol dobrodružného hrdinu. Teraz po vyše 20 rokov som v kine videl otravného starca bez štipky charizmy z predošlých filmov. Ostatné postavy na tom nie sú o nič lepšie. A väčšinou to bola jednota dôchodcov. Ale príbeh bol v pohode. Artefakty, putovanie, akcia, skrátka dobrodružstvo ako sa patrí. Len škoda tých postáv. Ale ako tvrdia tvorcovia filmu, Indiana Jones je rola jedného herca a žiadny Chris Pratt ho nenahradí.

Malá mořská víla (2023)

V rámci hraných remakov ide o najslabší odvar. Morský svet plný krikľavých farieb nepôsobí ani trochu reálne, tak ako pri Knihe džungle či Levom kráľovi, chýba tam tá prírodná špina. Podmorské kráľovstvo je úbohé, vidíme zopár stoličiek a morských ľudí by sme spočítali na prstoch oboch rúk. Rôznofarebnosť kože mi nevadí, príde mi celkom originálne dať jednotlivým dcéram inú farbu, podľa toho v ktorom mori sa nachádzajú. I keď ide asi o bigamiu, lebo logicky by každú dcéru musel mať s inou ženou. Príbehovo sa to drží verne animáku, i keď hraná verzia je umelo naťahovaná. Každopádne animák vyhráva na celej čiare.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Najväčšou prednosťou sú akčné scény, ktoré sú riadne nadupané a niekedy aj absurdné, jednoducho impossible. Čo je však slabinou je využívanie tzv. deus es machina. Je tam nejaká štvrťhodinová akčná scéna a keď ju potrebujú rýchlo ukončiť, tak fakt blbým spôsobom to príchodom nejakej postavy vyriešia. Nový herecký ambasál je ako z Bonprix katalógu, no úplne bez charizmy. Zápletka s umelou inteligenciou už nie je origálna, niekoľko filmov už sme o tom mali. Filmu chýba rafinovanosť, akú mali prvé filmy. Takže táto misia bola splnená len čiastočne.

Nic ve zlým (2023)

Príjemná komédia, ktorá mi zlepšila náladu, naozaj som sa schuti zabavil a od srdca zasmial. Príbeh však je prostý, predvídateľný a šablonovitý, pretože filmové príbehy o klamstvách je veľa a vždy je to o tom istom. Z klamstva vzíde niečo viac, a keď sa klamstvo odhalí, postavy si uvedomia svoje priority. A presne to isté je aj tu, nečakajte žiaden twist, kde by ste si povedali "Wau, tak toto som nečakal". Ale na Jennifer Lawrence sa pekne pozerá, ukázala zo seba všetko (doslova).

Shazam! Hněv bohů (2023)

Prvý Shazam fungoval aj najmä tomu, že mal peknú rodinnú tému, príbeh o chlapcovi, ktorý v živote hľadá svoje miesto a musí pochopiť, čo skutočne tvorí rodinu. Prorodinná téma je síce aj v druhom filme, no je spracovaná dosť povrchne a nezaujímavo až naivne. Zrejme aj tvorcovia si to uvedomovali, že po tejto stránke film nebude mať moc čo ponúknuť, a tak sa zamerali na akčnú stránku. Áno, ide sa na plný plyn od začiatku do konca, lenže pri toľkej akcii potrebujete aj nejaké zaujímavé a originálne prvky, aby vás to nezačalo nudiť. Zopár ich tu je, no je ich málo a slabo využité. Potitulkové scény sú najdebilnejšie, aké som v poslednej dobe u komiksových filmoch videl, už len preto že ich zmysel má len pre pokračovanie, ktoré však závisí len na (ne)úspechu tohto filmu.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Animované filmy sú často podceňované v tom, že diváci si automaticky myslia, že musia byť detsky naivné bez nejakej myšlienky. Tento Spiderfilm však s prehľadom strká do vrecka aj tie najväčšie hrané komiksové blokbasteri. Téma pararelných svetov už síce nie je tak originálna, keďže sa to rozoberá už v x komiksových filmov za posledné roky, no tento film dokázal túto látku znovu nápadito spracovať. Jediné čo ma naštvalo bolo "pokračovanie nabudúce".