• Romantický
  • Pohádka

Skleněný pokoj (2019)

Spíš než Skleněný pokoj to pro mě bylo Skleněné peklo. Promarněná příležitost. Na jednu stranu obrovská deviza filmu tkví v tom, že se natáčelo ve Vile Tugendhat, kam je problém se dostat, na druhou stranu film jako celek vůbec nedrží pohromadě. O postavách se vlastně nic moc nedozvíme, jsou takové ploché, neživé. Vůbec v něm třeba není patrný vývoj vztahu manželů Landauerových. A ten příšerný dabing výsledku také nepřidá. SPOILER: Pro člověka, který knížku nečetl, jsou některé události či jednání nepochopitelné, protože ty zásadní informace ve filmu nezazní - proč architekt obdivuje Lisu, která je ve filmu taková nemastná-neslaná? proč chce Viktor postavit vilu pro svoji ženu, když to nakonec s nimi dopadá jako ve spoustě manželství? kde se vzala Kata a proč na ní Viktorovi tak záleželo? navíc ty zásadní politické události ve filmu nebyly vůbec popsány - trvalo mi, než jsem pochopila, že když spolu Lisa a Hana hovoří o košer řezníkovi, že hovoří o Rakousku, a nikoliv (zatím) o Československu. A už vůbec cizinci nepoberou to, že rodina pořád chce odjet, ale neodjíždí, až ji nakonec kontrolují už Němci, takže je jasné, že už máme po 15. březnu.

Teď už jsi velký chlapec (1966)

Tenhle film je jeden velký úlet z doby, kdy se úlety ještě moc netočily. Chápu, že ne každému to musí sednout, ale za mě jednička, povýšená tím, že tomuto dílku je už 50 let. Oceňuji i výbornou hudbu Lovin´ Spoonful a samozřejmě atmosféru té úžasné proměny konce 60. let. Jen možná do toho finále se film trochu táhne.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Jsem trochu na rozpacích - první dva díly bomba. Poté jsem si přečetla všechny ty oslavné recenze, což jsem asi neměla dělat. Další díly trochu nuda, věřila jsem ale, že se kvalita opět zvedne. To se zřejmě stalo, nicméně z počátečních dvou dílů jsem nabyla dojmu, že půjde o multižánrový snímek dokládající hlavně dobu, v níž se odehrává. Během času se změnil na kriminálku až thriller, v němž ovšem některé postavy mají devět životů. V jednotlivých kriminálních i politických propletencích jsem se dost ztrácela, rozuzlení bylo nakonec srozumitelné, i když některé nuance mi utekly (SPOILER: kdo nastrčil to falešné zlato? a jaká byla úloha kněze alias Svatého Josefa a co s ním Gereon měl?).

1612: Kronika smutných časů (2007)

Myslela jsem si, že to bude něco jako Ohněm a mečem, ale ono je to trochu jako Piráti z Karibiku, jak tu někdo poznamenal. Na začátku jsem měla trochu problém s orientací mezi postavami. Úplně mi nesedělo, že na jednu stranu jsou ve filmu naturalisticky vyobrazeny násilné scény, na druhou stranu se to tam hemží jednorožci, šermujícími duchy - tak nějak není úplně jasné, čím film chtěl být. Historickou freskou? Fantasy? Dobrodružným příběhem? Komedií?

Upír ve věžáku (1979) (TV film)

Taková příjemná blbina aneb ty dva vykutálené brášky by každý chtěl určitě mít doma:-)

Labyrint (2015) (seriál)

Kdyby to nebyl Strach a kdybych pořád nečekala, že se to zlepší, ani jsem to nedokoukala. Za mě ne moc dobrá detektivka se spoustou mrtvých, násilí, spoustou postav, v nichž jsem se už ztrácela, a několika magorama. Příliš dlouhé. Tajemno tam není vlastně žádné. Moc jsem se těšila a doufala, že to bude něco jako Ďáblova lest, nebo aspoň Ztracená brána, ale smolík, prostě Vašíčkův scénář se svým humorem a nakonec i nadějí tomu tentokrát chyběl. Možná bych taky ubrala něco ze soukromého života některých aktérů, z hlediska příběhu to bylo vlastně zbytečné.

Vzteklina (2018) (seriál)

Pro mě opravdu po dlouhé době výborný seriál z ČT. Ten konec už mi přišel trochu překombinovaný a možná zbytečně vyhrocený, ale jinak nemám seriálu v podstatě co vytknout. Napětí se stupňuje hned od prvního dílu (někomu, kdo je fanda horrorů, to možná přijde jako čajíček, ale pro mě je to tak akorát), líbí se mi i téma starých křivd, o nichž se konečně začíná mluvit víc, ale stejně bude určitě pro mnohé diváky takřka neznámé. Příjemně mě herecky překvapila obě děvčata Burešova.

Vražda (2007) (seriál)

Vzdala jsem to po pěti dílech, takže mé hodnocení se týká pouze této části. Upřímně nechápu, co na tom všichni vidí - jde o normální slušnou detektivku, která by se tak vešla do dvou dílů, ale takhle se to úplně zbytečně roztahalo. Seriál mi přijde jako nastavovaná kaše - máme nějakou kostru, ale protože musíme mít 20 dílů, vymyslíme k tomu spoustu falešných stop, podezřelých a tak vůbec. Navíc policie (asi schválně, abychom se dostali na příslušný počet dílů) dělá úplně školácké chyby. SPOILER: V Kodani mají určitě kamery, takže mohli vysledovat cestu toho auta od školy až do konce. Škola má možná také kamery u vchodu, takže by se dalo zjistit, s kým odešla. Normální by bylo, kdyby policie hned vyslechla všechny spolužáky a učitele, a ne že někteří spolužáci zmizí a policii je to jedno a vyslýchá je až za několik dnů. Neřeší se, s kým dívka v onen osudný den telefonovala či s kým si psala. Ve škole je pařicí místnost, o které vedení vůbec neví a moc se to neřeší. Atd.

Pohádky pro Emu (2016)

Tady naopak musím napsat, že nechápu tak vysoké hodnocení - jasně, trochu klišovitý příběh člověk očekává tak nějak od začátku, ale říkám si, co nového vlastně tenhle film přinesl. Zápletka je jasná, vtipné to až na drobnosti není. Mě strašně iritioval ten přístup sociální pracovnice, resp. celé to pozadí zápletky, které je nesprávné (trochu SPOILER: řízení ohledně dětí probíhá naprosto odlišně, stejně jako oprávnění sociálních pracovníků, nemluvě o okolnostech, které soud posuzuje v rámci řízení). Pokud by se film alespoň přibližně držel právní reality, základní stavební kámen celého filmu by spadl. A bohužel na víc než dvě hvězdy mě nepřesvědčily ani dvě hlavní herecké hvězdy.

Roznese tě na kopytech (2013) (TV film)

Moc nechápu to nízké hodnocení, mně to přišlo dost vtipné a takové ze života.