Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Po třetím zhlédnutí: Filmově nejlepší episoda série. Vážnější tón než předchozí díly, nění to konečně tak dětinské, téměř žádný Jar-jar, osudovost na maximu, přerod Anakina sice ne dokonalý (moc uspěchaný), ale dost dobrý. A přerod republiky v impérium také (i když i tady bych chtěl vidět/vědět více). Až na zbytečnou infantilní ještěrku a chvílemi už únavně zdlouhavý boj světelných mečů celkově vynikající.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

IMAX 3D (12/2015): Rozhodně zábavné, svižné, skvěle vypadající, s vynikající hudbou, nicméně vůbec originální - dějově jde až o neuvěřitelně nejapnou kopii episody IV. Bohužel tak film nenabízí ani to, co v prequelech přinášel Lucas - tj. objevování něčeho nového v bohatém světě Star wars. Zde jen jinak pojmenované postavy dělají to samé, co už jsme viděli. Sice to dělají zábavně, ale zklamání to trochu je. Snad budou další filmy originálnější. 85%, 4* ___ Po druhém zhlédnutí (9/2016): Mnohem slabší zážitek. Snižuji na tři hvězdy. Po opadnutí nostalgického oblouznění to bohužel jako film funguje hůře. Původně jsem v tom viděl především poctu původní trilogii, ale teď mi to připadalo spíš jako parodie. Vůbec se to nedá brát vážně! O nikoho se nedá strachovat, o nic tam nejde, ničí se tam celé planety a vyhlazují miliardy lidí, ale bez jakéhokoliv dopadu, nikdo se nad tím ani nepozastaví a každý si dál jede ty své dětinské hlášky. Kdyby se tam opravdu objevovalo aspoň něco nového. Ale ani to ne... Co si v tom ději lze vlastně užívat? Buď tam není vůbec nic, anebo sice něco, ale na úrovni základní školy. Nezáživná kombinace přiznané povrchnosti, předstírané hloubky anebo rovnou prázdna a ničeho. Každých deset minut praští do očí nějaký dějový či dialogový úlet jak vystřižený z Červeného trpaslíka nebo ze skeče od Montypythonů. Postavy jsou sice super (Ray, Finn i Kylo), ale to, co a jak dělají, super není. Pořád sice zaujme pojetí Ray jako antiteze "dámy v nesnázích" (která spíš zachraňuje Finna, než naopak), ale to je na celý film málo. Tedy, řemeslně je to natočené dokonale, ale scénář mě opravdu nebaví. ____ Napotřetí zvedám opět na čtyři, a to silné. Nevím, co to vypovídá o mé schopnosti hodnotit (tento) film objektivně, ale tentokrát se mi to líbilo moc. Asi to bude tím, že jsem byl (před osmou epizodou) zase v tom nadšeneckém fanouškovském módu. Vypadá to, že episodu VII si užije fanoušek, když se na to dívá fanouškovskýma očima. Bez toho to moc silně nefunguje.