8bitové Vánoce (2021)

Tieto retro vianočné filmy mám veľmi rád a napriek tomu, že film je súčasný, tak osemdesiatkovú atmosféru sa im podarilo dobre navodiť. Detskí herci sú fajn, síce hrajú také archetypy až karikatúry detských postáv, ale to nejak neprekáža. Divák už len čaká kedy to tvorcovia ukončia klišé, aby si to nintendo pod tým stromčekom našiel, no namiesto toho príde niečo nečakané, čím to výborne ukončia.

Americká nakládačka (2020)

Nenáročná komédia, ktorá jemne satirizuje dnešnú spoločnosť. Príbeh je priamočiary bez akýchkoľvek vedľajších dejových odbočiek, napríklad chválabohu nečakajte nejakú trápnu romantickú linku. Film fajn ubieha, no ku koncu sa to snažia prirýchlo skončiť a tak sa ubiehajú k rôznym filmovým klišé.

Artemis Fowl (2020)

Už kniha mi prišla dosť podpriemerná aj na detskú fantasy, takže som to bral tak, že z hovna bič neupletieš. No nakoniec to Branagh dokázal ako-tak ukočírovať najmä vďaka peknému vizuálu a neotravným hercom. Neviem prečo fanúšikovia knihy sú nespokojní, predlohy sa to celkom drží, sú tam síce nejaké zmeny, ale to sú pri všetkých filmových adaptáciach podľa kníh. Na sobotné dopoludnie, ktoré je vyhradené detským divákom, je tento film ako stvorený.

Ava: Bez soucitu (2020)

Pri akčných filmoch som ochotný odpustiť bezduchý dej, pokiaľ má dobrú akciu. No Ava zlyháva aj v tomto smere, súboje s hlavnou hrdinkou síce majú dobrú choreografiu a dynamiku, no ak spacifikuje x profesionálnych bojovníkov bez jediného škrabnutia je to pri najlepšom na smiech, pri najhoršom môžme hovoriť o tuposti filmárov. Po papuli dostane akurát tak od Collina Farrella, no tu zas zlyháva samotný súboj, ktorý je na rozdiel od ostatných len akési unavené finále. A ešte dostane pár faciek od tej Číňanky, ale tú zas nechá nech ju prefacká. V podstate jediné vzrušujúce na celom filme bola len 5 sekundová scéna, kde sa tá šikmooká pozerá na švédsku trojku. Problémom sú aj postavy, ktorá ani jedna nie je sympatická, takže nemáte komu fandiť.

Avenue 5 (2020) (seriál)

Paródia na filmy s vesmírnymi letmi, ktorá má množstvo čiernych dier v príbehu a logike.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Milujem keď si herci svoje role užívajú a v prípade Margot Robbie a jej Harley Quinn ide o hereckú orgiu. Tá sa tejto role len tak nevzdá. Egocentrický, metrosexuálny mafiánik Black mask v podaní Ewana McGregora je pre mňa doteraz najzaujímavejší záporák v doterajšom filmovom DCEU, a to ani nemá superschopnosti, či ambície ovládnuť svet. Ďalšie členky BoP by si zaslúžili väčší priestor, no svoju úlohu v záverečnom zúčtovaní splnili na 100%. Najmä Black Canary svojim výkrikom aj mňa odhodila do zadného radu v kine. Film síce nie je taký cool, akoby chcel byť, no je fajn osviežením v DCEU.

Černý mlýn (2020)

Však to nemalo hlavy-päty. Dej naťahovaný jak guma na teplákoch. Celé to pôsobilo dojmom, že "neviem čo z toho chcem mať". Úmorný život hlavného hrdinu je zo začiatku vykreslená ako celkom dobrá sociálna dráma, no postupne táto stránka začne unavovať. A fantasy prvky typu plaziaci sa fén snáď ani nemožno brať vážne. Záverečná polhodinka, kedy sa začne konečne niečo diať, nám predostrie kopec otázok, no žiadne poriadne odpovede.

Děda, postrach rodiny (2020)

Vyzeralo to na 3 hviezdy, no scéna privolania záchranky je sama o sebe na 5 hviezd. Fakt ma ten gag dostal. Ale inak som očakával prešpekulovanejšiu "vojnu", skrátka väčší masaker. Herci boli fajn a aj keď si starí hereckí veteráni uvedomovali, že ide len o lacnú zábavu, svoje role si užívajú. Čo však film zráža sú scény s tými dvoma sestrami, ktoré sú zbytočné, otravné a žiadnom prípade nie smiešne.

Dokonalá záměna (2020)

Nemecké chlapčenské olsenky v už trochu obohranom príbehu. Aj napriek až smiešnej šablonovitosti a predvídateľnosti sa jedná o celkom fajn film, ktorý v pohode ubehne a nemá otravných hercov.

Ježek Sonic (2020)

Môj trojmesačný kino absťák, spôsobený koronou, som ukojil Sonicom. Príjemný rodinný film, deti poteší, dospelí sa tiež zabavia, no nečakajte nejaké dospelácky vtipné narážky, i keď by sa tu aj hodili, keďže hlavní hrdinovia sú dospeláci. Čistý priemer, ako sa hovorí "neoslní-neurazí". A aby som nezabudol, Jim Carrey je vo forme.